מרבית פעילי הליכוד תומכים בראש הממשלה ויוצאים להגנתו, אך דווקא בכירי המפלגה, ביניהם מרבית השרים, מעדיפים לשתוק • וגם: דיווח כי בניגוד לפרסומים, חוקרי המשטרה מצליחים לבסס חשד למתנות ממילצ'ן בהיקף כספי קטן יחסית, וגם זה טעון עדיין תמיכה בראיות

תמונת מצב מעניינת נרשמת בימים אלו במפלגת הליכוד. בעוד מרבית פעילי המפלגה, יחד עם מספר חברי כנסת מביעים תמיכה גורפת בראש הממשלה בנימין נתניהו ומשוכנעים כי הוא ייצא נקי בסיום החקירה המשטרתית – מרבית השרים מעדיפים לשתוק. האם הדבר מלמד על כך שהם יודעים כי סופו של בנימין נתניהו כראש ממשלה קרב ובא?

פעילי הליכוד, המאוגדים בקבוצות שונות, תוקפים את התקשורת. אחד מהם כתב לאחר חשיפת תמלולי השיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות, "האזנתי בקשב רב לציטוטים שפורסמו בין מוזס לרה"מ, ואני לא מבין מה פה פלילי. מדובר בסערה בכוס מים שמעסיקה רק את הברנז'ה התקשורתית". פעיל אחר השיב לו: "הם אוהבים לנפח, אתם לא מבינים? יעשו הכל כדי להפיל את ביבי ולהכניס לתודעה של העם דברים מעוותים".

אחרים כתבו כי "כואב לי שגם אם אין כלום תמיד התקשורת אובססיבית כלפי ראש הממשלה ומשפחתו, זה דבר מפחיד שלא קרה בהיסטוריה, לא מאפשרים לו לנהל מדינה". אחרים בקרב הפעילים מאמינים בתזה שראש הממשלה נתניהו ניסה לדובב את מו"ל ידיעות אחרונות ו"למשוך אותו בלשונו" בשיחות שתועדו. "אנחנו רואים פה ראש ממשלה חכם וראש עיתון מוזס טיפש מאוד".

מנגד, מרבית השרים העדיפו לשתוק. לדברי ח"כ אורן חזן, הם אף חוגגים בסתר וחלקם כבר הקימו מטות ופונים לפעילים מרכזיים בליכוד על מנת לשכנעם לתמוך בהם בהתמודדות עתידית על ראשות מפלגת הליכוד, בעידן שלאחר נתניהו. גם ח"כ דוד ביטן נשאל השבוע מדוע אף אחד לא יוצא להגנתו של ראש הממשלה וענה כי השרים התבקשו להגן על נתניהו, "אבל כל אחד עושה את השיקולים הפוליטיים שלו".

רבים מהבכירים בליכוד, אינם אוהדים את נתניהו. ההערכות הן כי שרים כמו ישראל כץ וגלעד ארדן, היו שמחים מאוד לו היה מתאפשר להם להביע פומבית את דעתם על ראש הממשלה, לקרוא לו להתפטר ולהתמודד בעצמם על ראשות המפלגה. מה מונע מהם לעשות כן? הליכוד היא אומנם מפלגה דמוקרטית, אך בניגוד למפלגת העבודה הידועה כמפלגה העורפת – פוליטית – את ראשי מנהיגיה, בליכוד מכבדים את העומד בראשם.

הם יודעים כי מתפקדי הליכוד לא יאהבו התבטאויות נגד ראש מפלגתם מצד חברים אחרים במפלגה. למען עתידם הפוליטי, בוחרים הם למלאות את פיהם מים ולשתוק עד יעבור זעם. אומנם מהבעת ביקורת נגד ראש הממשלה הם מתאפקים מתוך דאגה לעתידם הפוליטי, אך הם אינם מעוניינים לסייע לו ולצאת באמירות לטובתו, מחשש כי לאחר הגשת כתב אישום נגדו, אם וכאשר, הדברים יפעלו נגדם. נוהגים הם כפי הפסוק "והמשכיל בעת ההיא ידום", וסייג לחכמה – שתיקה.


מה מצאו חוקרי נתניהו?

בתוך כך, יואב יצחק חושף באתר News1 כי הראיות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגד רעייתו שרה נתניהו, בפרשת המתנות מאיל ההון ארנון מילצ'ן, קלושות יחסית. חוקרי המשטרה לא מצאו עד כה ראיות המבססות קבלת מתנות על-ידי בני הזוג, בכמויות הגדולות ובסכומים שנטענו.

על-פי המידע הראשוני שהגיע לידי חוקרי המשטרה – בגינו נאלץ היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להורות על פתיחת חקירה פלילית בפרשת המתנות (סיגרים ומשקאות), ניתנו לבני הזוג ממילצ'ן במשך כשבע-שמונה שנים מתנות בהיקף מצרפי של כ-600-400 אלף ש"ח. אלא שכבר עתה ברור, כי לא נמצאו ראיות למתנות בסכומי כסף אלה.

כפי שפורסם בכלי תקשורת, בביתו ובמשרדו של מילצ'ן נתפסו חשבוניות המעידות על רכישות של יינות בהיקף גדול יחסית. אחת החשבוניות שיקפה רכישה משקאות בהיקף של 57 אלף ש"ח. אלא שאין מדובר בהכרח באספקת כמויות אלה דווקא לבני הזוג נתניהו, אלא בצריכה שוטפת בחוילתו של מילצ'ן, אשר מתוקף עיסוקו כבמאי ידוע ומקורב לפוליטיקים רבים בישראל, הוא אירח עשרות אנשים מדי חודש, בהם שמעון פרס, יאיר לפיד, יצחק הרצוג ואחרים.

נודע, כי בני הזוג אישרו בחקירתם קבלת מתנות לחגים ובפגישות שנערכו בין הצדדים, מאיל ההון מילצ'ן, שהוגדר כחברם הטוב ביותר במשך שנים רבות. המדובר בסיגרים בערך של כ-40 ש"ח לסיגר (ולא 150-100 לסיגר יוקרתי יותר), וכן קבלת יין נתזים בערך של כ-80-70 ש"ח לבקבוק (ולא שמפניה יוקרתית יותר בשווי מאות שקלים לבקבוק).

גם אם תוכח צריכה כמעט שוטפת מצד בני הזוג נתניהו, הרי שמדובר בכמויות בהיקף כ-5,000 ש"ח לשנה ליינות; וכן בסיגרים בהיקף של כ-12,000 ש"ח לשנה. מקורה: מתנות שנתקבלו ממילצ'ן; רכישות שבוצעו ישירות על-ידי משרד ראש הממשלה ואישית מכספי משפחת נתניהו; וכן מתנות שקיבלו בני הזוג נתניהו במסיבות ימי הולדת ובהזדמנויות אחרות. נודע, כי המשטרה חקרה עד כה עשרות עדים בפרשת המתנות, בהם: נהגים, שליחים, אנשי משק ופקידים במשרד ראש הממשלה ובמעון ראש הממשלה. אולם כאמור, עד כה נמצאו ראיות לחלק קטן יחסית מכמויות המתנות שנטענו.

בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש כבר גיבשו עמדה, ולפיה: אם לא ימצאו ראיות למתנות בהיקף כספי גדול, אזי ניתן יהא לקבל, גם אם בדוחק, את הסברי בני הזוג נתניהו לטיעון לפיו מדובר במתנות שאינן חייבות בדיווח ואין בהן משום טובת הנאה אסורה, ונוכח זאת, בנסיבות אלה, דינה של חקירה זו להיגנז בלא כתבי אישום.

"קמפיין של הדלפות מגמתיות שנועדו להטעות ולעוות את התמונה האמיתית"

נתניהו ביקש להוריד מהעוינות, מוזס: צריך לדאוג שתהיה רוה"מ