ח"כ יעקב אשר במכתב זועם לראש הממשלה ושר הביטחון בעקבות הודעתם המשותפת על שיווק 2500 יחידות דיור להתנחלויות תוך אפליה מחפירה נגד היישובים החרדיים ביו"ש ובירושלים. "התחושה היא שהחרדים הינם 'בנים חורגים'. מגמת קיפוח הציבור החרדי בנושאי דיור איננה חדשה"

מתעצם הזעם החרדי בעקבות החלטת נתניהו וליברמן לאשר בניית 2500 יחידות דיור בהתנחלויות תוך התעלמות מוחלטת מהצרכים החרדים בערים מודיעין עילית וביתר עילית.

ח"כ יעקב אשר פנה הערב (ג') במתכב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אביגדור ליברמן לאחר פרסום החלטתם, במכתבו תהה מדוע תוכניות הבניה אינן כוללות את הריכוזים החרדים ביו"ש ובירושלי

את מכתבו פתח אשר: "התבשרנו כי בהחלטה משותפת שלך ושל שר הביטחון הוחלט על הפשרת הבנייה ביו"ש ומעבר לקו הירוק בהיקף של כ- 2500 יח"ד, מעיון בפירוט המקומות בהם הופשרה הבנייה עולה כי לציבור החרדי הוקצה חלק שולי בלבד. לצערי מגמה זו של הפליית הציבור החרדי בנושאי דיור איננה חדשה, ולדוגמה במכרזי מחיר למשתכן שמשרד הבינוי והשיכון יוזם, משווק לציבור החרדי רק מנות קטנות ביותר של שיווקים לעומת חלקם היחסי באוכלוסייה".

"החלטתך מהיום להפשיר יח"ד לבנייה ביו"ש תוך מידור הציבור החרדי ובפרט כשהציבור החרדי מהוה חלק נכבד באיזורים אלו כמוה כהעברת מסר חמור שבני הציבור החרדי הינם בנים חורגים ואינם שווי זכויות לשאר האזרחים בישראל. אפליה זו מתעצמת שבעתיים לאור מצוקת הדיור השוררת בציבור החרדי אשר הינה חריפה עקב כך שלציבור זה מאפייני דיור ייחודיים.

את מכתבו סיום בדרישה: "הנני קורא לך נכבדי ראש הממשלה כמי ששותף של הציבור החרדי ליתן כעת את הדעת על הכללת המגזר החרדי ולהורות על הפשרת הבנייה בהיקף נרחב גם במקומות המאוכלסים בציבור החרדי ובפרט בירושלים בשכונות גילה ורמת שלמה, ובערים מודיעין עילית וביתר עילית".

סך הכל אושר שיווק קרקעות לבנייה מיידית של 909 יחידות דיור וקידום הליכי תכנון בוועדות התכנון של עוד 1,642 יחידות דיור. בגבעת זאב אושרו 552 יחידות דיור; באלפי מנשה 78 יחידות דיור; בביתר עלית 87 יחידות, במעלה אדומים 90, באריאל 63; באפרת 21 ובאלקנה 18.

81 בעץ אפרים, 100 בגבעת זאב, 86 בכוכב יעקב, 4 בהר גילה, 292 בצופים, 154 באורנית, 899 באריאל, 6 בשערי תקווה ו-20 בבית אל.

מוקדם יותר שר הפנים אריה דרעי ביקורת חריפה על אפליית המגזר החרדי בהחלטת ראש הממשלה ושר הבטחון "הציבור החרדי שמהווה קרוב ל-40 אחוז מתושבי יו"ש, מופלה שוב בהחלטה על תוספת הבניה ביו"ש, כשמתוך 2500 דירות שאושרו רק כ-10 אחוז מופנות לציבור החרדי – לעמנואל", טען דרעי.

"יתרה מכך, חלק מהדירות שאושרו הינן בשווק שני כך שלמעשה מדובר בפחות מעשרה אחוזים שהופנו למגזר החרדי", הוסיף דרעי.