יו"ר ש"ס, השר דרעי מעריך כי לא יגישו כתב אישום נגד ראש הממשלה, מספר שהוא כועס כשהוא רואה אותו אוכל במסעדות לא כשרות, ועוקץ: "אני עישנתי מקטרות וברוך השם הפסקתי לפני קרוב ל-10 שנים" • על סמכויות השבת: "שנתי נודדת, אל תקנאו בי"

שר הפנים אריה דרעי מעריך היום כי לא ייצא כלום מהפרשיות השונות עליהן נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "למה מפעילים כזה לחץ גדול על היועץ המשפטי?" שואל דרעי, בראיון ליעקב איילון באתר וואלה.

הוא מתרעם על אופן סיקור הפרשה בתקשורת. "יש פה מצב מאוד מאוד מאוד לא תקין. כשהיועמ"ש, המשטרה והפרקליטות רוצים לחקור – תנו להם לחקור. וזה לא מה שאני רואה בתקשורת בחודשים האחרונים. תבין, כבר לא מעניין אותם אם יהיה כתב אישום או לא – כבר יש דרישה לפטר את ראש הממשלה או שהוא יתפטר 'מבחינה ציבורית'.

"מה זה 'מבחינה ציבורית' תסביר לי? יש חוק, החוק הוא המסגרת. הרי יש דברים שאני עושה שלא מוצאים חן בעיניך, ויש דברים שאתה עושה שלא מוצאים חן בעיני. עם כל הכבוד, מבחינה ציבורית הולכים לקלפי פעם ב-4 שנים והציבור מחליט. מי מחליט מהו הציבור? מי זה 'הציבור הנאור'? מי זה 'הציבור שמחליט משהו אחר'? יש בחירות. מפילים ממשלה ומחליפים ממשלה בבחירות לא בחקירות ולא בכותרות עם כל הכבוד".

דרעי "מעריך שמהשיחות עם נוני מוזס לא ייצא כתב אישום. יושבים שני אנשים, עם אגו קצת גדול, ועם תחושה של יריבות ואפילו קצת מעבר ליריבות, והם מוכרים אחד לשני בלופים. ראש הממשלה מדבר כאילו לצמצם את ישראל היום ומפרק ממשלה בגלל ישראל היום, נוני מבטיח לו את כל הכתבות הכי יפות וכל יום שוחטים את ראש הממשלה שם. עזוב, אף אחד מהם לא התכוון. מזה לא מוציאים כתב אישום. זה טוב בשביל תוכניות טלוויזיה וכותרות, אבל על זה לא מגישים כתב אישום לא נגד נוני מוזס ולא נגד ראש הממשלה".

בפרשת המתנות שקיבל לכאורה ראש הממשלה מאנשי עסקים, מפריע לדרעי בעיקר הלחץ שמופעל לשיטתו על היועמ"ש. "העובדות פחות או יותר מוסכמות ועכשיו צריך לתת פרשנות משפטית. למה מפעילים כזה לחץ גדול על היועץ המשפטי? אני לא אוהב את זה. ולכן אני אומר שהקואליציה הזאת, להבדיל מהקואליציה הקודמת, תיתן גיבוי לראש הממשלה כל עוד החוק מאפשר לנו. יש לי הערכה שלא ייצא מזה כתב אישום. בפורום פוליטי של ש"ס אמרתי להם לעבוד כרגיל. אין בחירות, אין היערכות לבחירות וזה לא על סדר היום שלנו היום".

Israeli prime minister Benjamin Netanyahu seen with Minister of Interior Affairs Aryeh Deri at an event for Israeli local governments, held on April 14, 2016. Photo by Flash90 *** Local Caption *** ????? ?????? ?????? ???? ??? ?????? ?????? ?????? ???? ???? ????

השר דרעי לא מתעלם מהביקורת הציבורית על הנהנתנות של ראש הממשלה, שמשדרת פרשת "הסיגרים והשמפניה הוורודה" – אך מסרב לבקר אותו, ואף יוצא להגנתו. "זה לא מעניין אם זה מטריד אותי או לא. מטרידים אותי דברים אחרים. כיהודי דתי הייתי רוצה שראש הממשלה יניח תפילין כל יום, ואני כועס כשאני רואה אותו אוכל במסעדות לא כשרות. אז מה, הוא לא ראש הממשלה שלי? במערכת הפוליטית של היום אין טוב ממנו לביטחון ישראל ולאינטרסים של מדינת ישראל. ואני יכול להעיד שהוא מקבל החלטות אמיתיות לטובת עם ישראל".

הוא התייחס בראיון גם לחקירות שנפתחו נגדו. עשרה חודשים עברו מאז, ונראה שהחקירה לא מטרידה יותר מדי את השר. "מאז פתיחת החקירה נגדי לא שמעתי על זה כלום. אני נותן למשטרה ולפרקליטות לעשות מה שהם מבינים. הם עושים את עבודתם ואני עושה את עבודתי. אני אשמח שהדבר הזה ייגמר כמובן, אבל אני כבר שכחתי מזה. עשרה חודשים לא דיברו איתי ואני באמת לא יודע מה יש שם. אם היה משהו לשאול, היו שואלים. אבל אני מחכה בסבלנות, זה לא בסדר היום שלי".

"אני לא שוכח מה לפיד עשה לנו"

למרות הסקרים שמחמיאים למפלגת "יש עתיד" ולעומד בראשה, לא נראה שש"ס עומדת להפוך את עורה בכל הנוגע ליחסה ליאיר לפיד. "אין בחירות ישירות לראשות הממשלה, יש מבנה קואליציוני וצריך להביא 61 מנדטים שימליצו עליך לנשיא. בכל הסקרים שהתפרסמו עד עכשיו, גם הקשים ביותר לליכוד, עדיין המחנה שלנו נשאר 64-65 מנדטים.

"אני מבטיח לך שאני יכול לקבל מיאיר לפיד יותר ממה שאני מקבל מנתניהו, יש לי הרבה בעיות עם הליכוד. אבל הליכוד מייצג את הציבור המסורתי. יש לי הרבה חיבורים עם הליכוד גם בנושאים מדיניים וגם בנושאיים מסורתיים וגם בנושאים אחרים. אני לא שוכח מה לפיד עשה בממשלה, הוא ניסה למחוק כל הישג שקשור לחינוך, או למסורת או לסטטוס קוו. אנחנו לא נהיה אלה שנביא לו את ה-61 מנדטים, אנחנו נמשיך להמליץ לנשיא על ביבי נתניהו".

"עם ישראל שהוא עם יהודי קבע שיום השבת הוא יום המנוחה שלו"

שנתיים וחצי לאחר שעיריית תל אביב אישרה את חוק העזר שמאשר פתיחת 164 בתי עסק בימי מנוחה, החוק עדיין מחכה לאישורו של דרעי, זאת לאחר ששלושת שרי הפנים הקודמים, גדעון סער, גלעד ארדן וסילבן שלום – סירבו לקחת אחריות על תפוח האדמה הלוהט הזה. "זו בעיה קשה מאוד", הוא מודה.

"השבת הוא יום מנוחה. לכל המדינות המתוקנות בעולם יש יום אחד בשבוע שהוא יום מנוחה טוטאלי ולמה זה? כי אנחנו לא עבדים. עם ישראל שהוא עם יהודי קבע שיום השבת הוא יום המנוחה שלו. יש כאן איזושהי כפייה כלפי עסקים, שאומרים להם 'אם אתם לא תפתחו בשבת, אתם לא תוכלו להתפרנס'. חוק העזר של עיריית תל אביב הוא בעצם 'חוק הסדרה'. היו שנים שהיו עסקים שעברו על החוק ופתחו בשבת, ובדיוק כמו בעמונה החליטו להסדיר ולעשות חוק עזר. זה נמצא על שולחני, וביקשתי מבית המשפט 60 יום. אני אזמין את הסוחרים ואת ראש עיריית תל אביב. אני הייתי מאוד רוצה לא להיות בסיטואציה הזאת. זה לא קל. לא ביקשתי את הסמכות ולא רדפתי אחרי זה. עשיתי הכל כדי שהממשלה תכריע".

לדבריו, "עיריית תל אביב היא העירייה הכי טובה שיש לנו. היא מתנהלת בצורה טובה, עצמאית. זו עירייה גדולה, לא איזשהו מקום קטן. ולכן אם חוק העזר יעבור זה ישליך על כל הארץ. אל תקנא בי בעניין הזה. השינה נודדת מעיניי. הנושא הזה מאוד קשה. אני שומע את כל הלבטים. פוליטית, בשביל הציבור שלי, היה לי הכי קל להתעקש על השבת אבל אני מבין מה זה תל אביב, ואני מכיר את כל הרגישויות של זה. ובכל זאת בסוף, את האלוקים אני ירא".