גיס חמישי בכנסת ישראל: חברת הכנסת מהמפלגה הערבית תעודד את העמדת ראש הממשלה לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג באומרה כי "חוק ההסדרה אינו חוקי על פי החוק הבינלאומי, שהוא היחידי שחל על השטח הכבוש הזה"

"על מחוקקים ערבים ואזרחים בעלי רגישות דמוקרטית לעשות כל שביכולתם כדי לעודד את בית הדין הפלילי הפלילי הבינלאומי להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיגים אחרים", כך אמרה היום ח"כ חנין זועבי בראיון שהעניקה לג'רוזלם פוסט. זאת לדבריה, בגין חקיקת חוק ההסדרה שמהווה לדבריה הפרה של החוק הבינלאומי.

"אנחנו ננקוט בכל פעולה שתעודד את בית המשפט הבינלאומי לפעול כנגד נתניהו ופוליטיקאים אחרים", אמרה זועבי. "אנחנו לא יכולים לפנות לבית הדין הבינלאומי כיחידים או כתנועה פרלמנטרית; רק מדינות יכולות להגיש בקשה באופן רשמי. אך אנו יכולים לעזור עם כל מידע שהוא. אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו כדי להשיג ולדחוף לכך. כל אדם דמוקרטי צריך לעשות זאת".

זועבי טענה כי חוק ההסדרה עובר על החוק הבינלאומי: "אנחנו לא יכולים פשוט לפנות לבית המשפט הישראלי כדי לברר האם החוק הזה חוקי או לא. אנחנו יודעים שהוא לא. אנחנו יודעים זאת על פי החוק הבינלאומי, והחוק הבינלאומי הוא החוק היחידי שחל על השטח הכבוש הזה".

חברת הכנסת אמרה שהגיע הזמן שבית המשפט הבינלאומי יפעל נגד ישראל, "בגלל שזה כל כך ברור שמטרת המדיניות הישראלית היא לקבוע עובדות בשטח, ואנחנו לא יכולים לסמוך על הדינמיקה הפנים ישראלית, הכנסת או כל שינוי בזירה הפוליטית הישראלי".

הדרך היחידה להשפיע על מדיניות ישראל, כך טוענת חברת הכנסת, היא הפעלת סנקציות עליה מבחוץ: "אם לא נפנה לבין הדין הבינלאומי ומוסדות אחרים על מנת ללחוץ על ישראל, היא לא תגיע למסקנה שמה שהיא עושה זו הפרה של זכויות בינלאומיות. אנחנו צריכים סנקציות כלשהן ואיזשהו עונש".