לראשונה התייחסות של בכיר במפלגת השלטון ליום שאחרי עידן נתניהו: שר התחבורה ישראל כץ אומר היום כי הוא צפוי להתמודד על הנהגת המפלגה, אך מבהיר כי לא יתמודד מול נתניהו, "אלא כשהוא יסיים. אתמודד על ראשות הליכוד ועל ראשות הממשלה"

במערכת הפוליטית מעריכים כבר תקופה ארוכה מה יקרה במפלגת הליכוד ביום אחרי עידן בנימין נתניהו. יש החושבים שסופו קרב, בעיקר בשל החקירות המתנהלות נגדו, ומתחילים להיערך ליום בו יתפנה כס ההנהגה.

היום, נרשמה לראשונה התייחסות פומבית של בכיר במפלגה הנערך להתמודדות על ראשות הליכוד, ומשם לראשות הממשלה, ביום בו יסיים נתניהו את תפקידו ויפרוש, מרצון או בכפייה, מהחיים הפוליטיים.

שר התחבורה ישראל כץ נשאל היום בכנס של עיתון גלובס מי יהיה היורש של נתניהו בליכוד, וענה: "אני אתמודד – לא מול נתניהו, אלא כשהוא יסיים. אתמודד על ראשות הליכוד ועל ראשות הממשלה".

מוקדם יותר היום, באותו כינוס, בהתייחסות לפרסום הצפוי של דו"ח המבקר על מבצע צוק איתן, אמר השר יואב גלנט: "מדינת ישראל מפקידה בידי הרמטכ"ל ושר הביטחון את היקר לנו מכל, מגייסת את ילדינו. היא מקנה להם כ-70 מיליארד שקל, סמכויות שאין כדוגמתן במדינה דמוקרטית. מה שאנחנו ראינו הוא תהליך הכנה רשלני וכושל של הרמטכ"ל גנץ ופיקוח רשלני של שר הביטחון יעלון.

"התוצאה היא שכאשר מדינת ישראל הגיע אל המערכה, עמדנו בפני מציאות בעייתית. מנסים להציג את התוצאות של האירוע הזה כניצחון וכהישג. אבוי אם זה יביא אותנו למצב שבו לא נהיה מוכנים למערכות הבאות". גלנט הוסיף: "האנשים צריכים להבין איך הדברים עובדים – הדירקטוריון הוא הקבינט. היו"ר הוא ראש הממשלה. הציר די ברור, יש מנכ"ל שצריך לעבוד, להתכונן ולהציג חלופות שבאשר אליהן הוא מקבל הוראות".

בהתייחסות לכך אמר ישראל כץ, שמכהן גם כשר המודיעין מלבד היותו שר התחבורה, כי הוא "מעדיף לחכות לפרסום הדוח. אני ישן טוב בלילה. כחבר קבינט וכשר לענייני מודיעין, אין לי ספק שהיום יותר מבעבר אנחנו מבינים את האיומים ונערכים להם טוב יותר. כרגע, האתגר העיקרי מול חמאס, הוא היכולת להרתיע ארגון מאוד קיצוני, ושאין לו שום בעיה שבמערכה הבאה ייהרגו עשרות אלפי תושבים בעזה. אפילו לחיזבאללה, לעומתו, יש מחיר להפסד בלבנון. לחמאס אין את המגבלות הללו. המנהיג החדש, יחיא סנוואר, הביא באופן רשמי להשתלטות הזרוע הצבאית של הארגון על רצועת עזה".

מאויבים לאוהבים: מדוע החליט השר כץ לגבות את ראש הממשלה?