מימין: משאיות מעבירות סחורה במעבר כרם שלום. משמאל: תקיפות צה"ל בעזה. צילומים: Rahim Khatib/Flash90

הפסקת אש תחילה: שרי הקבינט ידונו בהסדרה מול חמאס

המו"מ העקיף בין ישראל לחמאס הגיע לשלביו הסופיים, והוא יובע להצבעה בישיבת הקבינט היום • השר גלנט: "איום המנהרות יוסר לחלוטין בקרוב. זה גורם לחמאס לחשב מסלול מחדש". השר כץ: "המצב בעזה מתקרב להכרעה: הסדרה או מלחמה"

הקבינט המדיני ביטחוני ידון היום בהצעה המצרית להסדרה ארוכת טווח מול חמאס. ההצעה היא פרי מו"מ עקיף שהתנהל במשך שבועות ארוכים בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרים ושליח האו"ם לאזור, ניקולאי מלאדנוב.

הפרטים המדוייקים של ההסדר עדיין חסויים, אך ע"פ ההדלפות כך נראים הקווים הכללים שלו: בשלב הראשון – הסרה של ההגבלות במעבר כרם שלום והגדלת מרחב הדיג מול חופי עזה, בתמורה להפסקת האש מהרצועה, לרבות הפסקת שיגור בלוני התבערה. בשלב השני – מו"מ על חילופי שבויים (האזרחים הישראלים המוחזקים ברצועה וגופות חללי צה"ל הדר גולדין הי"ד ואורון שאול הי"ד), בתמורה לקידום פרוייקטים בינלאומיים דוגמת נמל ימי וכיו"ב.

הסלמה או הסדרה? הקבינט יתכנס ביום ראשון; נתניהו דחה נסיעה לחו"ל


"המצב בעזה מתקרב להכרעה. או הסדרה, או מלחמה. אציג היום את ״תוכנית האי-פרדות״, לניתוק כל קשר אזרחי בין ישראל לעזה, ואתמוך בכל תוכנית שתכלול העמדת תשתיות מצריות בים וביבשה לטובת עזה- תחת פיקוח בינלאומי", כתב הבוקר שר המודיעין וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, ישראל כץ.

הוא הדגיש כי "בטווח הקצר, יש להתנות כל סיוע לעזה במתווה ברור להחזרת החללים והשבויים".

שר השיכון וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, יואב גלנט, הדף בראיון לאתר YNET את הביקורת על ניהול המו"מ מול חמאס: "חמאס הוא הגורם השולט ברצועת עזה. לפיכך, אם יש למישהו רעיון אחר את מי לשאול שם, שיגיד. דיבור זה דבר אחד, העברת מסרים זה דבר אחר. אלה דברים שקרו וקורים כל הזמן. בואו לא נשלה את עצמנו. עשינו את זה מול האויבים הכי קשים שלנו. חמאס הוא בעל הבית בעזה".

הוא הסביר ש"עד סוף 2019 לא יהיה איום של מנהרות מעזה. חמאס במצב קשה. המצוקה גורמת לחמאס לחשב מסלול מחדש. האינטרס שלנו הוא לא להלחם בעזה".

2 תגובות

שוב ושוב ישראל מנסה להסכם שלום עם שאול תחתיה ומחבלייא. לא יהיה שלומיכון ולא אתקייאם. והם לכם למוקש. ואין לכם על מי להשען אלא עליו יתברך .כי אין עוד מלבדו בשמים ובארץ.

ביבי יחלק את ירושלים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *