ירדן הודיעה: החל מיום ראשון תיאסר כניסתם של ישראלים לאזור נהריים

בתום 25 שנות 'שלום קר' עם ירדן, אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, הרי שמיום ראשון הקרוב לא תותר עוד כניסתם של ישראלים לנהריים שיהפוך לאזור שבשליטת ממשלת ירדן - עם זאת הביעה ירדן נכונות לדחות את פינוי אזור 'מובלעת צופר' בשנה

עשרים וחמש שנים לאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן, אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, הרי שהחל מיום ראשון הקרוב לא תותר עוד כניסה של אזרחים ישראלים לאזור נהריים. כך גילה היום ראש מועצת עמק הירדן שחשף, כי מסר בענין עבר מאת ממשלת ירדן.

בישראל נערכים מזה כשנה לתרחיש המדובר, שכן הממלכה הירדנית הודיעה לישראל כבר בשנה שעברה, כי עם סיום פרק זמן החכירה של ישראל באזור נהריים ו'מובלעת צופר', שנחתמו כ'נספחים' בעת כינון הסכם השלום בין המדינות, הרי שניתנת בידה הזכות לדרוש לממש את ריבונותה באזורים אלה, ולסרב לכל דרישה ישראלית להארכת משך זמן החכירה לשנים נוספות.

כזכור, בראיון שהעניקה לפני כחודש לערוץ התקשורת 'אל ג'זירה', חזרה שרת ההסברה הירדנית על החלטת הממלכה לביטול ההסכם והוסיפה, כי "ממשלת ישראל מחויבת ליישם את ההחלטה של מלך ירדן, עבדאללה השני, לסיים את תוקפם שני הנספחים הקשורים לצופר ונהריים בהסכם השלום".

נהריים הוא אתר היסטורי בבקעת הירדן, בנקודה הגובלת בין ישראל לבין ממלכת ירדן, סמוך ליישוב מנחמיה. לפי הסכם השלום שנחתם עם ירדן ב 1994, נמסר האזור לירדן אך הוכחר לישראל למשך 25 שנה יחד עם אזור הנקרא 'מובלעת צופר', לגביה הביעה ירדן נכונות להיענות להפצרות הישראליות ולדחות את מימוש הריבונות בה בשנה.

יצוין, כי אזורי מובלעת מופר ונהריים רוויים בשטחים חקלאיים המעובדים על ידי ישראלים, כל שהאזור מהווה מקור לפרנסתם של ישראלים רבים.

על פי ההסכם, היה ובתום 25 שנות החכירה, יבקש אחד הצדדים שלא להאריך את הסכם החכירה, הרי שיהיה עליו להודיע על כך שנה מראש. בהתאם לכך, הודיעה כאמור הממלכה באופן רשמי כבר ב 2018, כי בכוונתה שלא להאריך את תוקף החכירה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו