Olivier Fitoussi/Flash90

"יכולנו להיות אור לגויים": כך הכשילו פוליטיקאים את חלוקת החיסונים לחו"ל

מרחבי העולם הגיעו בקשות רבות לישראל לקבל לפחות כמה אלפי חיסונים, ובירושלים החליטו להיענות ולהעביר להם חיסוני של חברת 'מודרנה' שלא נועדו לשימוש, בתמורה לתמיכה מדינית. גנץ תמך בתחילה, אך בהמשך התחרט - והמבצע סוכל בהוראה משפטית
 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

"נתניהו פועל במחשכים", טען יו"ר כחול לבן בני גנץ כאשר הכשיל את מבצע חלוקת החיסונים למדינות בחו"ל, צעד שעשוי היה לסייע מדינית לישראל. אך הבוקר (רביעי), מפרסם אריאל כהנא בישראל היום כי גנץ, ולא רק הוא, עודכנו מראש.

פרטי התוכנית שנעצרה הגיעו לידי "ישראל היום", מהם עולה כי כבר בתחילת ינואר עדכן המל"ל (המטה לביטחון לאומי שבמשרד ראש הממשלה) את שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מטפל בסוגיה.

זמן קצר לאחר שנודע כי ישראל השיגה מלאי עצום של חיסונים, החלו מדינות זרות לפנות אליה בבקשה לקבלם. ראשי מדינות שונות בעולם ביקשו מהגורמים הרלוונטיים בישראל, לקבל לפחות כמה אלפי מנות כדי שיוכלו לחסן לפחות את הצוותים הרפואיים.

"כבר בתחילת ינואר היה ידוע על תרומת החיסונים לחו"ל, ושראש הממשלה והמל"ל מטפלים בה ומרכזים אותה", אומר ל"ישראל היום" גורם המעורה בפרטים, "הבקשות לקבלת החיסונים מגיעות גם משר הביטחון וממשרד החוץ. הכל היה ידוע, ואיש לא הביע שום הסתייגות".

לנוכח הצטברות הבקשות מהגופים השונים, החליט ראש המל"ל בן שבת לקיים עבודת מטה, שתקבע אלו מדינות יקבלו את החיסונים ובאיזה היקף. גיבוש הקריטריונים הוטל על שני ראשי אגפים במל"ל – ראובן עזר, האחראי על העולם המערבי והמדינות שיש עימן קשרים גלויים; ו"מעוז", בכיר שב"כ לשעבר, המרכז קשרים עם מדינות שאינן מכירות רשמית בישראל.

בסוף ינואר נוסחו המדדים, וגובשה רשימת המדינות שישראל תיענה להן. הוחלט כי החיסונים יינתנו בהתאם למצב התחלואה בכל מדינה, ליכולות התחסנותה העצמאית – וכן לרווח המדיני שתקבל ישראל תמורת המוכנות לסיוע. כך למשל, צורפה לרשימה מאוריטניה, מדינה שמבחינה רשמית לא מכירה בישראל, אך במל"ל העריכו שעשויה להתקדם לנורמליזציה אם תקבל חיסונים.

עוד הוחלט כי ישראל תמסור רק חיסונים שרכשה מחברת מודרנה. מדובר בכמות קטנה יחסית, של רבע מיליון מנות, שממילא לא הייתה כוונה לחלקן בארץ – שכן שימוש בהן היה משבש את איסוף המידע שמבצעת חברת פייזר בישראל על יעילות חיסוניה שלה. כן יש לציין כי תוקפם של חיסוני מודרנה צפוי לפוג בתוך כשלושה חודשים, ולכן עלה הצורך למצוא להם אוכלוסיית יעד בדחיפות.

יתרה מזאת, הכמות שתימסר הוגבלה ללא יותר מ־5,000 חיסונים למדינה אחת. בסך הכל אישר המל"ל מסירת 46 אלף חיסוני מודרנה ל־20 מדינות. עוד נקבע כי כל מדינה שתקבל את החיסונים – תשלם עבורם ועבור המשלוח.

ב־14 בפברואר שוב שלח בן שבת מכתב לשרי החוץ והבריאות ולמוסד, ופירט את רשימת המדינות שיקבלו את החיסון. במשרד החוץ הכל נרתמו, מרמת המנכ"ל ומטה. הרשימה כללה את סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, מאוריטניה, סלובקיה, קפריסין והונגריה. גם צ'כיה, הונדורס, גואטמלה ורואנדה נכללו בה, ואף הספיקו לשגר מטוסים שאספו את החיסונים מישראל בטרם החליט בן שבת בשבוע שעבר לבקש הבהרות מהיועמ"ש.

שר הביטחון בני גנץ וגורמים נוספים החלו לטעון כי נתניהו "סוחר במחשכים בחיסונים של אזרחי ישראל ששולמו מכספי המסים שלהם בלי דין וחשבון", והוסיפו כי מהלך כזה מחייב דיון ואישור. אם גנץ עצמו הוא זה שביקש מהמל"ל בינואר לאשר חיסונים לכוח הרב־לאומי בסיני, כפי שעולה מהתכתובות שהגיעו לידי "ישראל היום" – לא ברור מדוע בסוף פברואר החליט שנדרשת ישיבת קבינט, ועל מה מתבססת טענתו ש"קבלת ההחלטות נעשית במחשכים".

מרגע שהחלה בדיקת היועמ"ש, חלוקת החיסונים לחו"ל נעצרה, וכפי שנראים הדברים כעת לא תחודש בקרוב. בניגוד לדברי גנץ, כתב מנדלבליט שהחוק אינו מבהיר מי מוסמך לחלק חיסונים, אך המליץ כי להבא הממשלה או הקבינט יקבלו את ההחלטות.

גורם המעורה בפרטים אמר לאריאל כהנא בישראל היום, "המשרדים שותפו מתחילת הדרך, ולראיה, משרדי החוץ והביטחון העבירו בקשות מטעמם. החוק לא דרש כינוס ממשלה או קבינט, והמשרדים האחרים ממילא היו בקשר, כך שדבר לא נעשה במחשכים". הוא הוסיף, "זו יכולה היתה להיות פעולה של אור לגויים וחברות לגויים, אבל עכשיו הכל נעצר".

מלשכת השר גנץ נמסר בתגובה לישראל היום כי "העובדה שרה"מ הכריז על עצמו כמרכז נושא החיסונים, לא נותנת לו סמכות לנהל אותם כמו בסטיונר בשוק. כפי שניסה להסתיר עסקאות נשק והסכמים מדיניים, כך נתניהו מנסה לעקוף את המנגנונים המקובלים. אם יש צורך מדיני או ביטחוני, הוא מוזמן להציג אותו לפורום הרלוונטי שיקבל החלטה".

מטעם היועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה: "הטענה המופיעה בפרסום ולפיה היועץ המשפטי לממשלה עודכן כביכול בתכנית העברת החיסונים למדינות זרות בתחילת חודש ינואר האחרון – היא כוזבת. טענה זו שגויה מבחינה עובדתית, ומוכחשת לחלוטין".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ • שמחת הרגל אצל הגר"מ צדקה
יֵרָאֶה כָל זְכוּרְךָ • האדמו"ר ממודז'יץ בתפילה בכותל המערבי
לְמַעַן אֲמִתָּךְ • האדמו"ר מנאראל בנענועים
יואלי קליין, שעיה גרוס ושלומי ברנשטיין - ימים באים
לְמַעַן צִדְקָתָךְ • האדמו"ר ממכנובקא בעלזא בנענועים
הממשלה מזלזלת בקדושת החיים / יעקב אשר זועם על מחדל הקורונה
תיעוד מהמסוק: כך נתפסו השב"חים שהיו מעורבים בדריסה
לֹא נִתְּנוּ מוֹעַדִים לְיִשְרָאֵל אֶלָא כְּדֵי שֶיַעַסְקוּ בַּתּוֹרָה • גלריה
קַבֵּל נָא שַׁוְעִי • האדמו"ר מנדבורנא באניא בנענועים
לְמַֽעַן נִצְחָךְ • האדמו"ר מטשקאווא בנענועים
הוֹשַׁע נָא הַר הַמּוֹרִיָּה • ראב"ד ירושלים בנטילת ד' מינים
העתירו בתפילה: ראש הישיבה חלה בקורונה ואושפז בבית החולים במצב קשה
רַב לְהוֹשִׁיעַ • הגר"ד בצרי בנענועים
מחדל: גבר בן 50 מת בתוך בית החולים בשל המחסור במכשירי אקמו
פיגוע דריסה ליד היישוב מכמש שבבנימין: אישה פונתה במצב בינוני
זֽוֹעֲקֶֽיךָ תּוֹשִֽׁיעַ • האדמור ממשכנות הרועים בנענועים
תיעוד דרמטי ממחנה הפליטים: הלוחמים קפצו מהרכב ועצרו חשודים • צפו
תחזקו את הסוכות: הרוחות יתחזקו והגשם הראשון יירד • האזינו

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו