מתברר כי ראש הממשלה לא עודכן מראש לפני הודעת ההתנצלות של משרד הביטחון אמש בפני האמריקאים - כפי שלא ידע לפני שהמשרד בשליטת ליברמן הוציא את ההודעה החריפה נגד ארה"ב

ביום שישי הוציא משרד הביטחון הודעה זועמת על דבריו של הנשיא האמריקני אובמה בנוגע להסכם הגרעין, וטען כי מדובר ב"הסדר מזיק" ואף ציין כי "הסכמי מינכן לא מנעו את מלחמת העולם השנייה". הדברים לא פורסמו על דעתו של נתניהו, שמיהר להתנער מהדברים. אתמול פורסמה הבהרה מטעם המשרד – שגם עליה נתניהו לא ידע.

על פי דיווח של אודי סגל בחדשות 2, בירושלים גם מההודעה התקיפה בסוף השבוע וגם מהודעת ההבהרה. למעשה, לא הייתה שום שיחה או קשר בנושא בין נתניהו לליברמן במהלך כל סוף השבוע – והשניים גם לא תיאמו את מהלך ההתנצלות. נתניהו שמע על הודעת ההתנצלות מהתקשורת, כפי שגילה גם על ההודעה הפוגענית.

בין שני הבכירים לא היה תיאום ולא היו שיחות בעניין הטכני או המהותי. בעוד הנתק בין נתניהו לליברמן נמשך, ליברמן תיאם את מהלכי ההתנצלות עם גורם אחד – שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו. ליברמן יזם בתחילת השבוע שיחה עם שפירו והבהיר לו שלא הייתה כוונה לפגוע או להאשים. אתמול, לפני שפורסמה ההודעה של המשרד, יזם ליברמן עוד שיחה והציג לשפירו את הנוסח בתקווה שזה יפתור את המתיחות.

כזכור, בסוף השבוע האחרון טען נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, במסיבת עיתונאים במלאות שנה להסכם הגרעין ש"גם בישראל מצהירים כי איראן עומדת בחלקה בהסכם" וקרא למבקרי ההסכם ש"יודו בטעותם ויגידו שהם שמחים שלאיראן אין יכולת לייצר נשק גרעיני".

בתגובה פרסם בערב שישי משרד הביטחון הודעה שבה הושווה הסכם הגרעין להסכמי מינכן עם גרמניה הנאצית. "בדיוק משום שהנחת הבסיס שלהם שלפיה גרמניה הנאצית יכולה להיות פרטנר לאיזשהו הסכם, הייתה שגויה ומשום שמנהיגי העולם דאז התעלמו מן הדברים המפורשים של היטלר ושאר מנהיגי גרמניה הנאצית".

תגובתו של ליברמן עוררה סערה. גורמים מדיניים בכירים זעמו על ההודעה והביעו חשש כי היא תסכן את הסכם הסיוע הנרקם מול הממשל האמריקני בימים אלו. "ליברמן נהג בילדותיות וחוסר שיקול דעת בשעה שישראל נמצאת ערב חתימה על הסכם סיוע ביטחוני עם הממשל בוושינגטון", אמרו הגורמים.

הם הוסיפו: "התגובה וההתבטאות של שר הביטחון נגד ממשל אובמה מעידים על שיקול דעת לוקחה וילדותיתות שאינה מתאימה לחשיבות הדברים. מצופה משר הביטחון שיתנהל בקור רוח ולא בתזזיתיות ובשליפות". לטענתם, "כאשר אנחנו נמצאים בדקה ה-90 של משא ומתן להסכם מהחשובים שידעה ישראל, התבטאות כזו עלולה לסכן את כל המאמץ שהושקע בשנה האחרונה".

ליברמן עצמו סירב להתייחס לדברים ו/או להתרגש מהם. מסביבתו נמסר: "עצם האמירה של אותם 'גורמים מדיניים' מעידה על כך שמדובר בדברים של אנשים שאינם מעורבים בתהליכים ואינם מבינים את הדברים".

הערב, הוציאו במשרד הביטחון הודעה חדשה. "מדינת ישראל ומערכת הביטחון הישראלית ימשיכו לעבוד בשת"פ הדוק ומלא עם ארצות הברית, מתוך הערכה עמוקה וכבוד הדדי", נכתב בהודעה. "ישראל נותרה מודאגת עמוקות מכך, שגם לאחר הסכם הגרעין עם איראן, ההנהגה האיראנית ממשיכה להצהיר כי יעדה המרכזי הוא השמדת מדינת ישראל וממשיכה לאיים על קיומה של ישראל במלים ובמעשים".

עוד הדגישו במשרד הביטחון כי "ההבדל בין עמדת ישראל לזו של ארה"ב בנושא זה אינו פוגם באופן כלשהו בהערכתנו העמוקה לארה"ב ולנשיא ארה"ב על תרומתם האדירה לביטחונה הלאומי של ישראל ולחשיבות העצומה שאנו מייחסים לברית האיתנה בין שתי המדינות. ההודעה מיום שישי לא נועדה לעריכת השוואה ישירה, לא מבחינה היסטורית ולא מבחינה אישית. אנו מצטערים אם היא פורשה אחרת".

המשרד שב והדגיש את התנהלות איראן שממשיכה לאיים על ישראל בפיתוח מואץ של טילים, מקיימת קריקטורות להכחשת השואה, מקדמת טרור ועורכת תערוכות בהם נכתב על טילים "למחוק את ישראל". עוד נכתב בהודעה כי "גם אם איראן מקיימת את הסכם הגרעין, מדיניותה הגלויה והרשמית לחתור להשמדת ישראל שוללת את הלגיטימיות שלה בקרב הקהילה הבינלאומית".