ראש הממשלה טען בסרטון שפרסם כי הפלסטינים מתנגדים לנוכחות יהודית בשטח המדינה הפלסטינית שתוקם וכי מדובר בטיהור אתני • מחלקת המדינה האמריקאית גינתה את הדברים

ביום שישי האחרון, דקות לפני כניסת השבת, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון בו הוא מסביר שוב את עמדתה של מדינת ישראל. הסרטון אינו מובא כאן, עקב נראות נשים במהלכו.

"אני בטוח שרבים מכם שמעו את הטענה שהקהילות היהודיות ביהודה ושומרון, הגדה המערבית, מהוות מכשול לשלום", פתח נתניהו. לדבריו, "הרעיון הזה תמיד היה תמוה בעיני. מאחר שאיש לא יטען ברצינות שקרוב לשני מיליון הערבים שחיים בתוך ישראל מהווים מכשול לשלום.

"כיוון שזה לא נכון. נהפוך הוא. הגיוון בישראל הוא סימן לפתיחותה ולנכונותה לשלום. אולם, ההנהגה הפלסטינית דורשת מדינה פלסטינית בתנאי מקדים אחד: ללא יהודים", טען נתניהו שהוסיף: "יש לכך ביטוי: הוא נקרא טיהור אתני. והדרישה הזו מקוממת".

לדברי ראש הממשלה: "זה אף מקומם יותר שהעולם לא חושב שהיא מקוממת. יש מדינות נאורות שאפילו מקדמות את השערורייה הזו. שאלו את עצמכם: האם אתם הייתם מקבלים טיהור אתני במדינה שלכם? טריטוריה ללא יהודים, ללא היספנים, ללא שחורים? ממתי צרות אופקים מהווה בסיס לשלום?

"ברגע זה, ילדים יהודים בבתי ספר ביהודה ושומרון משחקים בארגזי חול עם חבריהם. האם הנוכחות שלהם הופכת את השלום לבלתי אפשרי?", שואל נתניהו, ועונה: "אני לא חושב כך. אני חושב שמה שהופך את השלום לבלתי אפשרי הוא חוסר סובלנות כלפי אחרים. חברות שמכבדות את כל האנשים הן אלה שרודפות שלום. חברות שדורשות טיהור אתני אינן רודפות שלום.

"אני רואה בעיני רוחי מזרח תיכון שבו ערבים ויהודים צעירים לומדים יחד, עובדים יחד וחיים יחד זה לצד זה בשלום. האזור שלנו צריך יותר סובלנות, לא פחות. לכן בפעם הבאה שאתם שומעים מישהו אומר שיהודים לא יכולים לחיות במקום כלשהו, וודאי בארץ אבותיהם, קחו רגע כדי לחשוב על ההשלכות. טיהור אתני למען השלום זה מגוחך. הגיע הזמן שמישהו יאמר את זה.
והנה אמרתי זאת".

בארה"ב מגנים את דברי נתניהו:

בממשל האמריקאי ראו בדבריו של נתניהו ככאלה שמכוונים נגד מדיניות ארה"ב כלפי ההתנחלויות. אליזבת' טרודו, דוברת במשרד החוץ האמריקאי מתחה ביקורת חריפה על הדברים שאמר נתניהו בסרטון במהלך התדרוך היומי לכתבים. "אנחנו לא מסכימים באופן עמוק לתיאור לפיו מי שמתנגד לבנייה בהתנחלויות או רואה אותן כמכשול לשלום קורא בצורה כזו או אחרת לטיהור אתני של יהודים מהגדה המערבית", אמרה טרודו. "אנחנו סבורים ששימוש בטרמינולוגיה כזו הינו לא ראוי ומזיק".

על פי הארץ, טרודו הוסיפה כי ממשל אובמה, כמו כל הממשלים האמריקאים הקודמים וכמו כל הקהילה הבינלאומית סבורים שהמשך הבנייה בהתנחלויות היא מכשול לשלום. היא הוסיפה כי לא ניתן לערער על העובדה לפיה מתחילת השנה קודמה בנייתן ותכנונן של אלפי יחידות דיור בהתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, הוכשרו מאחזים בלתי חוקיים, נתפסו אדמות בגדה המערבית לשימוש של ישראל בלבד והואצה הריסת בתים של פלסטינים. "כמו שאמרנו פעמים רבות בעבר, זה מעלה סימני שאלה לגבי כוונותיה ארוכות הטווח של ישראל בגדה המערבית", אמרה טרודו.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "במחי סרטון אחד, שנועד לאוזניים ליכודיות או רפובליקניות, נתניהו הורס את ההישגים שהשגתי בתקופת שרון – שהגושים יהיו חלק מישראל, שלא תהיה זכות שיבה ושתוקם גדר ההפרדה. אחרי הסרטון של נתניהו – ארה"ב קובעת שכל ההתנחלויות, כולל הגושים, הם מכשול – בעוד שבעבר קיבלנו הכרה בהם. בגלל זמביש וכמה קיצונים והרצון לשמור על כל ההתנחלויות נתניהו פוגע בגושים, פוגע בביטחון. הוא מוביל אותנו למדינה אחת לא יהודית ואלימה. כשעם ישראל יתעורר ונרצה להיפרד מהפלשתינים – יהיה מאוחר מדי".

עודה: נתניהו משכתב את ההיסטוריה:

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה אמר בתגובה: "ראש ממשלת ישראל החליט ללכת צעד נוסף, בבניית מציאות מדומיינת. אחרי שבסרטון הקודם הסביר לנו שהוא בעצם זה שדואג לפלסטינים החיים בשטחים הכבושים ובעצם שהכיבוש הוא לטובתם. הפעם נתניהו מנסה לכתוב מחדש את ההיסטוריה כשהוא מסביר לנו שההתנחלויות הם לא מכשול לשלום ואפילו משווה בין המיעוט הערבי במדינה לבין המתנחלים. משווה בין מיעוט ילידי, שחי במקום דורות על דורות, שמדינת ישראל היא זאת שהגיעה וקמה עליו, לבין המתנחלים שהועברו בניגוד לחוק הבינלאומי לשטח כבוש, תוך דריסה גסה של כל זכויות האדם של תושבי הגדה ועזה. אבל המציאות אף פעם לא הפריע לנתניהו.

"נתניהו מתחיל לעטוף את סרבנות השלום שלו בשיח ליברלי ריק. הוא מעמיק את המשטר הצבאי והדיכוי בשטחים הכבושים תוך רדיפת קבוצות בתוך מדינת ישראל, ובראשן המיעוט הלאומי הערבי, אך מדבר על סובלנות ושלום. הפעם בחוצפה ובלי להתבלבל הוא משתמש במושג חדש מבחינתו – טיהור אתני, כי לנתניהו זה לא משנה שדווקא ההתנחליות הן אלה שנוסדו בדיוק במטרה לדחוק באכזריות קהילות פלסטיניות מכלל שטחי הגדה לשטח מצומצם סביב הערים הגדולות. כי הרי זאת שיטת ההתנחלויות שהובילה לסיפוח בפועל של רוב שטחי הגדה. אחר כך בראיונות בחו״ל ימלמל עוד שקר על תמיכה בפתרון שתי המדינות אבל לפחות עכשיו כבר אף אחד לא יאמין לו".

מנגד, השר צחי הנגבי הביע תמיכה בדברי ראש הממשלה ותקף את ח"כ ציפי לבני על תגובתה. :בדבריו, ראש הממשלה חשף את הסטנדרט הכפול שמאפיין את הדרישה הפלשתינית. הם מתייחסים ליהודים שחיים בארץ אבותיהם כאל מכשול לשלום, אבל לא מגדירים כך 1.8 מיליון ערבים שחיים בקרבנו במדינת ישראל. אכן, המיעוטים בארצנו אינם מכשול אלא חלק מן הפסיפס של החברה הישראלית ומנוף לדו קיום עם העולם הערבי. גם המתיישבים ביהודה ושומרון אינם מכשילים דבר. המכשול המרכזי לפיוס עם שכנינו הפלשתינים הוא הנהגתם הסרבנית.

לדבריו, "ח"כ לבני מודעת לאמת הזו יותר מכל אחד אחר. כשרה בממשלה הקודמת, לאחר שראש הממשלה נתניהו הפקיד בידיה את ניהול המשא ומתן עם אבו מאזן, חזתה לבני מקרוב כיצד הפלשתינים מפוצצים את השיחות באפריל 2014. חבל שהיום היא מעדיפה התנצחות מפלגתית על פני תמיכה באינטרס הביטחוני והמדיני של כלל אזרחי ישראל".