בתום עשרה חודשי משא ומתן, מחלקת המדינה הכריזה כי הסכם הסיוע הביטחוני ייחתם מחר • "מדובר בהסכם הסיוע הגדול ביותר שהעניקה אי פעם ארה"ב למדינה כלשהי"

ארצות הברית וישראל הודיעו הערב רשמית על הסכם הסיוע הביטחוני האמריקני לישראל. ההסכם הוכרז בתום פגישה של ממלא מקום ראש המל"ל (המטה לביטחון לאומי) יעקב נגל, שהגיע מוקדם יותר היום לוושינגטון עם דוברו של ראש הממשלה בועז סטמבלר.

ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר כי ההסכם ייחתם מחר בוושינגטון. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ישראל וארצות הברית הגיעו להסכם על מזכר הבנות לסיוע ביטחוני לשנים 2028-2019. מדובר בהסכם הסיוע הגדול ביותר שהעניקה אי פעם ארצות הברית למדינה כלשהי".

כזכור, במסגרת ההסכם, עליו ניהלו שתי המדינות משא ומתן מחודש נובמבר 2015, תעניק ארה"ב לישראל סיוע ביטחוני בסך 38 מיליארד דולר על פני עשר שנים, מתוכם חמישה מיליארד דולר לפיתוח מערכות הגנה מטילים.

ההסכם גובש לאחר חודשים של משא ומתן אינטנסיבי. במסגרתו, התחייבה ישראל שלא לדרוש עוד תוספות מימון מהקונגרס אלא בעתות מלחמה. בנוסף לכך, התחייבו בירושלים כי בתוך שש שנים יופסק ההסדר הנוכחי, שלפיו כ-26% מכספי הסיוע יופנו לרכש בתעשיות הביטחוניות הישראליות.