מחלוקת בחמאס בעקבות הכשלת עסקת חילופי השבויים עם ישראל

בכיר בזרוע המדינית של חמאס מאשר את טענת ישראל כי ארגון הטרור העזתי הכשיל את הסכם חילופי השבויים וחושף את המחלוקת בין הזרוע המדינית לזרוע הצבאית של החמאס

מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, אל"מ במיל' ליאור לוטן, חשף אתמול כי "ישראל העבירה לחמאס-עזה הצעה להעביר את כל השבויים והגופות שנתפסו על ידי צה"ל – ובתמורה לקבל את חללינו. הצעה נוספת הייתה להשיב לחמאס עזה את האזרחים שנמצאים בישראל, אלו שחצו ביוזמתם – ובתמורה אנחנו דורשים לקבל את אזרחינו שחצו לעזה. הדברים האלה מקובלים כנורמה בכל העולם בסוף כל עימות – מחליפים בסוף העימות את השבויים והחללים. באופן חסר תקדים חמאס סירב להצעה".

היום, מאשר בכיר בתנועת החמאס את הדברים. בראיון הבוקר לסוכנות הידיעות הפלסטינית, הפנה אחמד יוסף אצבע מאשימה כלפי הזרוע הצבאית בכישלון יישום העסקה. "הזרוע הצבאית עמדה על כך שמשוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש ישוחררו", הבהיר יוסף בראיון, "היו מתווכים ממדינות ערביות ומתווכים זרים שנכנסו לסוגיה במטרה להוביל לעסקת חילופי אסירים בין חמאס לישראל, אבל ניסיונות הגישור נתקעו תמיד בעמדה העיקשת של עזאדין אל-קסאם, שסירבו לבצע כל עסקה שלא כוללת את שחרורם של אסירי עסקת שליט".

כזכור, לוטן ציין אתמול כי הארגון "הציב תנאים נוספים – אסירים אחרים שאינם קשורים בכלל למערכה. כמובן שאנחנו לא יכולים להיענות לתנאי מקדים. לא נרתעים ממנו, אבל יש לנו מספיק דרכים ושיטות להמשיך קדימה. חמאס לא חושב בדרך שבו היינו חושבים שארגון עם תשתית מדינית יחשוב, ארגון שחולש על אוכלוסיה. בימים שבהם האוכלוסיה העזתית דורשת את הנורמות ההומניטריות האלה, חמאס פועל בדיוק הפוך".

את דבריו סיכם בפנייה מרומזת לתושבי עזה, על מנת שיידעו מדוע גופות יקיריהם לא מוחזרות בהסכם הדדי: "חשוב שמשפחה של חלל חמאס, שהשתתף אישית בחטיפת גולדין ז"ל ובגרירת גופתו למנהרה, תדע מזה. חשוב שמשפחתו של אסיר חמאס שנשפט למאסר והיה יכול לחזור הביתה תדע את זה. חשוב שתושבי עזה יידעו את זה. נעשה הכל כדי להשיב את בנינו. המשימה מוגדרת ויש לנו כלים וניסיון, אנחנו נצליח".

נחשף: החמאס דחה את הצעות ישראל לחילופי שבויים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *