בפעם האחרונה שהוא משמש כמזכ"ל בעת עצרת האו"ם, אמר באן קי מון כי "שלילת החופש מהפלסטינים דוחקת את ישראל לבידוד" • "עשר שנים אבדו בבנייה בלתי חוקית בהתנחלויות - זה טירוף"

עצרת האו"ם נפתחה בפעם ה-71 במטה הארגון בניו יורק. ראשון הנואמים, היה מזכ"ל הארגון באן קי מון, אשר זו לו הפעם האחרונה שהוא משמש בתפקיד בעת שעצרת האו"ם מתכנסת.

בדבריו התייחס בין השאר לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולכישלונות במשא ומתן בין הצדדים. "הסיכויים להסכם שלום הולכים ופוחתים מידי יום", אמר, ואף האשים את ישראל בהכשלת השיחות בגלל הבנייה בהתנחלויות.

באן קי-מון הוסיף כי הוא מצטער על כך שלא הצליח להביא לשלום בזמן כהונתו. "עשר שנים אבדו בבנייה בלתי חוקית בהתנחלויות, בקיטוב – זה טירוף". הוא הוסיף כי "שלילת חופש מהפלסטינים דוחקת את ישראל לבידוד גדול יותר".

"להחליף את פתרון שתי המדינות במדינה אחת זה רע מאוד: זה ימנע מהפלסטינים חופש ועתיד מוצדק וירחיק את ישראל מחזון מדינה יהודית דמוקרטית לעבר בידוד עולמי גדול יותר", אמר מזכ"ל האו"ם.

יצוין כי אף שמזכיר האו"ם הוא אזרח קוריאה הדרומית, הוא הקדים להזכיר בנאומו את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ורק לאחר מכן התייחס לסכסוך בין קוריאה הדרומית לקוריאה הצפונית, הכוללת ניסויים בנשק גרעיני.

כמו כן, האשים את ממשלת סוריה בהרג מרבית האזרחים במדינה במשך חמש שנות מלחמת האזרחים, וטען כי גם ל"פטרונים החזקים שמזינים את מכונת המלחמה יש דם על הידיים". לדבריו, ממשלת סוריה ממשיכה באופן שיטתי לענות עצורים.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לנאום מחרתיים בעצרת האו"ם. היום המריא לניו יורק מישראל, ועם צאתו אמר: "אנחנו בתוך שבוע מדיני חשוב מאוד למדינת ישראל. אני יוצא עכשיו לארצות הברית, אני אפגש שם תחילה עם הנשיא אובמה ואני אודה לו על הסיוע הביטחוני הגדול והחשוב למדינת ישראל לעשור הקרוב. לאחר מכן אני אשא דברים בעצרת האו"ם, אני אגיד שם את דברה של ישראל, את האמת של ישראל, את הצדק של ישראל, וגם את הגבורה של ישראל – הגבורה של החיילים והחיילות שלנו, של השוטרים והשוטרות שלנו, של האזרחים והאזרחיות שלנו, שנאבקים מאבק בלתי מתפשר בטרור האכזר.

לדברי ראש הממשלה, "אני מצפה מהקהילה הבינלאומית אמת מידה אחידה במלחמה בטרור. כל הקהילה הבינלאומית אומרת היום שצריך להילחם בטרור בנחישות ובאופן בלתי מתפשר. ובכן, הם חייבים לתמוך גם במאבק הנחוש והבלתי מתפשר בטרור, והבהירות המוסרית הזאת נחוצה כדי להילחם בטרור וגם כדי לנצח אותו".