החשש הישראלי עומד להתממש? על פי דיווח בתקשורת האמריקנית, מחלקת המדינה מכינה מספר פעולות נגד ישראל, בהם בתחום ההתנחלויות ואף פגיעה ביחסים העדינים הנרקמים עם סעודיה

בישראל כבר הביעו לא אחת חשש כי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ינצל את שלהי הקדנציה שלו על מנת לפגוע בישראל. מתוך מטרה להימנע מפגיעה במועמדותה של קלינטון, נראה כי אובמה יעשה זאת בתקופת הזמן בין בחירת הנשיא הבא עד לעזיבתו את התפקיד.

על פי דיווח ב"וול סטריט ז'ורנל", נראה כי החשש הישראלי מוצדק. הבית הלבן ביקש ממחלקת המדינה לגבש תפריט של אפשרויות פעולה לשבועות האחרונים של הנשיא, כך על פי מקורות של האתר האמריקאי במסדרונות הממשל, שציין גם כי באופן יוצא דופן הבית הלבן שמר על שפתיים הדוקות ולא משחרר מידע כלל בסוגיה.

בכתבה נפרסו בפירוט האפשרויות השונות שעומדות בפני הממשל בימיו האחרונים. האפשרות הראשונה היא לתת חסות או לאפשר החלטה של מועצת הביטחון שתגנה את הבנייה הישראלית בהתנחלויות, אולי לצד תקנות מסים חדשות שיבטלו את מעמד הפטור ממס של אנשים או ישויות שיהיו מעורבים בבנייה בהתנחלויות. ב-2011 הטיל הממשל וטו על החלטה דומה באו"ם, בטענה שהיא "טומנת בחובה את הסיכון להקשיח את העמדות של שני הצדדים".

אפשרות אחרת שהזכיר העיתון היא שאובמה יבקש להעביר במועצת הביטחון החלטה רשמית המכירה במדינת פלסטין – מהלך שכמובן יעמוד בסתירה לעמדה ארוכת הימים של בתי הנבחרים והממשלים בארה"ב, שלא הסכימו להכיר בכך, בין השאר בהתבסס על ההגדרות הבינלאומיות של מדינה, שהרשות אינה עומדת בהן.

ב"ז'ורנל" נטען כי הנשיא יוכל לעקוף את ההתנגדות מבית באמצעות הטענה שמדובר בפעולה ביצועית, שהסמכות להחליט עליה נתונה בידיו, אולם כך יסתכן באפשרות שהנשיא שיבוא אחריו יבטל את הפעולה. הממשל יוכל גם לא להטיל וטו על הצעה כזאת, במקום להציג אותה בעצמו.

האופציה השלישית והגרועה ביותר תהיה הגדרת פרמטרים במועצת הביטחון עבור הסכם קבע בין ישראל והפלסטינים. צרפת רוצה לעשות זאת כבר זמן מה, והממשל עלול לתת להחלטה כזאת לעבור בעצם זה שלא יטיל וטו על כך. לטענת הוול סטריט מדובר בהחלטה שגויה כיוון שהקו הרשמי של הממשל במשך שנים טען כי ישראלים ופלסטינים מסוגלים להגיע להסכם שלום, וכי המאמץ לכפות אחד לא יהיה יעיל.

לא משנה איזה פרמטרים יכפה הממשל הם יהיו בלתי קבילים מבחינת ממשלת ישראל בין אם תהיה ממשלה ימנית או שמאלנית, ויהרסו את מה שנשאר ממחנה השלום. בנוסף, הפלסטינים יעוטו על ההזדמנות ולמנהיג פלסטיני עתידי לא יוכל להביא אותם לשולחן המשא ומתן. בנוסף, ידיהן של המדינות הערביות יהיו קשורות והם לא יוכלו לשמש כמגשרים בנושא. וכך, היחסים בין ישראל והפלסטינים יוקפאו שוב.

בפסקה האחרונה של המאמר יעצו המחברים לאובמה לקחת צעד אחורה, ולהסיג לחלוטין את ארה"ב מהתיווך בין הצדדים, במטרה לתת להם להבין לבד את הצורך להגיע להסכם בהקדם. רק כך, הוסבר שם, יהיה סיכוי לשלום. "אם אובמה מחפש עדיין מורשת במזרח התיכון בשלב המאוחר הזה של נשיאותו, הצעד הטוב ביותר שלו יהיה לא לעשות דבר שיחריף עוד יותר את המצב".