בעוד ארה"ב הבהירה לפלסטינים כי לא יטילו ווטו על ההצעה המצרית שתגיע להצבעה היום במועצת הביטחון, תוקף נשיאה הנבחר של ארה"ב את ברק אובמה ואומר כי יש להטיל ווטו אמריקאי על ההצעה • במקביל: הקבינט יתכנס הערב לדיון בעקבות ההצבעה הפתאומית במועצת הביטחון

בעוד שר החוץ של ממשל אובמה, ג'ון קרי הבהיר לפלסטינים כי ארצות הברית לא תטיל ווטו על ההצעה המצרית שתעלה הערב להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם, קורא נשיאה הנבחר של ארה"ב דונלד טראמפ כי יש להטיל את הווטו.

בהצהרה שפירסם טראמפ, הבהיר כי "רק משא ומתן ישיר בין הישראלים לפלסטינים יביא שלום", ולכן יש צורך בסיכול יוזמות חד צדדיות. בינתיים בישראל, הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס הערב (חמישי) ב-17:00 כדי לדון בהצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות שתעלה מאוחר יותר הערב להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם.

לדברי גורם ישראלי בכיר, שדבריו צוטטו באתר וואלה, בפגישה שקיים שר החוץ ג'ון קרי עם משלחת של בכירי הרשות הפלסטינית, שביקרה בוושינגטון מוקדם יותר החודש, הושגו הסכמות בין הרשות הפלסטינית לממשל בנושא הצעת ההחלטה. לדברי הגורם הישראלי הבכיר, קרי אמר למשלחת – שכללה בין היתר את סאאב עריקאת וראש המודיעין הפלסטיני מג'די פרג' – שלא יוטל וטו על הצעת החלטה בנושא ההתנחלויות.

בכיר ישראלי אמר כי "זה נסיון אחרון של הנשיא אובמה 'לעשות משהו' נגד ההתנחלויות. ישראל מצפה שארה"ב תעמוד במדיניות ארוכת שנים שלה, שחוצה ממשלים, שמו״מ מקיימים באופן ישיר. בדיוק כפי שהנשיא אובמה אמר בנאום באו״ם ב-2011. אם ארה"ב לא תטיל וטו יש כאן הפרת התחייבות שלה. זו תהיה נטישת עמדה מסורתית, רגע לפני חילוף ממשלים".

מאז שנודע על המהלך, מנהלים בלשכת ראש המשלה, במשרד החוץ, בשגרירות בוושינגטון ובשגרירות באו"ם מגעים אינטנסיביים בניסיון ללחוץ על על הבית הלבן להיצמד למדיניות המסורתית ארוכת השנים, ולהטיל וטו על החלטות נגד ישראל באו"ם. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את השתתפותו באירועים שנקבעו להיום ברקע ההצבעה במועצת הביטחון.

בחודשים האחרונים הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו חשש רב כי בשלהי כהונתו הנשיא אובמה יימנע מהטלת וטו על החלטה בנושא ההתנחלויות במועצת הביטחון. מנגד, בשבועות האחרונים אמר שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו כמה פעמים כי וושינגטון לא תתמוך בהצעת החלטה חד-צדדית, אולם בשל הנוסח המרוכך שהגישו המצרים, לא ברור אם בוושינגטון אכן מפרשים אותה כחד-צדדית.

בכיר ברשות הפלסטינית אמר ל"הארץ" כי ברשות בטוחים כי יש רוב להצעת ההחלטה במועצת הביטחון, והדבר היחיד שיכול למנוע את אישורה הוא וטו אמריקאי. במוקטעה ממתינים במתח להצבעה ומציינים כי ארה"ב לא הבטיחה דבר רשמי להנהגה הפלסטינית. עם זאת, על סמך מגעים ושיחות שהיו בשבועיים האחרונים ההערכה היא שארה"ב לא תטיל וטו ותימנע בהצבעה.

ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם צפויה להתקיים הערב בשעה 22:00 (שעון ישראל). על פי נוסח ההחלטה שהגישה מצרים למועצת הביטחון אמש, להתנחלויות "אין תוקף חוקי" ועל ישראל להפסיק את הבנייה לחלוטין. כמו כן קוראת ההחלטה למדינות העולם ליצור "הבחנה" ברורה בין ישראל לבין ההתנחלויות. הצעת ההחלטה המצרית מרוככת מעט מנוסחים שהפיצו הפלסטינים בשבועיים האחרונים והיא כוללת כמה סעיפים מרכזיים:

א. ההחלטה קובעת כי הקמת התנחלויות על ידי ישראל בשטחים הפלסטינים הכבושים כולל מזרח ירושלים "נעדרת כל תוקף חוקי ומהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והינה מכשול להשגת פתרון שתי המדינות".
ב. ההחלטה דורשת מישראל להפסיק מיד ובאופן מוחלט את כל פעילות הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בהחלטה נכתב כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות נחוצה כדי להציל את פתרון שתי המדינות והיא קוראת לנקוט בצעדים כדי להפוך את המגמות בשטח שפוגעות בפתרון שתי המדינות.
ג. בהחלטה נכתב כי מועצת הביטחון לא תכיר בכל שינוי שייעשה בקווי 1967 אלא אם כן הדבר ייקבע בהסכם בין ישראל לפלסטינים שיושג באמצעות מו"מ.
ד. ההחלטה קוראת לכל המדינות החברות באו"ם "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" בכל הפעולות שהן מבצעות.