כלל השגרירים שארצותיהם הצביעו בעד ההצעה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם זומנו לשיחות נזיפה במשרד החוץ, מלבד שגריר ארה"ב דן שפירו, שזומן לשיחת נזיפה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו • מדובר בצעד הנחשב לחריף וחריג מאוד

לאחר אישור ההחלטה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם, מגיעים היחסים בין ישראל לארצות הברית לשפל חדש, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן את השגריר האמריקאי בארץ, דן שפירו לשיחת נזיפה.

מדובר בצעד שנחשב לחריג מאוד והוא מגיע לאחר החלטת ארה"ב שלא להטיל וטו על ההחלטה החד צדדית שהתקבלה באו"ם. השיחה תיערך בהמשך השבוע, והשגריר שפירו קיבל כבר הודעה על הזימון.

גורמים מדיניים, ניסו להפחית בעוצמת הקרע מול ארה"ב וטענו כי שפירו לא זומן רשמית לשיחת נזיפה, אלא לשיחה עם נתניהו. עם זאת, נקל לתאר כיצד תתנהל השיחה לאחר הפרת ההתחייבות האמריקאית ואי הטלת הוטו.

כל השגרירים שמדינותיהם תמכו בהצעה באו"ם זומנו לשיחות נזיפה. אך בשונה מיתר שגרירי המדינות שזומנו לשיחה, במקרה זה הנוזף הוא נתניהו בעצמו. השגרירים האחרים זומנו לשיחה על ידי הסמנכ"לים המרחביים של משרד החוץ.

מוקדם יותר היום, בישיבת הממשלה טען נתניהו כי "מהמידע שיש לנו, אין לנו שום ספק שממשל אובמה יזם אותה, עמד מאחוריה, תיאם את הנוסחים ודרש להעבירה. זה כמובן בניגוד מפורש למדיניות האמריקנית המסורתית שהתחייבה לא לנסות לכפות תנאים של הסדר קבע, כמו כל נושא שקשור להם במועצת הביטחון, וכמובן התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב-2011 להימנע מצעדים כאלה".

ראש הממשלה הוסיף: "במשך עשורים, הייתה אי הסכמה בין הממשלות בארה"ב וישראל בנושא ההתנחלויות. עם זאת, תמיד הסכמנו שמועצת הביטחון אינה המקום ליישב את הסוגיה הזו. ידענו שפנייה לשם תקשה על המשא ומתן ותרחיק את השלום.

"כפי שאמרתי לג'ון קרי ביום חמישי, ידידים לא לוקחים ידידים למועצת הביטחון. אני מעודד מהצהרות ידידינו בארה"ב, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. הם מבינים שהחלטת האו"ם הזו היא חסרת אחריות והרסנית ושהכותל המערבי הוא לא שטח כבוש. אני מצפה לעבוד עם הידידים הללו ועם הממשל החדש כשיכנס לתפקיד בחודש הבא".