יו"ר וועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר חושף "משלחת של הרש"פ הייתה בוושינגטון ונפגשה עם מזכיר המדינה 10 ימים לפני ההחלטה, ובנוסף התקיימה פגישה של השגרירה האמריקאית באו"ם עם השגריר הפלסטיני" • כך בגדה ארה"ב של אובמה במדינת ישראל

יו"ר וועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת אבי דיכטר אמר הבוקר בראיון תקשורתי כי "צודק מי שאומר שידי הממשל בחשו בקדירה הזו".

דיכטר סיפר כי "משלחת של הרש"פ הייתה בוושינגטון ונפגשה עם מזכיר המדינה 10 ימים לפני ההחלטה, היה שם סאיב עריקאת יועצו האישי של אבו מאזן ויו"ר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. בנוסף התקיימה פגישה של השגרירה האמריקאית באו"ם עם השגריר הפלסטיני. מצרים משכה את ההצעה, אבל לא אלמן ארה"ב והם מצאו תחליפים בדמות 4 מדינות אחרות"

על צרפת אמר: "צרפת מיקמה את עצמה כאחת המדינות המתוסכלות באירופה. היא פרשה את חסותה על סוריה לאורך עשרות שנים, אולם כעת לא נוקפת אצבע כדי לעזור למאות אלפי ההרוגים והפצועים ומיליוני פליטים. היא מחפשת לעשות משהו שימצב אותה גבוה יותר מבחינה בינלאומית. בצרפת לא ילמדו אותנו פרק בהתנהלות נאותה, אני מזכיר שהגיליוטינה לא הומצאה בישראל".

דיכטר הזהיר ואמר כי "ראש הממשלה מבין היטב שזה לא בהכרח הפיגוע האחרון ובזמן שנותר לממשל בארה"ב חשוב לוודא שלא יהיה פיגוע נוסף. מזכ"ל האו"ם הודה בעצמו שהם הגזימו עם הטיפול בישראל. לדעתי הגיע הזמן לשנות את המציאות הזו ולהפוך את הלימון ללימונדה".

אתמול אמר שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, בראיון לרשת CNN כי בידי ישראל ראיות ברורות לכך שממשל אובמה עמד מאחורי קידום ההחלטה נגד ההתנחלויות שאומצה ביום שישי על ידי מועצת הביטחון של האו"ם.

השגריר הוסיף כי הפרטים יימסרו לאנשי הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. "נציג את הראיות בפני הממשל החדש בערוצים המתאימים ואם הם ירצו לחלוק את המידע הזה עם העם האמריקאי הם מוזמנים לעשות זאת", אמר דרמר.

לדבריו, ארה"ב לא רק שלא עמדה לצד ישראל באו"ם, אלא למעשה "עמדה מאחורי ההתנפלות על ישראל באו"ם". דרמר ציין כי "זה היה יום עצוב ופרק מביש ביחסי ישראל-ארה"ב".

במקביל, בטקס השקת התכנית לפיתוח הכלכלה והחברה בגליל אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "קראתי הבוקר בכמה עיתונים שהם קבלו על העמדה התקיפה שנקטתי מול המדינות שהצביעו נגדנו באו"ם. ישראל היא מדינה עם גאווה לאומית ואנחנו לא מגישים את הלחי השנייה. זאת תגובה מושכלת, תקיפה ואחראית. תגובה טבעית של עם בריא שמבהיר למדינות העולם שהמעשה שנעשה באו"ם איננו מקובל עלינו.

"יש חשיבות מתמשכת לתגובה הזאת, גם אם יהיה עוד ניסיון או שניים לפגוע בנו במהלך החודש הקרוב. אבל אין תחליף לתגובה הנחושה משום שהיא יוצרת בעצם את הבסיס ליחס אחר בהמשך, ולכן לתאר את המחאה שלנו כמלחמת עולם זה מגוחך. אני מציע, די עם הגלותיות הזאת. אני אומר לכם שאין שום תבונה מדינית בהתרפסות.

"היחסים שלנו עם מדינות העולם, לא רק שלא ייפגעו, לאורך זמן הם רק ישתפרו. כי מדינות העולם מכבדות מדינות חזקות שעומדות על שלהן והן אינן מכבדות מדינות חלשות שמתרפסות ומרכינות ראש. ישראל תחת הנהגתי היא מדינה חזקה, מדינה גאה. אנחנו נמשיך להגן על מדינתנו ונמשיך לפתח את ארצנו".

מוקדם יותר השבוע, בישיבת הממשלה טען נתניהו כי "מהמידע שיש לנו, אין לנו שום ספק שממשל אובמה יזם אותה, עמד מאחוריה, תיאם את הנוסחים ודרש להעבירה. זה כמובן בניגוד מפורש למדיניות האמריקנית המסורתית שהתחייבה לא לנסות לכפות תנאים של הסדר קבע, כמו כל נושא שקשור להם במועצת הביטחון, וכמובן התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב-2011 להימנע מצעדים כאלה".

ראש הממשלה הוסיף: "במשך עשורים, הייתה אי הסכמה בין הממשלות בארה"ב וישראל בנושא ההתנחלויות. עם זאת, תמיד הסכמנו שמועצת הביטחון אינה המקום ליישב את הסוגיה הזו. ידענו שפנייה לשם תקשה על המשא ומתן ותרחיק את השלום.

"כפי שאמרתי לג'ון קרי ביום חמישי, ידידים לא לוקחים ידידים למועצת הביטחון. אני מעודד מהצהרות ידידינו בארה"ב, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. הם מבינים שהחלטת האו"ם הזו היא חסרת אחריות והרסנית ושהכותל המערבי הוא לא שטח כבוש. אני מצפה לעבוד עם הידידים הללו ועם הממשל החדש כשיכנס לתפקיד בחודש הבא".