רוסיה מתייצבת במפתיע נגד הניסיון האמריקאי לכפות מהלך חד צדדי נגד ישראל. "הריבים של ממשל אובמה עם הרפובליקנים מזיקים לניסיונות ליישב את הסכסוך הישראלי-פלסטיני", נמסר ממוסקבה, שם דחו הצעה של קרי כי חברות הקוורטט יאמצו את נאומו בנושא הישראלי-פלסטיני

ביקורות רבות נשמעו גם בישראל על כך שמלחמתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר אישור ההצעה נגד ישראל באו"ם התמקדה בארה"ב ולא ברוסיה, אשר היא מחזיקה גם כן בזכות להטלת ווטו באו"ם.

מעבר לעובדה הפשוטה כי רוסיה מעולם לא הטילה את הוטו למען ישראל בעוד שארצות הברית חצתה קו אדום המנוגדת אף להבטחה מפורשת של נשיא ארה"ב ברק אובמה, כעת מתברר כי רוסיה פועלת למניעת הכרה עולמית בנאומו הצפוי של מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי.

על פי דיווחו של הכתב המדיני ברק רביד, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב דחה הלילה הצעה של שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי כי אחרי הנאום שיישא בוושינגטון היום אחר הצהריים חברות הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי – יפרסמו הודעת תמיכה ויאמצו את העקרונות שיציג לפתרון סוגיות הליבה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

קרי העלה את ההצעה בשיחת טלפון שקיים עם לברוב הלילה. לא ברור האם קרי הציע שאחרי הודעת תמיכה של הקוורטט תקודם החלטה נוספת במועצת הביטחון של האו"ם שתאמץ את עיקרי הנאום. בכירים במשרד החוץ של ארה"ב אמרו ל"ניו יורק טיימס" הלילה כי ממשל אובמה לא מתכנן כל פעולה נוספת במועצת הביטחון שתתבסס על נאומו של קרי.

לאחר שיחת הטלפון בין קרי ללברוב, שהיתה ה-70 במספר בין השניים מאז נכנס קרי לתפקידו, פרסם משרד החוץ של רוסיה הודעה חריגה ובה פירוט נרחב של תכניה. לפי ההודעה, לברוב אמר לקרי כי יש צורך בתנאים לקיומו של מו"מ ישיר בין המנהיגים הישראלים והפלסטינים, אך הדגיש כי אסור שסוגיות פוליטיות פנים-אמריקאיות יכתיבו זאת.

חשש בישראל: קרי יציג "חזון מקיף לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

"שני השרים החליפו דעות בנושא יישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לברוב הדגיש את הצורך ביצירת תנאים לשיחות ישירות בין מנהיגים ישראלים ופלסטינים והזהיר מפני הפגיעה של האג'נדה המקומית על הקוורטט ומועצת הביטחון", לשון ההודעה ממוסקבה. "לברוב הצביע על הניסיונות המזיקים להשתמש בפלטפורמות כאלה לטובת ההתכתשויות בין דמוקרטים לרפובליקנים".

ברוסיה הביעו חוסר שביעות רצון מההתערבות האמריקנית בקידום החלטה 2334 נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון – אף שבסופו של דבר תמכה בה. שגריר רוסיה באו"ם ניסה ברגע האחרון להביא לדחייה של הדיון במועצת הביטחון עד לאחר חג המולד הנחגג בעולם הנוצרי, אך המעצמות התנגדו ועמדו על קיומה של ההצבעה ביום שישי האחרון.

דבריו של לברוב הדהדו חלק מהחששות שנשמעו בימים האחרונים מלשכת ראש הממשלה בירושלים על כך שייתכנו ניסיונות נוספים מצד ממשל אובמה לקדם מהלכים בינלאומיים בנושא הפלסטיני לפני השבעתו של הנשיא דונאלד טראמפ ב-20 בינואר.

קרי צפוי לשאת את נאומו במשרד החוץ בוושינגטון בשעה 18:00 לפי שעון ישראל. בכירים במשרד החוץ של ארה"ב אמרו ל"ניו-יורק טיימס" כי בנאומו צפוי קרי להציג שורה של עקרונות לפתרון סוגיות הליבה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריהם, קרי צפוי להתייחס בנאומו בין היתר לשאלה היכן יש לשרטט את גבולות המדינה הפלסטינית העתידית, אילו סידורי ביטחון צריכים להיות במסגרת הסדר קבע, מה צריך להיות מעמדה של ירושלים וכיצד יש לטפל בסוגיית ההכרה ההדדית של הישראלים והפלסטינים.

בימים האחרונים, ההנהגה הישראלית תוקפת בחריפות את הנשיא ברק אובמה על מעורבותו בגיבוש הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות, חרף המדיניות המסורתית שהתחייבה לא לנסות לכפות תנאים של הסדר קבע והתחייבות של אובמה משנת 2011 להימנע מצעדים במועצת הביטחון. שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, אמר בראיון לרשת CNN כי בידי ישראל ראיות ברורות לכך שממשל אובמה עמד מאחורי קידום ההחלטה נגד ההתנחלויות שאומצה ביום שישי על ידי מועצת הביטחון של האו"ם.

השגריר הוסיף כי הפרטים יימסרו לאנשי הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. "נציג את הראיות בפני הממשל החדש בערוצים המתאימים ואם הם ירצו לחלוק את המידע הזה עם העם האמריקאי הם מוזמנים לעשות זאת", אמר דרמר. לדבריו, ארה"ב לא רק שלא עמדה לצד ישראל באו"ם, אלא למעשה "עמדה מאחורי ההתנפלות על ישראל באו"ם". דרמר ציין כי "זה היה יום עצוב ופרק מביש ביחסי ישראל-ארה"ב".

מוקדם יותר השבוע, בישיבת הממשלה טען נתניהו כי "מהמידע שיש לנו, אין לנו שום ספק שממשל אובמה יזם אותה, עמד מאחוריה, תיאם את הנוסחים ודרש להעבירה. זה כמובן בניגוד מפורש למדיניות האמריקנית המסורתית שהתחייבה לא לנסות לכפות תנאים של הסדר קבע, כמו כל נושא שקשור להם במועצת הביטחון, וכמובן התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב-2011 להימנע מצעדים כאלה".

כמו כן, חמישה ימים לפני חילופי הממשל, צפויה להתכנס בפריז ועידה בינלאומית לדון בנושא הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, ובירושלים חוששים גם כאן מאימוץ מתווה, פרמטרים או החלטות אחרות הנוגדות את עמדת הממשלה בירושלים. שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף אתמול בחריפות את הוועידה הצרפתית ואמר שמדובר ב"משפט דרייפוס מודרני, ועידה שכל תפקידה לפגוע בביטחונה של מדינת ישראל".

בסוף השבוע מסר שר החוץ קרי הצהרה בנוגע להחלטה שלא להטיל וטו במועצת הביטחון, וטען כי "ארצות הברית פעלה מתוך מטרה אחת מרכזית: לשמר את האפשרות של פתרון שתי המדינות, שכל ממשל אמריקני זה עשורים הסכים כי הוא הדרך היחידה להגיע לשלום צודק ובר-קיימא בין הישראלים לפלסטינים". הוא הוסיף כי ההחלטה "לא מבקשת לכפות על הצדדים פתרון, ומשמרת את היכולת של הצדדים להיכנס למשא ומתן לסיום הסכסוך".

"כידיד של ישראל במשך כל חיי, ניצלתי כל הזדמנות לשאת דברים או להצביע במטרה להגן על ביטחונה ועל הסיכוי לעתיד שלו", הוסיף קרי. "הממשל הנוכחי גאה במה שכונה על ידי ההנהגה הישראלית תמיכה חסרת תקדים בביטחונה של ישראל, כולל חבילת הסיוע הביטחונית הגדולה ביותר בהיסטוריה". לדבריו, "זו אותה המחויבות לביטחונה ארוך הטווח של ישראל שעליה אנחנו מגנים כעת".

אובמה מערער את היציבות בעולם כדי להקשות על טראמפ