זעם בישראל בעקבות התבטאות נשיא צרפת, פרנסואה הולנד בפתיחת ועידת פריז, במסגרתה השווה בין ההתנחלויות לבין הטרור הפלסטיני. סגנית שר החוץ: "ההשוואה מעוותת מוסרית. בעוד ישראל מוסיפה חיים על ידי בנייה, הטרור הפלשתיני מקדש את המוות של חפים מפשע"

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר אחר הצהריים בנאומו בפתח הוועידה למען השלום במזרח התיכון שנערכת בפריז כי "פתרון שתי המדינות עליו מסתמכת הקהילה הבינלאומית נמצא בסכנה פיזית, בגלל ריבוי ההתנחלויות, בסכנה פוליטית בגלל היחלשותו של מחנה השלום ובסכנה מוסרית בגלל חוסר האמון המצטבר בין הצדדים שהקיצוניים מנצלים, וכן בגלל הטרוריסטים עצמם שתמיד חששו מהפרספקטיבה של הסכם ישראלו-פלסטיני".

בישראל זעמו על ההשוואה בין ההתנחלויות לטרור. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה לדברים ואמרה: "ההשוואה בין טרור לבניית התנחלויות מעוותת מוסרית. בעוד ישראל מוסיפה חיים על ידי בנייה, הטרור הפלשתיני מקדש את המוות של חפים מפשע. כאשר הטרור פגע ברחובות פריז באכזריות האם מנהיגות צרפת חשבה שזה בגלל מדיניות צרפתית שגויה? מי שלא מגנה את הטרור נגד ישראל ומשווה אותו להתנחלויות שומט את הקרקע מתחת למאבק הבינלאומי בטרור האיסלאמי הרדיקלי".

הולנד פתח אחר הצהריים באופן רשמי את הוועידה בנאום שבו הודה לכל המשתתפים על מסירותם לתהליך השלום. הוועידה מתקיימת ללא נציגים מישראל או מהרשות הפלסטינית. "תפקידנו הוא ללוות את הדיאלוג הישיר בין הצדדים ולהציע תמריצים", אמר הנשיא הצפרתי. "פתרון שתי המדינות הוא היחיד ואנו מודים לכם על תרומתכם". לדבריו, "יש הקוראים לוועידה הזאת נאיבית, אך נאיבי לחשוב שהתקדמות תיעשה ללא עידוד ויוזמות. יש כאלה שאינם מעוניינים בפתרון כי הם תמיד מכינים פתרון משלהם".

הוא הוסיף כי הוא מודע לביקורות על כינוס הוועידה "כה סמוך לרגע שבו מתחלף השלטון בארה"ב, אך 20 שנה אחרי הסכמי אוסלו על כולנו להבין את השיעור בהיסטוריה". עוד אמר הולנד כי 70 הנציגים התייעצו עם 150 נציגים של עמותות ישראליות ופלסטיניות כדי "להציע תמריצים בתחום האורבני, הכלכלי ושיתוף פעולה מוגבר עם האיחוד האירופי שעליו יוכל המשא ומתן להישען".

צרפת נגד ארה"ב: העברת השגרירות לירושלים – פרובוקציה

גורמים מדיניים בירושלים יצאו אתמול במתקפה חריפה נגד הוועידה: "‎זוהי ועידה מיותרת, סרק, ככה לא עושים שלום. ‎ועידות בינלאומיות והחלטות באו"ם רק מרחיקות את השלום כי הן מעודדות את הפלסטינים להמשיך לסרב למשא ומתן ישיר עם ישראל. ‎הדרך היחידה להגיע לשלום היא באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים, כפי שנעשה עם מצרים וירדן".

בירושלים אמרו כי "‎אם המדינות שמתכנסות בפריז באמת רוצות לקדם את השלום, עליהן ללחוץ על אבו מאזן להיענות להזמנות ראש הממשלה בנימין נתניהו להיכנס למשא ומתן ישיר". הגורמים המדיניים הבהירו כי "הוועידה הזו לא תחייב את ישראל. הטענה שכל מה שמעבר לקווי 67 הוא שטח פלסטיני איננה נכונה, איננה מציאותיות ותמשיך להוביל למבוי סתום. ‎אין אבסורד גדול מהגדרת הכותל המערבי והרובע היהודי בירושלים כשטח פלסטיני כבוש".

לדברי הגורמים המדיניים, "ההתנחלויות אינן מכשול למשא ומתן, אלא רק תירוץ של הרשות הפלסטינית כדי להימנע ממשא ומתן. הקהילה הבינלאומית התחייבה שנושא זה ידון במסגרת המשא ומתן הישיר ביחד עם כל נושאי הליבה ולא בנפרד. ‎הרשות הפלסטינית ממשיכה לחנך את עמה לשנאה ולרצח ישראלים ולחיסול מדינת ישראל. הסכסוך מעולם לא היה על מדינה לעם הפלסטיני, אלא על המדינה של העם היהודי שהפלסטינים מסרבים להכיר בזכותו למדינה בגבולות כלשהם".

ועידת פריז נפתחה: "אין פתרון מלבד פתרון שתי המדינות"