טראמפ הודיע: הפגישה עם קים תתקיים; "יש לצפון קוריאה פוטנציאל גדול"

עכשיו זה סופי: נשיא ארצות הברית הודיע כי הפגישה בינו לבין שליט צפון קוריאה תתקיים כמתוכנן. "צוות אמריקני הגיע לפיוניאנג על מנת לארגן את הפגישה", צייץ טראמפ והוסיף: "אני וקים מאמינים שלצפון קוריאה תהיה יום אחד כלכלה חזקה וגדולה"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שם הלילה (ראשון) סוף לספקולציות והדיע: הפגישה עם קים ג'ונג און תתקיים כמתוכנן. כזכור, בעקבות הצהרותיה של הדיקטטורה המבודדת הודיע טראמפ בשבוע שעבר על ביטול הפגישה שתוכננה ל-12 ביוני.

"צוות אמריקני הגיע לצפון קוריאה על מנת לארגן את הפגישה ביני לבין קים. אני וגם קים באמת מאמינים שלצפון קוריאה תהיה יום אחד כלכלה חזקה וגדולה", צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

כזכור, מוקדם יותר אמר טראמפ כי הוא עדיין מצפה לפסגה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און בסינגפור והוסיף כי השיחות מתקדמות היטב. "אנחנו מתקדמים טוב מאוד מבחינת הפסגה עם קוריאה הצפונית", אמר בדברים שנשא בבית הלבן, "זה מסתדר יפה מאוד אז אנחנו עדיין מצפים ל-12 ביוני בסינגפור, זה לא השתנה, נראה מה יקרה".

לדברי טראמפ, "יש הרבה רצון טוב. הרבה אנשים רוצים לראות אם זה יכול לקרות והאם ניתן לפרז את חצי האי הקוריאני. אם זה יקרה, זה יהיה נהדר לכל העולם. הרבה אנשים עובדים על זה. זה זז בצורה טובה". בנוגע למגעים המתנהלים מאחורי הקלעים הוא הוסיף כי "השיחות הולכות ממש טוב".

אמש פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה כי מנהיג הצפון קים ג'ון און הביע את רצונו לקיים את המפגש עם הנשיא טראמפ במועד המתוכנן למרות כתב הביטול של הנשיא האמריקני. קים אמר את הדברים במהלך הפגישה החשאית שנערכה עם עם נשיא דרום קוריאה נון ג'יאה אין. על פי הדיווח השניים סיכמו כי בימים הקרובים תתקיים פגישה בדרג גבוה בין הצדדים ולזרז את הצעדים ליישום פירוקו של חצי האי הקוריאני מגרעין. מהסוכנות הממלכתית של המדינה הקומוניסטית נמסר כי מנהיגי המדינות הגיעו ל"הסכמה משביעת רצון" וכי הם הביעו את "עמדתם לגבי הצורך במאמצים משותפים לפירוק מגרעין".

נשיא דרום קוריאה, מון ג'אי-אין אמר היום במסיבת עיתונאים כי מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, התחייב בפגישת הפתע שערכו השניים אתמול להיפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ולהשלים את הפירוק מגרעין של חצי האי הקוריאני.

נשיא דרום קוריאה ומנהיג הצפון נפגשו בחשאי • צפו


מון הוסיף בדבריו לכתבים כי קים "הבהיר פעם נוספת כי הוא מחויב להשלים את פירוקו של חצי האי הקוריאני מגרעין ואמר לי כי הוא רוצה לשתף פעולה כדי לסיים את העימות ולפעול לקיום פסגה אמריקאית-צפון קוריאנית מוצלחת בדרך לשלום". הנשיא מון סיפר כי אמר לקים שטראמפ נחוש מאוד לשים קץ למערכת היחסים העוינת עם צפון קוריאה ולפתוח בשיתוף פעולה כלכלי אם קים יישם את ההתחייבות לפירוק מלא מנשק גרעיני.

"הדבר שקים לא בטוח לגביו הוא שיש לו דאגות באשר למידת האמון שארצו יכולה להעניק לארה"ב לאור הבטחתה לסיים את היחסים העוינים עמה ולהעניק התחייבויות ביטחוניות אם אכן היא תתפרק מנשקה הגרעיני", אמר מון. הנשיא הוסיף כי במהלך פגישתו עם טראמפ החודש הנשיא האמריקאי התחייב כי ארצו רוצה לשים קץ לעוינות בין ארה"ב לצפון קוריאה ולסייע לצפון קוריאה לשגשג כלכלית אם זו אכן תתפרק מנשק גרעיני.

מון ציין כי בקרוב יחלו וושינגטון וסיאול לקיים שיחות בדרגים גבוהים במטרה להיערך לפגישת קים-טראמפ. הוא הוסיף כי הוא מצפה שהשיחות ילכו חלק משום שפיונגיאנג ווושינגטון יודעות בדיוק מה הן רוצות אחת מהשנייה.

צילום: לשכת נשיא דרום קוריאה

קודם לכן מסר דובר מטעם הממשל בדרום כי "שני המנהיגים החליפו באופן גלוי את עמדותיהם על קיומה של פסגה מוצלחת בין קוריאה הצפונית לבין ארצות הברית ועל יישום הצהרת פנמונג'ום". הוא לא פירט כיצד אורגנה הפגישה החשאית ומי מהצדדים ביקש אותה. שני המנהיגים היו מלווים על ידי ראש הביון הדרום קוריאני, סו הון, ועמיתו מהצפון, קים יונג צ'ול, שאמון על היחסים בין שתי השכנות.

זוהי הפגישה השנייה של קים ומון בחודש האחרון, לאחר פגישתם ההיסטורית ב-22 באפריל – הראשונה בין מנהיגי המדינות זה עשור. היא נערכה על רקע האיתותים מצד טראמפ, שלפיהם הפסגה עודנה על הפרק. בבית הלבן אמרו כי צוות ההכנה שהיה אמור להגיע למדינה לקראת הפסגה יעשה זאת כמתוכנן.

בתוך כך, משרד החוץ הסיני מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בייג'ינג מקווה שהפסגה בין שני המנהיגים תתקיים במועדה המקורי וכי תקשורת ישירה בין טראמפ וקים היא הכרחית.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *