חמש חברות כבר הודיעו על פרישה מהשוק האיראני. אירופה בפנייה לארה"ב, בבקשה לפטור מעיצומים על חברות אירופיות שימשיכו בקשריהן עם איראן "כבעלי ברית אנחנו מצפים שארה"ב תימנע מנקיטת צעדים שיזיקו לאינטרסים הביטחוניים של אירופה"

כמה חברות אירופיות גדולות, שעסקיהן עם ארה"ב עלול היה להיפגע בגלל הסנקציות על איראן, הודיעו בימים האחרונים כי הן מסיימות את עסקיהן באיראן. ביניהן, חברת האנרגיה "טוטאל" ויצרנית הרכבים "PSA" הצרפתיות וחברת השיט ההולנדית "מארסק".

כאמור, ענקית הרכב הצרפתית פיג'ו, הודיעה השבוע על עזיבתה את השוק האיראני. זאת מחשש שתיפגע מהסנקציות שהטילה וושינגטון על איראן. לפי הודעת החברה, המהלך בוצע בתיאום עם ממשלת צרפת ובהתאם לחוק האמריקני.

החברה מפעילה מספר חברות בת כמו סיטרואן ואופל, ותעזוב את השוק האיראני רשמית ב-6 באוגוסט. היקף הפעילות של החברה באיראן
היה נמוך יחסית ועמד על אחוז אחד בלבד מפעילותה הכללית של החברה, כך שהעזיבה של השוק האיראני אינה צפויה לפגוע משמעותית בהכנסות החברה.

החברה הצרפתית היא החברה הבינלאומית החמישית שמודיעה על הפסקת פעילותה באיראן מאז הודעת ארה"ב על עזיבת הסכם הגרעין. החברות שעזבו עד כה את איראן הן שתי חברות צרפתיות. חברת האנרגיה טוטאל העוסקת בייצור ואספקת נפט, וחברת הספנות מארסק, חברה בריטית אחת שעיסוקה גם הוא בתחום הנפט ואחת מהחברות הגדולות ביותר בהודו שמפעילה שורה של פרויקטים בתחום הגז, הנפט והטלקום.

גם ענקית המטוסים האמריקנית "בואינג" הודיע היום כי לא תשלים משלוח מטוסים לאיראן בעקבות חידוש הסנקציות של ארה"ב. מדובר, למעשה, בנטישה של שני חוזים גדולים בין בואינג לבין חברות תעופה איראניות. "לא העברנו אף מטוס לאיראן, ובהתחשב בכך שעכשיו כבר אין לנו את הרשיון למכור לאיראן, אנחנו גם לא נשלח לשם אף מטוס", נמסר בהודעת החברה.

בימים אלה שיגרו ממשלות גרמניה, צרפת, בריטניה והאיחוד האירופי בקשה רשמית לממשל האמריקני להימנע מענישות חברות אירופיות. זאת אם ימשיכו בעשיית עסקים עם איראן במסגרת הסנקציות החדשות שארה"ב מטילה על איראן ועל שותפיה הכלכליים והעסקיים.

במכתב המשותף, שנשלח לשר האוצר האמריקני, סטיבן מנוחין, ולמזכיר המדינה מייק פומפאו, נאמר: "כבעלי ברית אנחנו מצפים שארה"ב תימנע מנקיטת צעדים שיזיקו לאינטרסים הביטחוניים של אירופה".

המכתב המשותף מהווה הגמשת עמדה של האירופים. ראשי האיחוד האירופי התריעו בשבועיים האחרונים, כי הם מתכוונים לגבש סדרת צעדים שיחייבו חברות אירופיות גדולות להימנע מכניעה למשטר הסנקציות האמריקני על טהרן, ויאפשרו להן להמשיך בעסקיהן ובהשפעותיהן באיראן.