בשבוע הבא יתקיים בסינגפור מפגש הפסגה בין נשיא ארה"ב לשליט צפון קוריאה, וזו תהיה הנסיעה הרחוקה ביותר של האחרון מאז שנבחר לתפקידו - מה שגורם לו לחשש גדול מפני האפשרות שבה גורמים מערביים ינסו להתנקש בחייו

נשלמת ההיערכות לקראת מפגש הפסגה בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לשליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און. התקשורת הגרמנית מדווחת כי קים מבוהל מאוד מהאפשרות שגורם כלשהו ינסה להתנקש בחייו.

הסיבה: הפסגה תתקיים בסינגפור – היעד המרוחק ביותר אליו נסע קים מאז נבחר לתפקידו. ע"פ הדיווח, הצפון קוריאנים העלו מספר דרישות אבטחה מחמירות במטרה להבטיח עוד יותר את שלומו של קים.

שבוע לפסגת טראמפ – קים: המפגש ייערך במלון קפלה בסינגפור


כאמור, הפסגה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית תתקיים באי הדרומי סנטוסה של סינגפור – כך הודיע הבית הלבן עם האצת ההכנות לקראת הפסגה ההיסטורית בשבוע הבא. דוברת הבית הלבן שרה סנדרס כתבה בטוויטר כי מקום האירוח יהיה בית המלון "קפלה" והודתה לסינגפור על נדיבותה. "אני מקווה שהפגישה עם קים תהיה התחלה של משהו גדול. בקרוב נראה" אמר טראמפ. מוקדם יותר השבוע נמסר כי הפגישה תיערך ביום שלישי בשבוע הבא בשעה 9 בבוקר שעון סינגפור (4 לפנות בוקר שעון ישראל).

טראמפ אמר לכתבים באירוע בחדר הסגלגל כי התכניות למפגש הראשון אי פעם בין נשיא ארצות הברית למנהיג קוריאה הצפונית "מתקדמות היטב". לדבריו, "יחסים רבים נבנים ומגעים רבים מתקיימים לפני המסע. נראה מי יקרה, אבל זה חשוב מאוד, אלו יהיו ימים חשובים".

אחת התוצאות האפשריות של הפסגה היא הסכם רשמי לסיום מלחמת קוריאה, שהסתיימה רק בשביתת נשק ב-1953 אחרי שלוש שנים של קרבות. גורמים אמריקניים לשעבר ומומחים סבורים כי הצהרה שכזו תעניק לטראמפ ניצחון טלוויזיוני גדול על הבמה העולמית, אולם הם הבהירו כי הערך של הצהרה כזו עשויה להתפוגג במהירות אם טראמפ לא יצליח בתמורה לקבל ויתורים של ממש מצדו של קים.

לטענת קוריאה הצפונית, ארסנל הגרעין והטילים שלה הוא כלי הרתעה הכרחי נגד התוקפנות האמריקנית. לארצות הברית יש 28,500 חיילים בקוריאה הדרומית מאז תום המלחמה.

צפו: הפגישה ההיסטורית בין מנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און לנשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין.

על פי דיווחים שפורסמו השבוע, קים ג'ונג און נערך ברצינות רבה לקראת פגישת הפסגה, ואף נקט בצעדים משמעותיים כהכשרת השטח בארצו לקראת ויתורים כואבים. בין היתר הדיח קים את שלושת המנהיגים הבכירים של הצבא הצפון קוריאני: שר ההגנה, הרמטכ"ל וראש המועצה המדינית של הצבא. כל השלושה הוחלפו באנשי אמונו של קים, החושש ככל הנראה מנסיונות התנגדות לשלטונו על ידי אנשי בטחון בכירים, לאחר שהשקיעו את כל כוחותיהם במשך שנים, בפיתוח תכנית הגרעין ותכנית הטילים הבליסטיים שעליהן נדרש קים לוותר כעת, אם רצונו להגיע להסכם ראוי עם טראמפ.

בשבוע שעבר דלפו קטעים מתוך דו"ח שהכין ארגון הביון המרכזי של ארה"ב, ה־CIA ,ובו מעריך הארגון כי קים ג'ונג און אינו מתכנן לוותר באמת על נשקו הגרעיני. לטענת כותבי הדו"ח, קים מנסה לפתות את טראמפ להסכם ריק מתוכן שיציג אותו כמנהיג דגול שהצליח להגיע להישג עם קוריאה הצפונית לאחר שכל קודמיו נכשלו, אך בפועל תוכל קוריאה הצפונית לשמר את יכולותיה הגרעיניות. בדו"ח הוזכרה גם הצעה שהועלתה בקוריאה הצפונית לפתיחתו של סניף 'מקדונלדס' בבירה פיונגיאנג, כדי להביע הערכה וכבוד לדונלד טראמפ הידוע בחיבתו הגדולה למזון המתועש של הרשת האמריקאית.

בנוסף, בימים האחרונים דיווחו גורמים במחלקת המדינה האמריקנית, כי הפסגה מתקשה לצאת אל הפועל בשל המחסור במזומנים במדינת הצפון הענייה. הגורמים האמריקנים סיפרו לרשת התקשורת אי-בי-סי, כי לאור העלות הגבוהה של שיכון המשלחת הצפון קוריאנית בסוויטות שבמלונות סינגפור הנחשבים ליקרים במיוחד, המשלחת הצפון קוריאנית בראשות המנהיג קים ג'ונג' און, תתקשה לספק מקורות מימון מתאימים שיכסו את עלותה של כל סוויטה הנאמדת בכ-6,000 דולרים ללילה.

ממשלת סינגפור הודיעה אומנם כי היא מסכימה להשתתף בהוצאות ולשלם את מקצתן, אולם למדינה המבודדת בעלת הנשק הגרעיני, גם את הכסף המועט, יחסית, לא היה. הגורמים האמריקנים הבהירו כי ארה"ב מסכימה לשלם את עלות השהייה של המשלחת הצפון קוריאנית
כולה למשך כל הימים שיידרשו, אולם וושינגטון חוששת להציע תשלום על הכינוס, מחשש כי ההנהגה הצפון קוריאנית תיקח זאת כעלבון אישי כלפיה.

בתחילת השבוע נפתרה הדילמה כאשר ארגון בינלאומי בשם 'איכאן' הפועל למגר את הנשק הגרעיני מהעולם ואף זכה בפרס נובל לשלום השנה בשל כך, הודיע כי הוא יממן את השהות של המשלחת הצפון קוריאנית בסינגפור.

אתר הנופש, בו תיערך הפסגה, הוא בגודל 121 מ"ר ומכיל 112 חדרים, ממוקם בתוך יער טרופי ועוצב על ידי האדריכל הבריטי נורמן פוסטר, והוא כולל כמה מבנים מהתקופה הקולוניאלית. אורחים המקווים לשכור חדר בזמן הפסגה יתאכזבו – אין חדרים פנויים במלון הפאר עד ל-15 ביוני, שלושה ימים אחרי המפגש ההיסטורי. סינגפור תגביל את המרחב האווירי שלה ביום של הפסגה, ביום שקדם לה וביום שלאחריה.

בתוך כך, סוכנות הידיעות היפנית קיודו דיווחה היום כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוזמן לבקר בצפון קוריאה. הדיווח הסתמך על דבריו של מואנו סוזוקי, מחוקק יפני לשעבר, אשר נחשב לשליח הבלתי רשמי של ראש ממשלת יפן שינזו אבה בכל הקשורים ליחסים עם רוסיה.

על פי הדיווח, פוטין הוזמן לביקור בעת מסעו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לצפון קוריאה בשבוע שעבר. לברוב אמר לקים שמוסקבה תומכת בשלום ובהתקדמות בחצי האי הקוריאני ומעריכה מאוד את ההצהרה החתומה על ידי פיונגיאנג וסיאול.

במהלך הפגישה הוזמן שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג-און, לבקר ברוסיה. קים עשוי להגיע למוסקבה בספטמבר הקרוב. מוקדם יותר השבוע, דווח כי נשיא סוריה בשאר אסד, המקורב לפוטין, צפוי לבקר בצפון קוריאה ולהפוך למנהיג הראשון שמבקר את קים, שמכהן כשליט מאז 2011, במדינה המבודדת.