טראמפ בועידת הG7צילום: דוברות הבית הלבן

טראמפ: "יש לקים הזדמנות חד פעמית. אדע מיד אם הוא רציני"

נשיא ארה"ב עזב את ועידת ה-G7 לפני סיומה וקיים מסיבת עיתונאים נפרדת במהלכה התייחס לפגישה ההיסטורית שתתקיים ביום שלישי עם מנהיג צפון קוריאה, והבטיח לדון עמו גם על נושאים פנימיים כגון זכויות אדם וכיו"ב

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עזב היום את ועידת ה-G7 (פסגת ראשי המדינות המתועשות) טרם סיומה וקיים מסיבת עיתונאים נפרדת. בין היתר התייחס טראמפ למלחמת הסחר המסתמנת בין ארה"ב לקנדה והאיחוד האירופי, בעקבות החלטתו להטיל מיסי יבוא על הפלדה שהן מייצאות לארה"ב.

"בנות בריתנו ניצלו אותנו רבות בעבר, המצב הזה חיב להיפסק", הכריז טראמפ.

את מרב תשומת הלב תפסו אמירותיו באשר ללמפגש הפסגה שלו עם מנהיג קוריאה הצפונית ביום שלישי. "אני מאמין שצפון קוריאה תהפוך למדינה מדהימה אם הכל יעבוד כמתוכנן", אמר טראמפ.

יחד עם זאת הוא הדגיש כי כבר בדקות הראשונות של הפגישה הוא יחוש ברצינות כוונותיו של קים. "אם הוא לא יהיה רציני – אעזוב מיד". בנוסף הבהיר טראמפ כי הפגישה עם קים תעסוק גם בנושאי זכויות האדם בדיקטטורה המבודדת.

פרנואיד? דיווח: קים ג'ונג און מבוהל מהאפשרות שמישהו ינסה להתנקש בחייו


כזכור, ביום חמישי ציין טראמפ כי הוא "בהחלט" ישקול להזמין את קים לארה"ב, אם הפגישה ביניהם תהיה מוצלחת. טראמפ אמר שהוא יעדיף שהביקור עם קים ייערך בבית הלבן מאשר באחוזת מאר-א-לאגו בפאלם ביץ', פלורידה. "אולי נתחיל בבית הלבן". מהצד השני אם הפסגה תיכשל "אני לגמרי מוכן לקום וללכת", אמר טראמפ. "עשיתי זאת כבר בעבר".

טראמפ אמר כי הפגישה ביום שלישי לא תהיה לצורך צילום סמלי בלבד, אלא כדי לדון בדברים ממש. הוא אישר כי ייתכן שבפגישה ייחתם הסכם על סיום מלחמת קוריאה, אבל הדגיש כי מהלך כזה יהיה רק ההתחלה, "אנחנו יכולים לחתום על הסכם שישמש כשלב הראשון", אמר הנשיא. "זה כנראה יהיה החלק הקל. החלק הקשה יבוא לאחר מכן". לדבריו, על צפון קוריאה מופעל כעת "לחץ מירבי", אך הדגיש כי "אנחנו לא מתכוונים להשתמש במונח הזה יותר בגלל שאנחנו נכנסים למשא ומתן חברי. ייתכן שאחרי המפגש אחזור להשתמש בו. אם אחזור להשתמש במונח 'לחץ מירבי' שוב לאחר הפגישה, המשמעות תהיה שהמו"מ לא צלח".

הנשיא טראמפ התייחס לראשונה מאז קיבל את המכתב משליט צפון קוריאה בשבוע שעבר, לתוכן האיגרת שנמסרה לידיו באופן אישי. לדבריו, המכתב מקים "זה פשוט מכתב חם ונחמד" אמר. והסתכם בדרישת שלום לנשיא האמריקני. הוא לא פירט מעבר לכך, מלבד כשציין "אנחנו מצפים מאוד לראות אותך".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *