הסתיימה הפסגה ההיסטורית בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און. קים: "אנחנו משאירים את העבר מאחור, העולם יראה שינוי גדול". טראמפ: "מזמין את קים לבית הלבן" • כל התמונות, הסרטונים והעדכונים: בפנים

(עדכון אחרון 10:00). צילומים: מזכירות המדינה האמריקנית ודוברות הבית הלבן.

לחיצת הידיים

דברי ברכה קצרים לפני הפגישה

צפו: "הפגישה היתה מעולה. יותר טובה ממה שמישהו היה יכול לצפות לו"

בשעה 4:00 לפנות בוקר שעון ישראל החלה פגישת הפסגה ההיסטורית בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און. בפגישה המצומצמת השתתפו רק המתרגמים של שני המנהיגים והיא ערכה כ45 דקות.

"אני בטוח שיהיו לנו יחסים נהדרים", אמר טראמפ במהלך הצהרות קצרות שמסרו המנהיגים לתקשורת, לפני תחילת פגישתם, כשמאחוריהם דגלי ארצות הברית וקוריאה הצפונית. הם נראו מחויכים וצעדו יחד לעיני המצלמות הרבות של כלי התקשורת מרחבי העולם.

קים אמר כי "הגענו לכאן אחרי שהתגברנו על כל המכשולים" בין שתי המדינות, שפסגה כזו ביניהן הייתה בלתי-ניתנת לדמיון עד לפני כמה חודשים. "נחמד לפגוש אותך, אדוני הנשיא", אמר לטראמפ.

לאחר הפגישה המצומצמת עברו השניים לחדר אחר בו התקיים התקיים מפגש מורחב בהשתתפות שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, והיועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, לצד מקביליהם הצפון קוריאנים. הפגישה המורחבת ערכה יותר זמן מהמתוכנן והסתיימה לקראת השעה 7:00 בבוקר.

בפתח הפגישה המורחבת נשאל טראמפ "איך הולך עד עכשיו?". הנשיא האמריקני השיב: "טוב מאוד. טוב מאוד מאוד. יש לנו מערכת יחסים מצוינת". אחרי הכניסה לחדר המשלחות אמר טראמפ כי שני המנהיגים "פותרים בעיה שהייתה בלתי אפשרית לפתירה לפני כן". הוא הוסיף: "אנחנו נצליח, זה ייעשה".

לפי כתב ה-CNN ג'ים אקוסטה, קים אמר לטראמפ בין הפגישות כי רבים ברחבי העולם לא היו מאמינים שדבר כזה היה מתרחש: "הרבה אנשים בעולם יחשבו שזה לקוח מתוך פנטזיה, או מתוך סרט מדע בדיוני"

לאחר מכן התקיימה למשך כ-45 דקות ארוחת צהריים עליה הצטרפו גם דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, שגריר ארצות הברית בפיליפינים, סונג קים, וחבר המועצה לביטחון לאומי מאט פוטינגרו.

לאחר הארוחה יצאו טראמפ וקים יחד וטראמפ אמר כי "הפגישה היתה מעולה. יותר טובה ממה שמישהו היה יכול לצפות לו". לאחר מכן ליווה טראמפ את קים למכוניתו.

זמן קצר לאחר מכן חתמו שני המנהיגים על המסמך הבנות משותף. לדברי טראמפ "חותמים על מסמך מאד חשוב. מאד משמעותי. הגענו למערכת יחסים מאד טובה. אני אשתתף במסיבת עיתונאים בעוד פחות משעתיים, ונדבר על זה. בשם קים ובשמי, אנחנו מאד שמחים לחתום על המסמך". לשאלת העיתונאים עם יזמין את קים לבית הלבן השיב בחיוב.

עוד הוסיף הנשיא כי "היחסים שלנו עם קוריאה הולכים להשתנות. אנחנו רוצים לעשות משהו, פיתחנו קשר מאוד מיוחד. אנשים יתרשמו ויהיו שמחים, נטפל בבעיה מאוד מסוכנת לעולם. זה היה יותר טוב ממה שהיינו יכולים לצפות, ממה שמישהו היה יכול להעריך. זה יוביל לדברים נוספים".

השליט קים ג'ונג-און אמר כי "קיימנו פגישה היסטורית, אנחנו משאירים את העבר מאחור. העולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להביע תודה לנשיא טראמפ, שגרם לפגישה הזו לקרות".

במסמך שחתמו המנהיגים נכתב כי 1. המדינות מתחייבות לכונן יחסים חדשים ביניהן 2. המדינות ישתפו מאמצים לקדם שלום מתמשך ויציב בחצי האי הקוריאני 3. קוריאה הצפונית מתחייבת לפעול למען פירוז מלא של חצי האי הקוריאני 4. ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות להשיב אסירי מלחמה ונעדרים. 5. המשך שיחות בקרוב מאד בין שר החוץ האמרקני פומפאו לבכיר צפון קוריאני.

בשעה 11:00 יתייצב טראמפ בפני כלי התקשורת ויספר על הפגישה ובשעה 15:00 ימריא טראמפ חזרה לוושינגטון, עוד קודם לכן צפוי קים להמריא חזרה לצפון קוריאה.

הנשיא טראמפ צייץ לפני הפגישות בחשבון הטוויטר שלו כי "הפגישות בין הצוותים והנציגים מתקדמות היטב ובמהירות אבל בסופו של דבר, זה לא משנה. כולנו נגלה בקרוב אם העסקה אמיתית, לא כמו אלה מהעבר, יכולה לקרות". בציוץ אחר התייחס טראמפ למבקריו וכתב כי "השונאים והלוזרים אומרים שהעובדה שאני מקיים את הפגישה היא הפסד גדול לארה"ב. אבל יש לנו בני ערובה (שלושה אזרחי ארצות הברית שהוחזקו בצפון קוריאה ושוחררו לאחרונה), ניסויים, מחקרים, וכל שיגורי הטילים נפסקו. לאלו שאמרו שאני טועה מההתחלה פשוט אין מה לומר. נהיה בסדר".

ברקע הפגישה ההיסטורית קפץ הדולר ב-0.2% ביחס למטבעות מרכזיים והגיע לשיא של שלושה שבועות. מדדי הדאו ג'ונס ו-S&P 500 נשארו יציבים ועלו ב-0.1%. מדד הנאסד"ק עלה ב-0.2%. השווקים באסיה עלו גם כן ומדד הניקיי ביפן עלה ב-0.6%. המניות בבורסה בדרום קוריאה עלו ב-0.2% ובסין המניות עלו גם הן במעט.