נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שב מהפסגה בסינגפור עם שליט קוריאה הצפונית וכתב בטוויטר: "כולם יכולים להרגיש עכשיו בטוחים הרבה יותר מביום שבו נכנסתי לתפקיד". מזכיר המדינה האמריקני יקיים פגישות בדרום קוריאה וסין

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שב היום (רביעי) לארצות הברית, לאחר הפסגה בסינגפור עם שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. עם נחיתתו כתב בטוויטר: "בדיוק נָחַתִּי – נסיעה ארוכה, אבל כולם יכולים להרגיש עכשיו בטוחים הרבה יותר מביום שבו נכנסתי לתפקיד. אין כבר איום גרעיני מצפון קוריאה. הפגישה עם קים ג'ונג און הייתה מעניינת, חוויה חיובית מאוד. לצפון קוריאה יש פוטנציאל גדול".

"לפני שנכנסתי לתפקיד אנשים העריכו שאנחנו בדרך למלחמה עם צפון קוריאה. הנשיא אובמה אמר שצפון קוריאה היא הבעיה הגדולה ביותר והמסוכנת ביותר שלנו. לא עוד! תישנו טוב הלילה", כתב הנשיא.

בציוץ נוסף התייחס טראמפ להתחייבותו בפני קים כי ארה"ב תפסיק תפסיק את התמרונים הצבאיים המשותפים עם קוריאה הדרומית. "חסכנו הון בוויתור על משחקי מלחמה", צייץ הנשיא האמריקני.

צפו: חתימת מסמך ההבנות בין שני המנהיגים

טראמפ אמר הלילה בראיון לרשת "פוקס ניוז" כי ארצות הברית לא תנהל משחקי מלחמה עם קוריאה הדרומית, בזמן שפיונגיאנג מנהלת בתום לב משא ומתן לפירוק מנשק גרעיני. לשאלת המראיין האם העלה הנשיא בפני מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און את האפשרות שיבקר בארצות הברית, ענה הנשיא האמריקאי כי הוא "חושב שבזמן הנכון, הוא ללא ספק יגיע לבית הלבן".

במקביל, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נחת בסיאול, בירת דרום קוריאה, לקראת פגישתו מחר עם נשיא המדינה מון ג'יאה-אין. השיחות יעסקו בתוצאות הפסגה שבעקבותיה הכריז טראמפ על הפסקת התרגילים הצבאיים המשותפים עם הדרום. לאחר הפגישה ימשיך פומפאו לסין, שם ידון בנושא עם נציגי הממשל.

פומפאו בדרום קוריאה, צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

בתוך כך, רוסיה התייחסה היום באופן רשמי לפסגה בסינגפור. הקרמלין אמר היום כי הפגישה בין טראמפ לקים היא הוכחה שהנשיא ולדימיר פוטין צדק כשאמר שדיאלוג בין שתי המדינות הוא הדרך היחידה להוריד את המתיחות בין וושינגטון לפיונגיאנג. דובר הקרמלין, דימטירי פסקוב, אמר כי הפסגה סייעה להפחית את המתיחות בחצי האי הקוריאני. עם זאת הוא אמר עוד, כי זאת תהיה טעות לצפות שכל הנושאים סביב תוכנית הטילים והתכונית הגרעינית הצפון קוריאניים ייפתרו בשעה אחת. "אנחנו עדיין צריכים לנתח את תוצאות הפסגה", אמר פסקוב, "אבל אפשר לברך על עצם קיומה. פגישות כאלה עוזרות להפחית את המתח ומרחיקות אותנו מהנקודה הקריטית שבה היינו לפני מספר חודשים".

תגובתו של נתניהו לפסגה הגיעה: "צעד חשוב" • צפו

צפון קוריאה: ארה"ב תסיר הסנקציות, טראמפ יגיע לביקור

מזכ"ל האו"ם: יש לתמוך בהסכם בין ארה"ב וצפון קוריאה

טראמפ: "קים התחייב בפני להרוס מתקן גרעין משמעותי"


https://www.jdn.co.il/news/world_news/1009126