עידן טראמפ: על פי גורמים דיפלומטים ארצות הברית תפרוש בקרוב ממועצת זכויות האדם של האו"ם בשל הטייתה העיקבית נגד ישראל. זה לא שאלה של "אם", אלא "מתי". לאחרונה כינתה שגרירת ארצות הברית באו"ם את המועצה "מטופשת ולא ראויה לשמה"

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ארצות הברית צפויה לממש את איומיה ולהודיע על פרישתה ממועצת זכויות האדם של האו"ם. גורמים דיפלומטיים ציינו כי פרישתה של ארה"ב מהמועצה כבר אינה בגדר "אם", אלא "מתי".

גורם אמריקני רשמי בז'נבה סירב לאשר את הדיווח ואמר כי השיחות בעניין השינויים שארה"ב מבקשת מהמועצה לערוך עדיין בעיצומן. "ארה"ב ממשיכה להיערך לדיון הקרוב ביום שני", מסר.

שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי איימה בשנה שעברה כי וושינגטון תפרוש מהמועצה אם לא תפסיק להיות מוטה נגד ישראל באופן שיטתי. ארה"ב טוענת כי מאז הקמתה של המועצה ב-2006 היא מעלה באופן קבוע הצעות שיגנו את ישראל על פעילותה ביהודה ושומרון וברצועת עזה.

בחודש מארס האחרון כינתה שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, את המועצה "מטופשת ולא ראויה לשמה", בתגובה לקבלת חמש החלטות נגד ישראל בשל יחסה לפלסטינים. "המועצה מוטה בעליל נגד ישראל, אבל מעט מדי מוכנים להילחם בכך. כשזה קורה, כמו שזה קרה היום, המועצה לא ממלאת את חובתה להגן על זכויות האדם ברחבי העולם", אמרה היילי.

כזכור, במפגש של המועצה בחודש שעבר עלתה ההצבעה להקים ועדת חקירה שתבחן את ההרג בעזה, וכן להאשים את ישראל בשימוש מופרז בכוח באירועים אלו. ארצות הברית ואוסטרליה היו המדינות היחידות שהצביעו "נגד". שגרירת ישראל בז'נבה, אביבה רז שכטר, נזפה באותה עת במועצה על כך שהיא "מפיצה שקרים נגד ישראל".

שיחות שנערכו בז'נבה ובניו יורק במטרה לעצב אג'נדה חדשה למועצה לא צלחו, כך לפי דיפלומטים ואקטיביסטים שלקחו חלק בשיחות אלו. בעוד שמשרדו של טראמפ עוד לא הצהיר על החלטה, אך אם ארה"ב אכן תפרוש מהמועצה, זו תהיה הפעם פרישתה השלישית של המעצמה- זאת לאחר שפרשה מהסכם האקלים בפריז, ומהסכם הגרעין עם איראן.

על אף ההנחה כי פרישתה של ארה"ב תטיב עם ישראל ותשלול את לגיטימיות המועצה, גורמים אמריקאים אחרים טוענים כי פרישתה של ארה"ב יכולה לגרום לכך שישראל תישאר אפילו יותר מבודדת במועצה, וכן לחזק מדינות כמו מצריים, פקיסטן ורוסיה.