ארצות הברית וקוריאה הדרומית הסכימו על דחייה של תרגיל צבאי משותף, אותה התנו בהתאם לצעדים שתנקוט קוריאה הצפונית. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו יחזור בקרוב לביקור בצפון קוריאה. קים ג'ון און מקיים בימים אלה ביקור בן יומיים בסין

משרד ההגנה הדרום קוריאני הודיע הלילה (שלישי) כי ארצות הברית וקוריאה הדרומית הסכימו על דחייה של תרגיל צבאי משותף שהיה אמור להיערך באוגוסט, אותה התנו בהתאם לצעדים שתנקוט קוריאה הצפונית. מהבית הלבן נמסר כי הסיבה לדחייה נובעת מהאמון שנותנת ארה"ב לקוריאה הצפונית לאור החתימה על מזכר ההבנות בשבוע שעבר "השיחות ממשיכות כל עוד קוריאה הצפונית מראה כוונות טובות" אמרה דוברת הבית הלבן.

הקפאת התרגיל מגיעה בעקבות הצהרת דונלד טראמפ לאחר הפסגה המשותפת עם קים ג'ונג און בשבוע שעבר שיפסיק את התמרונים כל עוד נמשך המשא ומתן עם קוריאה הצפונית. בשיחה עם העיתונאים אמר טראמפ: "אני שונא את משחקי המלחמה מהיום שנכנסתי לתפקיד”, והוסיף: “אנחנו משלמים מיליונים על מיליונים עבור מטוסים וכל זה”.

עם זאת, ביפן הבהירו הלילה כי לא יהיה שינוי בתרגילים הצבאיים המשותפים של יפן וארה"ב. "ארה"ב תשמור על מחויבותה לביטחון בעלות בריתה", אמר מזכיר הממשלה יושיהידה סוגה במסיבת עיתונאים, "להבנתנו, אין שינוי במחויבות לברית עם יפן ובעמדה לגבי החיילים האמריקאים המוצבים ביפן".

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו אמר אמש כי הוא צפוי לשוב לפיונגיאנג בתוך זמן קצר על מנת להוציא לפועל את ההתחייבויות שנחתמו בפסגת טראמפ-קים בסינגפור. פומפאו, שפגש בפעם השלישית את המנהיג הצפון קוריאני בוועידה בשבוע שעבר, ציין כי "קים הבהיר שהוא מחויב לפרק את ארצו לחלוטין מגרעין, אך נותרה עוד עבודה רבה". פומפאו ביקר בשנה החולפת פעמיים בצפון קוריאה.

בתוך כך, קים יצא לביקור קצר בסין, שם ייפגש עם נשיא המדינה שי ג'ינפינג. זהו ביקורו השלישי של שליט קוריאה הצפונית במדינה בשלושת החודשים האחרונים. על פי הדיווחים, קים נחת בבירה בייג'ינג, אליה המריאו מוקדם יותר מספר צוותי אבטחה שיספקו לו הגנה בזמן שהותו במקום. עוד נמסר כי מטרת השיחה היא עדכונו של שי על תכני הפגישה עם הטראמפ וכי השניים צפויים לדבר גם על השינויים האסטרטגיים שחלו באזור.

זהו ביקורו השלישי של קים בסין מאז מארס, והוא נערך פחות משבוע לאחר הפסגה בסינגפור. באופן חריג, התקשורת הממלכתית בסין הודיעה על הביקור בזמן אמת ודיווחה כי השליט הצפון קוריאני יישאר במדינה במשך יומיים. בביקורים קודמים, יציאתו של קים מצפון קוריאה דווחה רק לאחר תום ביקורו.

תוצאות הפסגה: התחייבות לפעול לפירוז חצי האי, החזרת שבויים והמשך השיחות

טראמפ: "קים התחייב בפני להרוס מתקן גרעין משמעותי"

טראמפ: "הפסגה תחשב כהצלחה רק במקרה של פירוק הנשק הגרעיני"