לאחר הפסקת פעילותן של חברות ענק בינ"ל במדינה בעקבות הסנקציות האמריקניות, מתקרב המשק האיראני למהלומה ממנה ספק אם יצליח להתאושש: הודו, צרכנית הנפט האיראני השניה בגודלה בעולם, נערכת לביטול מוחלט יבוא נפט מהמדינה


(בוידאו: ההפגנות באיראן, השבוע)

בצל ההתקוממות העממית באיראן בעקבות המצב הכלכלי המחמיר נראה כי המשק האיראני צפוי בזמן הקרוב לספוג מהלומה ממנה ספק אם יצליח להתאושש: הודו נערכת לביטול מוחלט של יבוא הנפט מאיראן, זאת, לפי פרסומים שונים, בעקבות לחץ שהפעילה עליה ארה"ב וחשש גובר מפני ההשלכות שיהיו להמשך המסחר עם איראן על הקשרים הפיננסים מול ארה"ב.

ע"פ דיווחים בתקשורת העולמית, שר הנפט של הודו הודיע למזקקים במדינה על המהלך המתבקש וביקש מהם להיערך אליו.

יצוין כי הודו היא יבואנית הנפט האיראני השניה בגודלה בעולם, כשרק סין מקדימה אותה. המשמעות של הפסקת היבוא היא דרמטית, אולי בלתי הפיכה, מבחינתה של טהרן שעוד לא הצליחה להתאושש מעזיבתן של מספר חברות ענק, בהן פיג'ו ובואינג.

חודש אחד – 17 מכות: ההתרסקות הצבאית, המדינית והכלכלית של איראן


גורמים רשמיים בהודו סירבו להתייחס לידיעות בנושא, והסתפקו בתגובה הלקונית לפיה "כשנקבל החלטה – נודיע על כך". העובדה כי אף גורם לא הכחיש את הידיעה מבשרת רעות מבחינת שלטונות איראן.

בצד השני של המשוואה ניצבות ישראל וארה"ב. מעבר לרווח האסטרטגי של מהלך כזה, מדובר בהישג גדול של טראמפ שהצליח לרתום את מדינת הענק האסייתית לסנקציות עליהן הכריז, זאת למרות הצהרתה של הודו כי לא תקח בהן חלק.

יצוין כי רק לפני שבועיים אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "להערכתי איראן נמצאת על סף אירועים שלא ראינו כמותם מאז מהפכת חומייני. מי שעוקב אחרי מה שקורה בתוך איראן פנימה בחודש האחרון- שביתות שלא ראינו כמותן, נהגי משאיות, הבזארים, מחאות, -סנקציות כלכליות אמריקניות שעובדות יפה מאוד, רק בשבועיים ראינו הודעות של חברות כמו פג'ו ובואינג שהם מנתקים כל קשר כלכלי לאיראן וזה קריאת כיוון. אתה רואה את האינפלציה, פיחות שער הריאל האיראני, היא נמצאת פעם ראשונה מאז מהפכת חומייני בפני שינויים דרמטיים והמשך הסנקציות להערכתי זה דבר מכריע שישנה אולי את כל המצב הפנימי שם".

קשה להעריך האם ההערכתו של ליברמן ניתנה על סמך מידע ודאי או השערות כלליות של גורמי מודיעין, אולם אין ספק כי גל המחאה הנוכחי, לצד המהלך המסתמן של הודו, הם לכל הפחות תחילת ההתגשמות של ההערכה המדוברת.

המהומות באיראן התחדשו; "בסופו של דבר המדינה תשתנה" • צפו

"הסנקציות עובדות. איראן נמצאת על סף אירועים חסרי תקדים"