נשיא איראן חסן רוחאני מאיים לשבש את תעבורת הנפט משכנותיה למערב. מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני אמר כי "אנו נערכים למנוע יצוא נפט מהאזור". וושינגטון הורתה להפסיק לייבא מוצרי נפט מאיראן החל מנובמבר הקרוב

משמרות המהפכה של איראן מוכנים ליישם את המדיניות למניעת יצוא נפט באזור אם תיאסר מכירת הנפט האיראני – כך אמר היום (רביעי) גנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, שצוטט על ידי סוכנות הידיעות אירנ"א. זאת ברקע הלחץ שמפעילה ארצות הברית לעצור לחלוטין עד נובמבר את רכישת הנפט מטהראן, כחלק מהסנקציות החדשות שהטילה על הרפובליקה האסלאמית לאחר פרישתה מהסכם הגרעין.

הוא שיבח את דבריו של הנשיא חסן רוחאני, שאיים אתמול לשבש את אספקת הנפט מהמדינות השכנות אם תצליח וושינגטון במשימתה. "אני מנשק את ידיך על הבעת דברים כה חכמים בזמן זה, ואני לשירותך כדי ליישם כל מדיניות שתשרת את הרפובליקה האסלאמית", אמר סולימאני, האחראי על פעילות החוץ של משמרות המהפכה, במכתב שפורסם על ידי סוכנות הידיעות אירנ"א.

אתמול איים נשיא איראן חסן רוחאני לשבש את תעבורת הנפט משכנותיה של איראן במפרץ הפרסי אם וושינגטון תמשיך לפעול במטרה לכפות על מדינות אחרות להחרים את הנפט של איראן. בדבריו אתמול לא פירט רוחאני כיצד בכוונת איראן לשבש את העברת הנפט, אבל בעבר איימו בכירים איראנים לחסום את מצר הורמוז, שהוא נתיב חשוב ביותר לתעבורת נפט, בתגובה על צעדים אמריקניים נגד איראן.

בשבוע שעבר אמר בכיר במחלקת המדינה האמריקנית כי וושינגטון הורתה לבעלות בריתה להפסיק לייבא מוצרי נפט מאיראן החל מנובמבר הקרוב. הגורם האמריקני אמר כי ארה"ב אינה מתכוונת לפטור בעלות ברית קרובות שלה מחרם כזה על האיראנים. בעלות ברית חשובות של ארה"ב שמייבאות כמויות עצומות של נפט מאיראן הן למשל הודו ודרום קוריאה. גם יפן וטורקיה מייבאות כמות גדולה של נפט מאיראן. היבואנית הגדולה ביותר של נפט מאיראן בשנה שעברה הייתה סין.

בשבוע האחרון שוחח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מלך סעודיה סלמאן וביקש ממנו להגביר את ייצור הנפט "בשל המהומות וחוסר התפקוד באיראן ובוונצואלה". טראמפ כתב על השיחה בעמוד הטוויטר שלו וטען כי המלך נעתר לבקשתו: "בדיוק דיברתי עם מלך סעודיה והסברתי לו שעם המהומות וחוסר התפקוד באיראן ובוונצואלה, אני מבקש שסעודיה תגביר את ייצור הנפט, אולי לכמות של עד 2 מיליון חביות, כדי לפצות על ההבדלים. המחירים גבוהים מדי!".

"מכת מחץ כלכלית לשלטון האייתולות": הודו נערכת לביטול יבוא הנפט מאיראן