שר החוץ של צרפת, גרמניה, בריטניה, רוסיה וסין ייפגשו היום בווינה עם שר החוץ האיראני, בניסיון לשמר את הסכם הגרעין לאחר פרישת ארצות הברית. נשיא איראן שוחח בטלפון עם קנצלרית גרמניה ונשיא צרפת. צרפת קראה איראן להפסיק לאיים בפרישה מההסכם

שיחות הגרעין בווינה: שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ייפגש היום עם שרי החוץ של חמשת המדינות שעדיין חתומות על ההסכם: סין, צרפת, גרמניה, רוסיה ובריטניה. זריף מסר כי המפגש יתקיים בווינה שבאוסטריה "במפגש, שייערך לבקשתה של איראן, יתקיימו דיונים על מתווה אירופאי חדש ואמצעים שיאפשרו להציל את ההסכם הקיים" נאמר בהודעתו.

המעצמות המחויבות להסכם הגרעין מול איראן מנסות לשמר את ההסכם מול הרפובליקה האסלאמית מחד, ומאידך להנמיך את ציפיותיה מהשיחות. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב הצהיר הבוקר (שישי) כי מוסקבה ובייג'ינג מנסות להציל את ההסכם, בעוד צרפת קראה איראן להפסיק לאיים על פרישה מההסכם שנחתם ב-2015, במסגרתו צמצמה טהרן את פעילותה הכלכלית בתמורה להסרת הסנקציות עליה. ההסכם נמצא בקשיים בחודשים האחרונים בעקבות פרישת ארצות הברית ממנה.

בכיר איראני התייחס גם הוא לשיחות הצפויות בווינה, ואמר כי בטהרן "מוכנים לכל התרחישים האפשריים, קריסת ההסכם תגביר את המתיחויות באזור ועל מנת להצילו, על כל המדינות החתומות לפצות אותנו על הסנקציות האמריקאיות".

לקראת השיחות בחבילת הסיוע לאיראן, אמר נשיא איראן חסן רוחאני בשיחת טלפון עם קנצלרית גרמניה מרקל ועם נשיא צרפת מקרון כי אין בתוכנית האיחוד פעולה ברורה להמשך שיתוף הפעולה בין טהרן לבין המעצמות האירופיות. לדבריו, מנהיגי המעצמות שנותרו בהסכם הגרעין לאחר פרישתה של ארצות הברית לא הציעו לאיראן דבר מלבד הבטחות כלליות.

שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן קרא לאיראן לחדול מאיומיה לפרק את המחויבויות שלהם מהסכם הגרעין. לדבריו יהיה קשה לבנות חבילה כלכלית לאיראן על מנת להציל את הסכם הגרעין עד אוגוסט, ואילו יותר סביר שיבנו אותה עד נובמבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס השבוע לפגידה הצפויה בווינה ואמר כי "השבוע תתקיים פגישה באירופה בין המדינות שחתומות על הסכם הגרעין, ללא ארה"ב, ובה ידונו איך ניתן לעקוף את החלטת טראמפ. אבל באותו שבוע קרה גם דבר מדהים. המדינות האלו הזמינו את נשיא איראן להשתתף בפגישה, ובאותו זמן נשלח תא טרור לפעול בצרפת, שמפקד המבצע היה דיפלומט איראני שהוצב בוינה. בזמן שנעצרו החשודים היו בידיהם חומרי נפץ ועוד. סוכנויות הביטחון האירופאיות כעת חוקרות את הדבר". 


צפו בדברי נתניהו.

"מדינת הטרור האיראנית הזו תכננה לפעול על אדמת אירופה באותו שבוע בדיוק שבו מנהיגי אירופה אמורים להיפגש עם איראן ולדון על עקיפת הצעד האמריקאי", הוסיף נתניהו, "זה המסר שלי למנהיגי אירופה: תפסיקו לממן את המשטר האיראני שפועל נגדכם, תפסיקו לממן את הטרור ואת האגרסיביות של איראן במיליוני דולרים!".

בעקבות ההפגנות על רקע המצב הכלכלי הקשה, האשים המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, לפני כשבועיים את ארצות הברית כי הלחץ הכלכלי שהפעילה על טהראן באמצעות סנקציות, נועד לשלהב את הרוחות ולגרום לאיראנים לצאת נגד הממשלה. "שישה נשיאים אמריקנים ניסו בעבר לפגוע באיראן ונכשלו במטרותיהם המרושעות", כתב האייתוללה בחשבון הטוויטר שלו, "היום, אחרי שנכשלו, הם מנסים ליצור קרע בין הממסד לאומה. זה טיפשי, הם לא מבינים שהממסד מייצג את האומה".