מנהיגי העולם, טראמפ ופוטין, נועדו היום בפינלנד ודנו בין השאר בהתבססות האיראנית בסוריה כששניהם הדגישו את חשיבות השמירה על ביטחון ישראל. השניים שוחחו גם על ההתערבות הרוסית בבחירות, הסכם הגרעין עם איראן ועוד

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ערכו היום (שני) מפגש מדיני רשמי – לראשונה מאז נבחר טראמפ לתפקידו. במסיבת עיתונאים בתום הפגישה אמר טראמפ: "דיברנו על המטרה שלי לעצור את התפשטותה של איראן. הבהרתי שארצות הברית לא תאפשר לאיראן להמשיך להתבסס בסוריה". הוא הוסיף "יצירת ביטחון עבור ישראל זה משהו שגם אני וגם פוטין רוצים". הנשיא הרוסי אמר מצידו כי הם "מחויבים להסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה".

בפתח פגישתם בהלסינקי, פינלנד אמר טראמפ למקבילו הרוסי כי הוא מעוניין להסתדר עם מוסקבה. טראמפ אמר לנשיא הרוסי כי "יש לנו הרבה דברים חשובים לדבר עליהם: מסחר, טילים, על סין – על חברנו המשותף, הנשיא שי. אני חושב שלהסתדר עם רוסיה זה דבר טוב ולא רע. העולם רוצה לראות אותנו מסתדרים. יש לנו 90 אחוזים מארסנל הנשק הגרעיני, וזה אחד הנושאים שנדבר עליו".

לצד זאת, פוטין אמר לנשיא האמריקני כי "זה הזמן לדבר על יחסי מוסקבה-וושינגטון". הוא הוסיף כי על שני המנהיגים לדבר על נושאים בינלאומיים השנויים במחלוקת: "יש מספיק כאלה בשביל שנתחיל לשים לב אליהם", אמר.

פוטין סיפר כי דן עם טראמפ גם בהאשמות של סוכנויות המודיעין בארה"ב שלפיהן רוסיה חיבלה במערכת הבחירות בארה"ב והתערבה בה בחשאי. פוטין שב וטען כי רוסיה מעולם לא התערבה במערכת הבחירות האמריקניות, והדגיש כי היא לעולם לא תתערב בבחירות בארה"ב. טראמפ אישר גם הוא כי דיבר עם פוטין על סוגיית ההתערבות הרוסית בבחירות, ואמר כי השניים דנו בעניין זה לאורך חלק גדול מהשיחה שלהם. 

טראמפ, שטען לאורך כל הדרך כי רוסיה לא התערבה לטובתו בבחירות ודחה גם את קביעותיהן של סוכנויות המודיעין האמריקניות בעניין, נמנע מלומר במסיבת העיתונאים שהייתה התערבות מצד רוסיה ונמנע מגינוי למוסקבה בעניין זה. במקום זאת אמר כי החקירה האמריקנית בעניין ההתערבות הרוסית היא "אסון לארצנו", וטען כי לא הייתה שום קנוניה בבחירות. הוא הוסיף כי נבחר לנשיא לא בזכות רוסיה אלא בזכות קמפיין מבריק: "ניצחתי את הילרי קלינטון בקלות".

כשאחד הכתבים שאל את טראמפ אם הוא מוכן לגנות את ההתערבות לכאורה של רוסיה בבחירות טראמפ נמנע מכך ואמר שהוא לא רואה שום סיבה לכך שרוסיה תתערב בבחירות האמריקניות. כשפוטין נשאל על ידי עיתונאי אם בבחירות ב-2016 רצה שטראמפ ינצח השיב: "כן, זה מה שרציתי".

פוטין ביקש מהכתבים שהפנו אליו שאלות להציג לו עובדה אחת שמוכיחה את התערבות רוסיה בבחירות, ואמר כי ההאשמות הן "שטויות גמורות". כשנשאל על הגשת כתבי האישום בסוף השבוע בארה"ב נגד 12 אנשי כוחות הביטחון הרוסיים בגין פרשת ההתערבות בבחירות אמר פוטין כי לא ידוע לו דבר בעניין, וכי אם התובע המיוחד מולר, שחוקר את הבקשה, יבקש מרוסיה באופן רשמי לתשאל את החשודים – מוסקבה תסכים, אבל בתמורה תדרוש לחקור גורמים אמריקניים רשמיים שרוסיה חושדים כי ביצעו מעשים בלתי חוקיים נגדה. טראמפ כינה את הצעתו של פוטין לעזור בחקירה "נהדרת".

פוטין הודה כי בשיחות ניכר ששני המנהיגים אינם רואים עין בעין בכל הסוגיות, אך הוסיף כי קיימים כל התנאים לשיתוף פעולה יעיל של רוסיה עם ארה"ב בסוריה. טראמפ דיבר אחרי פוטין ואמר כי לשניים היה דיאלוג פורה למדי וכי השיחות התנהלו היטב. "דיפלומטיה וקיום יחסים עדיפים על סכסוך ועוינות", אמר טראמפ. "עלינו למצוא דרכים לשתף פעולה. מערכת היחסים שלנו השתנתה. הדיאלוג הבונה עם רוסיה סולל דרכים חדשות לשלום".

לפני מסיבת העיתונאים ערכו פוטין וטראמפ פגישה בארבע עיניים שנמשכה יותר משעתיים, אף שהייתה אמורה להימשך שעה וחצי בלבד. אחר כך הצטרפו אליהם יועציהם, והצדדים קיימו פגישה מורחבת שנמשכה יותר משעה. בין לבין הספיק טראמפ לומר לעיתונאים שפגישתו עם פוטין הייתה "התחלה טובה מאוד".