בשבוע הבא יכנסו לתוקפן הסנקציות החריפות אותן הטילה ארה"ב על איראן. המשטר בטהרן מאיים לחסום בתגובה את מצרי הורמוז ואף לפגוע בספינות סחר ובמכליות נפט העוברות בו • האם מדובר באיום ממשי? וכיצד צפויה להגיב ארה"ב? • סקירה


(בוידאו: נתניהו פונה לאזרחי איראן על רקע המצב הכלכלי הקשה)
בחודשים האחרונים דיווחנו רבות על מצבו המידרדר של המשק האיראני בעקבות פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין. גורם נוסף להידרדרות המתוארת היא הטלת הסנקציות חסרות התקדים בהיקפן של ארצות על איראן.

ההתפתחויות הללו, כאמור, הובילו לשפל כלכלי חסר תקדים של המשק האיראני אולם נראה שהשיא עוד לפנינו, היות ורק בשבוע הבא הסנקציות ייכנסו באופן רשמי לתוקף, מה שמלמד על כך שהמכות הכלכליות שניחתו על איראן עד כה מצד גופים ותאגידים בינלאומיים שהודיעו על הפסקת הסחר עמה, היו רק "מנה מקדימה".

האיראנים, שמודעים לכל זה, החלו בשבוע שעבר לאיים כי בתגובה להחלת הסנקציות הם יחסמו את מצרי הורמוז.

מה הם מצרי הורמוז? בקצרה: מדובר על נתיב ימי המקשר בין מפרץ עומאן שבאוקיינוס ההודי לבין המפרץ הפרסי. בחופו הצפוני שוכנת איראן, ובחופו הדרומי איחוד האמירויות הערביות והמובלעת של צפון עומאן שבחצי האי מוסנדם. קשה להמעיט בחשיבותו האסטרטגית של הנתיב הימי הזה. דרכו עוברת מרבית תפוקת הנפט של כווית, עיראק, איראן, ערב הסעודית, בחריין, קטר ואיחוד האמירויות הערביות. רק כדי לסבר את האוזן: בממוצע עוברות במצר הורמוז מידי יום 14 מכליות נפט ביום, ובהן כ-17 מיליון חביות נפט, שהן כ-35% מהנפט המשונע בים וכ-20% מתפוקת הנפט הכלל-עולמית.

עתה, כאמור, מאיימים האיראנים – ולא בפעם הראשונה – לחסום את מצרי הורמוז, ואף לפגוע בספינות סחר אמריקניות ואחרות העוברות בו. בנוסף פתחה אתמול איראן בתרגיל ימי רחב היקף באזור המפרץ הפרסי המדמה את חסימת המצרים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נדרש אתמול לנושא והבהיר כי אם איראן תממש את איומיה, ישראל תצטרף לקואליציה הבינלאומית נגדה. בכירים אמריקניים אף איומו בתגובה קשה ביותר למהלך איראני שכזה.

אלא שבכיר במערכת הביטחון מבהיר כי סיכוי האיראנים לממש את האיום שלהם – אפסי. "לאיראנים אין שום אפשרות לחסום את מצרי הורמוז או את באב אל מנדב – מדובר בקשקוש מוחלט". בראיון ל'ישראל היום' הוסיף הבכיר: "איראן מאיימת ומאיימת, אבל זה אפילו לא נמר של נייר, האיראנים יכולים לאיים אבל אין להם כלום בקנה".

כך או אחרת, אין ספק שבשבוע הבא יירשם פרק נוסף ודרמטי במערכה הכלכלית שמנהלת ארה"ב נגד איראן. האם הפרק הזה יתפתח לפרק צבאי? בימים הקרובים נדע.

"מכת מחץ כלכלית לשלטון האייתולות": הודו נערכת לביטול יבוא הנפט מאיראן

לא להחליף, להחליש: כך פועלות ארה"ב וישראל להגברת התסיסה באיראן