3 חודשים לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, ייכנסו היום לתוקף הסנקציות הראשונות על איראן. הסנקציות המלאות - הנוגעות גם לתחומי הנפט והאנרגיה - יחולו בהמשך. בכיר ישראלי: "שלב חשוב מאוד בעצירת התוקפנות האיראנית"


(בוידאו: נתניהו פונה לאזרחי איראן על רקע המצב הכלכלי הקשה)

3 חודשים לאחר פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין, ייכנסו היום לתוקפן הסנקציות חסרות התקדים בהיקפן, עליהן הכריז מזכיר המדינה פומפאו מבעוד מועד.

בשלב זה מדובר על סנקציות הנוגעות לתחום הרכב והמתכות, כשהמנה העיקרית של הסנקציות, זו המתייחסת לתחום האנרגיה והנפט, תחול בנובמבר.

חשוב להדגיש כי עוד לפני שהסנקציות החלו בטאופן פורמאלי, השפעתן ניכרה היטב עלח המשק האיראני שספג שורה שלך מכות כלכליות בדמות תאגידי ענק בינלאומיים שהודיעו על ביטול המסחר עם איראן.

"אחרית הימים" • מפעים: דברי ה'כלי יקר' על המתיחות במצרי הורמוז


"כניסת הסנקציות לתוקף דווקא בימים של עצרות מחאה עקביות נגד המשטר האיראני הופכות אותן למשמעויות עוד יותר, שכן המפגינים מוחים גם על הפניית המשאבים המדלדלים של הממשלה האיראנית לזירות לחימה מחוץ למדינה, כמו סוריה ותימן", אמר בכיר ישראלי ל'ישראל היום'.

לדבריו, בנובמבר, עם כניסתן של הסנקציות המלאות לתוקף, עשוי להיווצר אפקט מכריע שישנה – אולי – את המציאות באזור. "זהו צעד חשוב נוסף בדרך להעלאת איראן על המסלול הנכון ולהכנסת הנמר האיראני לכלוב", כך הבכיר בראיון ל'ישראל היום'.

מן המצר: איראן תפעיל את נשק יום הדין בתגובה להחלת הסנקציות?


כזכור, במוצאי שבת הצהיר נשיא ארצית הברית, דונלד טראמפ, כי "איראן והכלכלה של מתדרדרות, ומהר". על פגישה עם מנהיגי האייתולות הבהיר טראמפ: "אם נפגש או לא – זה תלוי רק בהם".

בתוך כך, גל המחאות העממיות שהחל לפני מספר חודשים במדינה בעקבות המצב הכלכלי הקשה ממשיך להתקיים, עם הפגנות בעשרות מוקדים, כולל בטהרן הבירה וערים מרכזיות נוספות.

המפגינים מוחים נגד המצב הכלכלי הקשה וקוראים קריאות בגנות המשטר, תוך שהם דורשים להפסיק להשקיע בהתבססות הצבאית ברחבי המזרח התיכון, ולהפנות את המשאבים הכלכליים עבור האזרחים.

"מכת מחץ כלכלית לשלטון האייתולות": הודו נערכת לביטול יבוא הנפט מאיראן

לא להחליף, להחליש: כך פועלות ארה"ב וישראל להגברת התסיסה באיראן