ההערכה בישראל: הסנקציות על איראן יובילו להסכם גרעין חדש

ההערכה בקהיליית המודיעין בישראל היא שהמהלך האמריקני יוביל לשינוי המדיניות של המשטר בטהרן, שיכלול גם את תוכנית הטילים ותמיכתה בטרור. גורם ישראלי: "איראן כעת חלשה, נחלשת ובהיסטריה". ההערכה היא שהדבר לא יוביל לחילופי שלטון

קהילת המודיעין של ישראל אופטימית לגבי האפשרות להגיע להסכם בינלאומי חדש עם איראן, כך דווח הבוקר ב'כאן חדשות'. ההסכם החדש יכלול לא רק את תוכנית הגרעין, אלא גם את עצירת פעילותה של טהרן ברחבי המזרח התיכון, בלימת פיתוח טילים בליסטיים, ושיפור מצב זכויות האדם במדינה.

לפי הדיווח, הערכות פנימיות בקהילת המודיעין גורסות כי העיצומים האמריקאים יתנו את אותותיהם באיראן וישנו את מדיניותו של משטר האייתוללות. "הפטיש היחידי שיש זה הכלכלי. בעזרתו, יש סיכוי טוב שאיראן תרד על ברכיה. איראן כעת חלשה, נחלשת ובהיסטריה", אמר גורם ישראלי בכיר. עם זאת, לפי ההערכות, הסנקציות לא יביאו בהכרח לחילופי משטר במדינה. "אנחנו רוצים לראות שינוי מדיניות אבל אין לדעת כמה זמן זה ייקח", הוסיף.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז אתמול על חידוש הסנקציות נגד יראן, שבוטלו עם חתימת הסכם הגרעין ב-2015. בהודעה מטעמו על חידוש הסנקציות נגד איראן, הוסיף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהוא פתוח לדון עם האיראנים בניסוח הסכם גרעין חדש. בכיר בממשל האמריקני התייחס לחידוש הסנקציות ואמר כי בדרך זו מקווה וושינגטון להניא את טהרן מתמיכה בטרור – ולחזור לשולחן הדיונים.

בעקבות הלחץ האמריקני נאלץ משטר האייתולות לקצץ בארגון הטרור שתחת חסותו – חיזבאללה. המצב הפיננסי של חיזבאללה החמיר עד כדי כך, שארגון הטרור לא רק מגייס תרומות מאזרחים, אלא ככל הנראה גם נוקט בשינויים פנימיים בארגון כדי להתמודד עם המצוקה. לפי נתוני מערכת הביטחון בישראל, כ-90% מתקציב חיזבאללה מגיע מטהראן, ולכן השינויים באיראן משפיעים באופן משמעותי על ההתנהלות הכלכלית של הארגון.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *