כ-30 בני אדם נהרגו וכ-60 נפצעו בפיגוע ירי במצעד צבאי בדרום איראן. דאע"ש קיבל על עצמו אחריות לביצוע הפיגוע וגם הארגון הערבי "ההתנגדות הלאומית של אהוואז". למרות זאת, האיראנים מאשימים את ארה"ב, ישראל ואת מדינות המפרץ • צפו

כ-30 בני אדם נהרגו היום (שבת) וכ-60 נפצעו כתוצאה מירי שנפתח על משתתפים במצעד צבאי בעיר אווהאז שבדרום איראן. המצעד שהתקיים לציון 38 שנים לפרוץ מלחמת אירן-עירק החל בשעה 8:30 בבוקר, שעון אירן. כחצי שעה לאחר תחילתו פתחו 4 חמושים בירי לעבר הנוכחים. הם ככל הנראה תכננו לפגוע גם בבכירי הצבא שישבו על הבמה בעת המצעד, אך שניים מהם נורו למוות על ידי כוחות הביטחון במקום, אחד נפצע ואחד נעצר.

מספר שעות לאחר אירוע הירי, ארגון המדינה האסלאמית קיבל על עצמו אחריות לביצוע הפיגוע, כך לפי סוכנות הידיעות עמאק. קודם לכן, גם הארגון הערבי "ההתנגדות הלאומית של אהוואז", שמתנגד למשטר האיראני, הודיע כי הוא זה שעומד מאחורי המתקפה. למרות זאת, האיראנים מפנים אצבע מאשימה לארצות הברית וישראל. דובר הצבא האיראני אמר כי החמושים אומנו על ידי שתי מדינות במפרץ והם קשורים לישראל וארצות הברית. "הטרוריסטים האלה אומנו על ידי שתי מדינות במפרץ, הם לא שייכים לדאעש, אך הם קשורים לאמריקה ולמוסד".

המנהיג העליון של איראן, עלי חימנאי, אמר כי הפיגוע קשור לארצות הברית ול"בעלות בריתה באזור" והורה לכוחות הביטחון להביא לדין את האחראים. "הפשע הזה הוא המשך של מזימה של המדינות האזור שמהוות בובות של ארצות הברית, והמטרה שלהן הן ליצור חוסר ביטחון במדינתנו היקרה", הצהיר חמינאי בהודעה שפורסמה באתרו הרשמי.

בעקבות הפיגוע הורה נשיא איראן חסן רוחאני לכוחות הביטחון לזהות את האחראים והבטיח "תגובה מוחצת". הוא שוחח עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהביע את תנחומיו. לפי הקרמלין, מוסקבה הציעה לטהראן להגביר את שיתוף הפעולה במאבק בטרור. שתי המדינות מסייעות למשטרו של בשאר אסד בסוריה.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בטוויטר בתגובה לפיגוע: "טרוריסטים שגויסו, אומנו, חומשו ומומנו על ידי ממשל זר תקפו את אהוואז. ילדים ועיתונאים נפגעו. איראן מטילה את האחריות על תומכי הטרור באזור ועל אדוניהם האמריקנים. איראן תגיב במהירות ובנחישות במטרה להגן על חיים איראניים".