בית הדין הבינלאומי לצדק היושב האג הורה לארצות הברית לוודא שהסנקציות נגד איראן לא יפגעו בסיוע הומניטארי ובפעילות התעופה האזרחית. אירן בירכה על החלטת בית המשפט ואמרה כי הוכח שהסנקציות "לא חוקיות ואכזריות".

בית הדין הבין-לאומי לצדק, הערכאה השיפוטית הגבוהה ביותר של האו"ם, קבע היום (רביעי) כי על ארצות הברית להסיר באופן חלקי את הסנקציות שהטילה על איראן. בית הדין קבע כי על וושינגטון "להסיר, באמצעים שהי תבחר בהם, כל מגבלות העולות" מהסנקציות המחודשות על יצוא תרופות ומכשירים רפואיים, מוצרי מזון וחקלאות וחלקי חילוף וציוד הכרחי להבטחת התעופה האזרחית". השופטים קבעו כי ההבטחות של וושינגטון בחודש אוגוסט כי היא עושה כמיטב יכולתה כדי להבטיח שהסנקציות לא פוגעות במצב ההומניטרי באיראן "אינן מספיקות".

פסק הדין שנמסר נחשב להישג לטהראן, שעתרה נגד הסנקציות החדשות שהטיל ממשל טראמפ, בטענה שהן מפרות אמנה שנחתמה בין שתי המדינות בשנת 1955. בית המשפט קיבל במידה רבה את טענות האיראנים, וקרא לוושינגטון ולטהראן להימנע מהסלמת חילוקי הדעות ביניהן. למרות הפסיקה, לא צפויה להיות לה השלכות ממשיות על יישום העיצומים על הרפובליקה האסלאמית, שבחודש הבא יתרחבו גם למגזר הנפט והאנרגיה.

בוושינגטון טענו בזמן שההליך נמשך כי העתירה האיראנית היא ניסיון לנצל את בית הדין הבין-לאומי, שנועד לפתור מחלוקות בין מדינות החברות באו"ם. לטענה האמריקנית נוסף השימוש החריג שעשה הצוות המשפטי של טהראן באמנה משנת 1955, לפני המהפכה האסלאמיסטית ב-1979.

לטענת היועצת המשפטית של מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ניפר ניוסטיד, אותה אמנה שוללת שימוש בבתי משפט על מנת לפתור מחלוקות בין וושינגטון לטהראן. לדבריה, איראן פשוט מתוסכלת עם פרישתו של ממשל טראמפ מהסכם הגרעין, ולכן פנייתה לבית המשפט אינה רלוונטית.

ארצות הברית, שטרם הגיבה לפסיקה, צפויה לערער על זכות השיפוט של בית הדין בנושא בשימוע עתידי. החלטותיו של בית הדין מחייבות, אך אין לו כוח לאכוף אותן. גם ארצות הברית וגם איראן התעלמו מפסיקותיו בעבר במקרים שהם העלו אחת נגד השנייה.

איראן בירכה על הפסיקה. "ההחלטה מוכיחה שוב כי הרפובליקה האסלאמית צודקת והסנקציות האמריקניות נגד אזרחי המדינה שלנו אינן חוקיות ואכזריות", מסר משרד החוץ של איראן בהצהרה שפורסמה בכלי תקשורת במדינה. הנשיא האיראני חסן רוחאני הגיב להחלטת בית הדין של האו"ם בדבר הסנקציות האמריקניות על איראן. "הלחץ של טראמפ על איראן נובע בגלל אינטרסים פוליטיים פנים אמריקניים", טען הנשיא האיראני שגם שיבח את האירופאים שלטענתו, המשיכו בסחר עם איראן". רוחאני הוסיף כי החלטת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להטיל סנקציות על טהרן נעשה כדי "להשיג רווחים פוליטיים פנימיים".

שר החוץ האירני, ג'וואד זריף הגיב בציוץ בחשבון הטוויטר שלו להחלטה. "בית הדין הגבוה ביותר של האו"ם קבע שעל ארצות הברית לעמוד בהתחייבויותיה שהפרה כשהטילה מחדש את הסנקציות על העם האירני בזמן שיצאו מהסכם הגרעין", כתב."זהו עוד כישלון של הממשל האמריקני המכור לסנקציות וניצחון נוסף לשלטון החוק", הוסיף שר החוץ האירני. "זהו הכרחי עבור הקהילה הבינלאומית להוקיע את הממשל האמריקני באופן חד צדדי".