מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו התייחס גם לפסיקת בית הדין בהאג, "איראן מנצלת את בית הדין הבינלאומי למטרות פוליטיות, וושינגטון תמשיך לספק לאיראן סיוע הומניטרי, טהרן מבזבזת כסף שבו היא הייתה יכולה להשתמש כדי לסייע לבני עמה"

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו אמר הערב (יום ד') כי העברת מערכת ה-S-300 מרוסיה לסוריה שהושלמה בימים האחרונים היא הסלמה חמורה. בארה"ב גינו בחריפות את העברת מערכת הטילים. דוברת מחלקת המדינה הת'ר נאוורט אמרה כי אם הדיווח נכון, מדובר בהסלמה חמורה בכל הנוגע לסוריה: "אני לא יכולה לאשר שאכן הטילים הועברו. אני מקווה שהמידע לא נכון. אם הוא נכון, זו תהיה הסלמה חמורה בכל מה שנוגע לסוריה".

רוסיה פרסמה הבוקר תיעוד מהעברת מערכת טילי ה-S300 לצבא אסד, שבועיים לאחר הפלת מטוס הביון הרוסי ותחילת המתיחות עם ישראל. שר ההגנה הרוסי אמר בישיבת קבינט בקרמלין כי הציוד כולל בין היתר ארבעה משגרי נ"מ. שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר אמש לנשיא פוטין כי רוסיה העבירה בהצלחה לסוריה את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת: רוסיה הודיעה על הצעד אחרי שהטילה על ישראל את האחריות לתקרית.

פומפאו האשים את האיראנים וטען שהם מהווים את הסיכון העיקרי לכוחות האמריקניים המוצבים בעירק. "אנחנו רואים את טביעות האצבעות של משטר האייתוללות והמליציות שלהן במתקפות על הכוחות האמריקניים", אמר

את מסיבת העיתונאים הערב בוושינגטון, עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, ניצל פומפיאו גם כדי לתקוף את החלטת בית הדין בהאג, "אנו מאוכזבים שבית הדין לא הכיר בכך שאין לו סמכות שיפוטית לפרסם פסיקה בנוגע לסנקציות האלה", אמר. פומפיאו הוסיף כי איראן מנצלת את בית הדין הבינלאומי למטרות פוליטיות וכי ארה"ב פועלת באופן ממשי כדי להבטיח את המשך העברתו של הסיוע ההומניטרי לאיראן, בלי קשר לפסיקת בית הדין.

במסיבת העיתונאים הדגיש פומפיאו כי וושינגטון תמשיך לספק לאיראן סיוע הומניטרי, אך הוסיף כי טהרן "מבזבזת" כסף שבו היא הייתה יכולה להשתמש כדי לסייע לבני עמה – כשכוונתו כמובן לכסף שאיראן משקיע בפעילותה הצבאית במדינות אחרות באזור. "ארה"ב תראה השפעה מעשית של הפרישה מאמנת הידידות עם איראן – טהרן ניצלה את האמנה לרעה במשך שנים", אמר פומפיאו. מזכיר המדינה טען כי איראן היא גם האחראית לאיום על הקונסוליה האמריקנית בבצרה שבעיראק, איום שהביא לסגירתה ביום שישי ולשליחת הדיפלומטים המשרתים בה אל מחוץ לעיר.

האג לצד איראן: על ארה"ב להסיר חלק מהסנקציות על איראן