"שוקל למנות את פאוול; ביתי מועמדת מתאימה אך אני יואשם בנפוטיזם"

בעקבות התפטרותה של שגרירת ארצות הברית באו"ם אמר הנשיא טראמפ כי הוא שוקל למנות לתפקיד את מי שהייתה יועצתו בעבר ליוזמות כלכליות. בתו של הנשיא הודיעה כי היא לא תשמש כשגרירה "אני יודעת שהנשיא ימנה תחליף מעולה לשגרירה"

בעקבות התפטרותה של שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי, אמר אמש (שלישי) הנשיא דונלד טראמפ כי הוא שוקל למנות לתפקיד את דינה פאוול, מי שהייתה יועצתו בעבר ליוזמות כלכליות. בנוסף, הנשיא האמריקני ציין בשיחה עם כתבים בבית הלבן, כי לדעתו בתו איוונקה טראמפ היא מועמדת מתאימה לתפקיד, אך הוא יואשם בנפוטיזם לו ימנה אותה לשגרירת ארצות הברית באו"ם.

פאוול כיהנה כיועצת לענייני יוזמות כלכליות לטראמפ, ובמרץ מונתה בנוסף לכך גם למשנה לענייני אסטרטגיה ליועץ לביטחון לאומי, עד פרישתה בחודש ינואר השנה. היא נחשבת למקורבת לבתו של הנשיא, איוונקה. כזכור, טראמפ ציין כי היילי הודיעה לו כבר לפני כחצי שנה על החלטתה לסיים את התפקיד בסוף 2018. טראמפ צפוי להודיע על ממלא המקום של היילי בעוד כשבועיים.

איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, הודיעה כי היא לא תשמש כשגרירה הבאה של ארצות הברית באו"ם לאחר התפטרותה של ניקי היילי. "זהו כבוד גדול לשרת בבית הלבן לצדם של כל כך הרבה קולגות גדולות, ואני יודעת שהנשיא ימנה תחליף מעולה לשגרירה היילי. אני לא אהיה התחליף הזה", צייצה טראמפ בטוויטר.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פרסם הבוקר בעיתון ישראל היום תור פרידה מהשגרירה האמריקנית, "השגרירה היילי לא חששה להיות במיעוט, לספוג ביקורת ולעמוד בראש מורם למען מטרה אחת – חשיפת האמת. השינוי שהובילה היילי במועצת הביטחון מול הצעות לגינוי ישראל, דרך הפסקת התמיכה האוטומטית למהלכיו החד־צדדיים של אבו מאזן והקריאה ברורה להכיר בירושלים כבירת ישראל, היו חלק מפעולותיה הנמרצות למען מדינת ישראל".

בהמשך כותב דנון כי "אני גאה לומר שחלק מכך הוא תוצר של שיתוף הפעולה בין השגרירה היילי לביני. הקשר שנרקם בין המשלחות הוביל להישגים רבים, שאת חלקם מניתי כאן, ולבניית מדיניות משותפת בתחומים רבים ומגוונים. היה לי הכבוד גם ללוות את השגרירה היילי בביקורה הראשון בישראל, ולחשוף אותה ליופייה ולייחודה של מדינת ישראל. אין לי ספק שהביקור סייע לה להכיר מקרוב את מדינתנו על רבדיה השונים, ובמקביל לכך גם את האיומים שמולם אנו ניצבים".

דובר המשלחת האיראנית לאו"ם, אלירזה מיריוספי, הגיב להתפטרותה של שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי ואמר כי היא הביאה לנזק לאו"ם ומדינתה. "השריף החדש בעיר כבר לא כאן. אנחנו לא יודעים מי או מה היא הייתה, אבל היא הייתה בעיה רצינית באו"ם עם ההצהרות השקריות שלה וגרימת הבידוד שלה לארצות הברית", כתב בטוויטר.

שגרירת ארצות הברית באו"ם התפטרה; טראמפ: "ביקשה פסק זמן"

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו