רמז לבאות? התקשורת הערבית מדווחת על תמרון רחב היקף של משמרות המהפכה והצבא האיראני • נשיא איראן: "נמשיך למכור נפט ונתגבר על הסנקציות של ארה"ב • מומחה: "הסנקציות יהיו אפקטיביות מאוד. איראן נערכת לכלכלת מלחמה"

החרפת הסנקציות של ארה"ב על איראן מגבירה עוד יותר את המתיחות הצבאית – הגבוהה בלאו הכי – במזרח התיכון. כלי תקשורת ערבים מדווחים כי משמרות המהפכה וצבא איראן פתחו בתמרון צבאי רחב היקף, שמתמקד בעיקר ביכולות ההגנה וההתקפה האוויריות – אך לא רק בהן.

בתוך כך, נשיא איראן חסן רוחאני הגיב הבוקר לסנקציות החדשות והבטיח: "נמשיך למכור את הנפט שלנו". לדבריו, ארה"ב מעוניינת לרסק את הכלכלה האיראנית, להוריד את המכירות שלה לאפס, אבל אנחנו נתגבר על זה".

הלחץ על איראן לשיא: הסנקציות "החריפות אי פעם" נכנסו לתוקף


סא"ל במיל' מיקי סגל, לשעבר ראש מדור איראן באמ"ן, העניק הבוקר ראיון ל'רדיו ללא הפסקה' והסביר את משמעות הסנקציות: "יש מהפך בין ההסכם הרופס שחתם אובמה לסנקציות שטראמפ מבצע….הסנקציות יהיו אפקטיביות מאוד כפי שהסנקציות הקודמות היו אפקטיביות מאוד ועיכבו במידה מסוימת את תוכנית הגרעין האיראנית".

לדבריו, "יש חשיבות רבה מאוד להצטלבות ההיסטורית בין איראן לארצות הברית. הסנקציות מהוות מהפך בעמדה האמריקאית. מהפך בין ההסכם הרופס שחתם אובמה לסנקציות שטראמפ מבצע תוך שמירה על מחירי הנפט בעולם. זה מין משא ומתן אמריקאי כשטראמפ מתחיל הכי חזק שאפשר ומתמרן את הסנקציות לאן שצריך"

למרות זאת, סגל מעריך כי הסנקציות לא "ישברו את רוחם" של מנהיגי איראן. "לפני שהסנקציות הוטלו איראן כבר נערכה לכלכלת מלחמה. הם נערכו לסנקציות עוד בתקופת אובמה ולא האמינו שהוא יחתום על הסכם לטובתם"

שקט מתעתע: המערכה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה – בעיצומה

חודש אחד – 17 מכות: ההתרסקות הצבאית, המדינית והכלכלית של איראן

הערכה בישראל: האיראנים משפרים את יכולת הטילים המדויקים