משטר אסד טוען כי בתקיפה שבוצעה בחלאב על ידי המורדים נעשה שימוש בגזים רעילים. המורדים דחו את הטענות: "מכחישים נמרצות את מה שהמשטר הפושע מפיץ על שימוש בנשק כימי כלשהו". 9 הרוגים, נשים וילדים, בתקיפת משטר אסד באידליב

יותר מ-100 בני אדם, אזרחים סורים, טופלו הלילה בעקבות מתקפה החשודה כמתקפת גז שפגעה בעיר חאלב שנשלטת על ידי כוחות צבא אסד. הטלוויזיה הרשמית במדינה הטילה את האחריות למתקפה הכימית על כוחות המורדים. 2 מהפצועים, ביניהם ילד, נמצאים במצב אנוש וקיים חשש לחייהם. המורדים הכחישו כי הם אלו שירו את המרגמות לעבר העיר הנמצאת בשליטת משטר אסד.

התקשורת הסורית מדווחת כי שההפגזות הכילו גז שגרם לבעיות נשימה וראייה, ולחנק – זאת על פי מקור רפואי רשמי ועדי ראייה. גורמי הרפואה חושדים שמדובר בגז כלור, אך לא ניתן לכך עדיין אישור רשמי. עד ראייה שהיה ליד בית החולים אל-ראזי בחאלב, תיאר עשרות גברים, נשים וילדים שנפצעו בהפצצות. איש לא נהרג, אך לפי חלק מהדיווחים שני בני אדם אושפזו במצב אנוש, אחד מהם ילד.

גורם רפואי רשמי בסוריה הודיע זמן קצר לאחר המתקפה כי 107 בני אדם מטופלים בבתי החולים לאחר מתקפת הגז שבוצעה בשתי שכונות בעיר. הוא הוסיף כי הפצועים סובלים מתסמינים הנובעים משאיפת גז כלור. "צריך לערוך בדיקות נוספות כדי לאמת זאת", הבהיר.

אחד מראשי ארגוני זכויות האדם בסוריה סיפר כי לאחר המתקפה, ניתן היה להבחין בריחות חזקים של גז באזור העיר חאלב שבצפון-מערב המדינה. המושל המקומי, בריאיון לטלוויזיה בסוריה, האשים את הכוחות המורדים באזור בשיגור טילים המכילים גז לעבר שכונת אל-קאלידיה בעיר.

פלגי המורדים בחלב דחו את טענות המשטר, ובהודעה שפורסמה בכלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה נטען שמדובר בשקרים של המשטר הסורי: "אנחנו מכחישים נמרצות את מה שהמשטר הפושע מפיץ על שימוש בגז כלור או שימוש בנשק כימי כלשהו". עוד נכתב בהודעה: "התרגלנו לתחבולות ולשקרים שהמשטר מפיץ פעם אחר פעם במסגרת המלחמה התקשורתית שמנהל המשטר נגד המורדים כדי להצדיק פעולותיו העתידיות".

דובר משרד ההגנה הרוסי, איגור קונשינקוב, צוטט בכלי התקשורת הרוסיים כשהוא אומר שארצו מתכוון לדון עם טורקיה בעניין התקיפה הכימית. לדבריו, לפי הנתונים הראשוניים ותופעות הלוואי של הנפגעים, נעשה שימוש בכלור. עוד אמר כי מומחים רוסים החלו להעניק סיוע לנפגעים.

במקביל, הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי הפצצה של משטר אסד הרגה תשעה בני אדם – שבעה ילדים ושתי נשים – בכפר במחוז אידליב, שהוגדר כאזור נייטרלי על פי ההסכמות בין טורקיה ורוסיה. ביום שישי התנקשו חמושים באידליב בשדרן רדיו במחוז שביקר את נשיא סוריה בשאר אסד ואת המורדים.