ברגע האחרון, תרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה החליטה לדחות את ההצבעה הסופית בפרלמנט על ביצוע הברקזיט – מחשש לכישלון • מאתמול: הליש"ט מגיבה בירידות שערים

ראש ממשלת אנגליה, תרזה מיי, דחתה את ההצבעה בפרלמנט על ה'ברקזיט' שיביא ליציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, מחשש שלא תשיג רוב להחלטה. ההשלכה הישירה של ההחלטה: ירידות בבורסות העולם והיחלשות מידית של הליש"ט בלמעלה מ-1.5% מול שער הדולר ואתמול עמד על לרמתו הנמוכה ביותר מאז יוני 2017.

ביזנעס שימושי

ההודעה על דחיית ההצבעה על הברקזיט הובילה לסבב פגישות חירום שערכה מיי החל מאמש עם נציגי האיחוד האירופי. המטרה של המפגשים הללו היא לבחון אפשרות ביצוע שינויים בהסכם הברקזיט, כדי שאלו יובילו להסכמה רחבה יותר סביב המהלך.

היציאה הרשמית אמורה הייתה להתרחש ב-29 למרץ 2019, כשהיא תכלול תקופת מעבר בת 21 חודשים (שניתן יהיה להאריכה רק פעם אחת) עד לניתוק מוחלט של בריטניה מהאיחוד האירופי, תוך חתימה על הסכמי סחר בתוככי אירופה בתקופת המעבר.

אולם בעוד שלפני כחודש החליט הקבינט הבריטי על המהלך, אמש דחתה ראש הממשלה מיי את ההצבעה שתוכננה להיום (ג') על המתווה לפרישה מהאיחוד האירופי, לאחר שהבינה כי אין לה רוב להצבעה על התכנית. עם זאת, יצוין, כי תרזה מיי הדגישה כי למרות הדחייה היא לא מתכוונת לנטוש את העסקה. "אין לי ספק שזו עסקת הברקזיט הנכונה".

בבוקרו של יום שני השבוע קבע בית המשפט העליון של האיחוד האירופי כי ממשלת בריטניה תוכל לחזור בה מהמהלך, גם ללא צורך בקבלת הסכמה מיתר חברות האיחוד האירופי. "בריטניה רשאית למשוך באופן חד צדדי את הודעתה על הכוונה לפרוש מהאיחוד האירופי", נאמר בפסיקת בית המשפט, וכל שנדרש ממנה הוא לבטל את סעיף 50 (המעניק תוקף חוקי לברקזיט), בטרם ייכנס ההסכם לתוקף. "ביטול שכזה, בכפוף לעמידה בדרישות החוקתיות המקומיות, יביא לכך שבריטניה תישאר באיחוד האירופי תחת התנאים הקבועים ביחס למעמדה כמדינה חברה", נכתב בפסק הדין.

עם את, גם באיחוד האירופי עצמו ששים על המהלך, ודוברו של נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר מסר הודעה ולפיה "יש לנו הסכם שמונח על השולחן. זהו ההסכם הטוב והיחיד שיש. לא נדון בו מחדש. עמדתנו לא השתנתה וככל שזה תלוי בנו, בריטניה תפרוש מהאיחוד ב-29 במרץ 2019".

בשלב זה נראה כי תכניתה של תרזה מיי עומדת לפני כישלון, והתקווה היחידה של המתנגדים לברקזיט היא בקיום משאל עם חדש.

מקור: http://bizzness.net/