עוד מכה לאיראן: ענקית נפט רוסית עוזבת את המדינה

המשק האיראני צפוי בזמן הקרוב לספוג מהלומה נוספת בדמות החלטה של חברת נפט רוסית לחדול מפעילות בשטחה. מדובר בחברת הנפט הגדולה ברוסיה, שהודיעה כי בשל חשש מפני תגובת ממשל טראמפ היא החליטה להפסיק את הסחר עם איראן והפעילות בשטחה


(בוידאו: התקוממות באיראן בעקבות המצב הכלכלי הקשה)

המשק האיראני צפוי בזמן הקרוב לספוג מהלומה נוספת בדמות החלטה של חברת נפט רוסית לחדול מפעילות בשטחה. מדובר בחברת 'רוסנפט', חברת הנפט הגדולה ברוסיה, שהודיעה כי בשל חשש מפני תגובת ממשל טראמפ היא החליטה להפסיק את הסחר עם איראן והפעילות בשטחה.

יצוין כי 'רוסנפט' היתה אמורה ליטול חלק בפרוייקט ענק בסך 30 מיליארד דולר, כך שמעבר לנזק הנקודתי למשק האיראני יש בהחלטת החברה הרוסית משום נזק תדמיתי דרמטי לכלכלה המקרטעת במדינת האייתולות.

כזכור, מאז הטלת הסנקציות האמריקניות החריפות על איראן בתחילת הקיץ והגברתן בהמשך, מתמודדים האיראנים עם מיתון כלכלי הולך ומעמיק שנובע הן מהסנקציות עצמן באופן ישיר והן מהשפעתן העקיפה בדמות החלטת מדינות וחברות אירופאיות ואסייתיות להימנע ממסחר עם טהרן. המצב הכלכלי הקשה גורם גם לתסיסה אזרחית ברחובות איראן.

האיראנים עצמם מנסים להדוף את הסנקציות בשלל דרכים. כך לדוגמא לפני כחודש חשף ראש הממשלה נתניהו בהופעתו בישיבה הסגורה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי לאחרונה הציעה רוסיה לישראל וארצות הברית תוכנית לפיה איראן תוציא כוחותיה מסוריה, בתמורה להקלה בסנקציות שהוטלו עליה לאחר פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין .

שקט מתעתע: המערכה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה – בעיצומה


בדיווח, שנסמך על 3 ח"כים שהשתתפו בישיבה, נאמר כי נתניהו הדגיש שמדובר בהצעה ראשונית בלבד וכי היא נבחנת עתה הן בירושלים והן בוושינגטון.

"זהו שינוי בעמדת רוסיה בנוגע למעורבות האיראנית בסוריה: עד היום ניסו הרוסים לרסן את הפעילות האיראנית בסוריה ולהגיע להבנות עם האיראנים לגבי האזורים במדינה מהם יוציאו את כוחותיהם, ומנגד אמרו באופן קבוע כי נוכחות איראן בסוריה לגיטימית. זו הפעם הראשונה בה מציג המשטר במוסקבה הצעה להוצאה מוחלטת של האיראנים מסוריה, הקושרת את סוגיית המערכה בסוריה למתיחות בין וושינגטון לטהרן על רקע הסכם הגרעין", מציין העיתונאי ברק רביד שחשף את הדברים.

רביד מציין כי "לא ברור אם ההצעה הרוסית הועברה לישראל בשיחה שהתקיימה בין נתניהו לפוטין בפריז בשבוע שעבר, אך מדבריו עלה כי קיימת סבירות גבוהה כי כך הדבר. על פי המקורות שנכחו בישיבה, נתניהו דיבר בישיבה בצורה חיובית על פגישתו עם פוטין ואף הוסיף כי רוסיה זקוקה לשיתוף פעולה עם מדינות נוספות כדי למצוא פתרון למעורבות איראן בסוריה"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן