צילומים: ויקיפדיה ופלאש 90

ביקורת מבית על טראמפ: "טעות גסה שתרדוף אותנו הרבה שנים"

בעוד בישראל מגיבים באיפוק להחלטתו של טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה, שותפיו מבית מגיבים בחריפות ומזהירים מפני ההשלכות של מהלך כזה: "טעות בסגנון אובמה. בעלי ברית שלנו ייטבחו". גם בריטניה מצטרפת לביקורת

החלטתו של נשיא ארה"ב להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה מעוררת ביקורת רבה בארצות הברית, בין היתר בשל ההשלכות הבעייתיות מבחינת ישראל אבל לא רק.

חשוב לציין שבבית הלבן לא אישרו שמדובר בנסיגה מלאה כך שיתכן שעדיין תישאר נוכחות אמריקנית בסוריה. למרות זאת, גורמים בארה"ב, לרבות בכירים במפלגה הרפובליקנית, מזהירים מפני היישום של ההחלטה ומכנים אותה "טעות בסגנון אובמה".

"הנסיגה מסוריה תהיה טעות ענקית בסגנון אובמה…היא מהווה ניצחון גדול לדאעש, לאיראן, לסוריה ולציר השיעי כולו", הזהיר הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, אחד מבני בריתו של טראמפ במפלגה.

גרהאם הדף את הקביעה שדאעש הובס וטען "דאעש לא הובס, והוא ודאי יכול לחזור ולהתחזק.

מרקו רוביו, אחד מבכירי המפלגה שהפסיד לטראמפ בפריימריז, טען ש"ההחלטה התקבלה למרות העמדה הביטחונית הגורפת נגדה (שר ההגנה האמריקני התנגד. ח"ג). הטעות הזאת תרדוף אותנו שנים ארוכות".

שורה של סנאטורים נוספים מהמפלגה הרפובליקנית הצטרפו לביקורת והזהירו כי מעבר להשלכות הבעייתיות כלפי ישראל, המהלך יגרום לכך ש"בני ברית שלנו (בעיקר כורדים. ח"כ) יישחטו". אחרים ציינו את העובדה שארה"ב היא המעצמה היחידה שיכולה לבלום את ההשפעה הרוסית המתעצמת באזור.

גם בריטניה, השותפה של ארה"ב במאבק בדאע"ש, הביעה הסתייגות מהחלטת טראמפ. שר ההגנה הבריטי טען שהקביעה שדאעש הובס ואין מה לפעול נגדו כרגע – מוטעת.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול להחלטת ארצות הברית להסיג את כוחותיה מסוריה. "אני שוחחתי שלשום עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואתמול עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. הממשל האמריקני אמר לי שזוהי כוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה. הם הבהירו שיש להם דרכים אחרות להביא לידי ביטוי את השפעתם בזירה".

עוד הוסיף ראש הממשלה כי "זוהי כמובן החלטה אמריקנית. אנחנו נלמד את לוחות הזמנים שלה, את צורת ההפעלה שלה וכמובן את ההשלכות לגבינו. בכל מקרה אנחנו נדאג לשמור על ביטחון ישראל ולהגן על עצמנו מהזירה הזאת".

גם שגריר ישראל באו״ם, דני דנון, הגיב להודעה האמריקנית לפיה ארה"ב מתכוונת להשיג את כל כוחותיה מסוריה. "זו החלטה של ארה״ב ונכבד כל החלטה שלהם. יש לנו את הדאגות שלנו לגבי האיראנים בסוריה. נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו יחד עם ארה"ב ורוסיה", דברי דנון.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו