מספר ההרוגים בצונאמי שהכה במיצר סונדה ממשיך להאמיר, כשהחשש של גורמי החירום הוא מפני אלפי גופות שקבורות תחת ההריסות או שנסחפו לים. בינתיים מתפרסם תיעוד אווירי מהתפרצות הר הגעש שהובילה לאסון הכבד. צפו

אסון הצונאמי באינדונזיה: מספר הקורבנות עלה אמש באופן רשמי ל-222 ומספר הפצועים הגיע ל-843. השלטונות חוששים כי אלפים נוספים קבורים מתחת להריסות. עובדי הסיוע ממשיכים לעבוד במטרה לחלץ ניצולים. גופותיהם של חלק מהקורבנות כבר נקברו בקבר אחים. הצונאמי היכה בין האיים ג'אווה וסומטרה בעקבות התפרצות הר הגעש קרקטואה.

לפחות 600 אנשים שנפצעו באסון כבר מטופלים בבית החולים. יותר מ-48 אלף בני אדם פונו מבתיהם. לפי דיווחים, אלפי אנשים, רובם תיירים, ביקשו לעזוב את האזור שנפגע באסון, אך בשלב זה מנמל התעופה בעיר פאלו, ממריאה רק טיסה אחת ביום. הצונאמי הרס 558 בתים ופגע קשות ב-9 בתי מלון. נוסף על כך נהרסו 60 מסעדות ו-350 כלי שייט. 1,400 אסירים נעדרים מהכלא המקומי באזור שנפגע מהצונאמי. החשש הוא כי מאות גופות נשטפו לים, והמחלצים לא יוכלו לאתר את כולן.

בינתיים מתפרסם תיעוד אווירי של התפרצות הר הגעש שהובילה לאסון הכבד. צפו

קאת'י מולר, דוברת הצלב האדום במדינה, אמרה ל-CNN כי מניין ההרוגים צפוי לעלות: "זה שלב כל כך מוקדם, המספרים ישתנו וייקח זמן לפני שהתמונה תתבהר". עוד אמרה כי בשל תקופת החגים הגויים, "האזור אמור היה להיות עמוס בתיירים בעת שהכה הצונאמי".

סוטופו פורוו נוגרוהו מסוכנות האסונות של אינדונזיה אמר כי לא ניתנה אזהרה לתושבים לפני הצונאמי והתריע כי למדינה אין את הציוד הנדרש כדי לזהות מבעוד מועד אירועים אלה. "זה דבר חדש בשבילנו", אמר נוגרוהו שהסביר כי אין ברשותה של אינדונזיה סנסורים תת-ימיים, ולרוב מפורסמת אזהרת צונאמי לאחר רעידות אדמה. אולם, הפעם הצונאמי לא נגרם מרעידת אדמה, אלא ככל הנראה בעקבות שילוב של מפולות והתפרצות הר געש מקומי.

נשיא אינדונזיה, ג'קו וידודו, אמר היום כי: "לבי עם קורבנות הצונאמי. הנחיתי את כל פקיד הממשלה לעשות הכל כדי לחלץ את הפצועים". לפי גופי ההצלה המקומיים, גובה המים הגיע למטר בלבד, אולם נגרם נזק עצום.

אויסטן לאנד אנדרסון שהגיע לאינדונזיה מנורבגיה, בילה באי עם משפחתו כשהצונאמי הכה במקום. "הייתי חייב לרוץ תוך כדי שהגל חצה כ-20 מטרים אחרי קו החוף. בהמשך הגל חדר לקו המלון שלנו וסחף מכוניות שחנו במקום". הוא הוסיף: "הצלחנו להתפנות לאזור גבוה יותר ביער, שם המקומיים טיפלו בנו". עד ראייה אחר סיפר לסוכנות הידיעות AFP: "מכוניות ומכולות נגררו למרחק של כעשרה מטרים, מבנים הנמצאים על שפת הים נהרסו, עצים ועמודי חשמל נפלו על הקרקע".

צלם הרי געש נורווגי בשם אויסטין לונד אנדרסן שהה על חוף הים באותו הזמן. "הייתי שם לבד, אשתי ובני ישנו בחדר בבית המלון", סיפר לרשת BBC, "ניסיתי לצלם את התפרצות הר הגעש, ופתאום הגיעו גלים חזקים. בשלב מסוים ראיתי גל ענקי מתקרב". לדבריו, הוא הצליח לברוח מהראשון. "הגל הראשון שהגיע היה חלש יחסית, לכן הצלחתי לברוח ממנו", ציין הצלם, "ברחתי לחדר המלון ואחרי שהגעתי והערתי אותם ראיתי גל חזק מגיע. הוא חלף על פני המלון והדף את כלי הרכב שהיו באזור". הוא הסביר כי "לאחר שהגל חלף, המשפחה שלי הלכה, כמו יתר האנשים במלון, לגבעה גבוהה סמוכה".