בטיסת אל על מיוחדת: משלחת מתנדבי זק"א ופיקוד העורף תצא הבוקר לברזיל במטרה לסייע באיתור הנעדרים ומתן סיוע לנפגעים. נשיא ברזיל אחרי השיחה עם נתניהו: "אנחנו מברכים את ישראל ומעריכים את הטכנולוגיה הישראלית בשירות האנושות"

בעקבות אסון קריסת הסכר בעיר בלו הוריזונטה שבברזיל, תצא הבוקר משלחת מתנדבי זק"א מהיחידה הבינלאומית של הארגון ביחד עם היחצ"א של פיקוד העורף במטרה לסייע באיתור הנעדרים ומתן סיוע לנפגעים. כחלק מהציוד המתקדם לקחו איתם המשלחת גם את מכשיר 'הסונאר' שנרכש רק לאחרונה, לאיתור נעדרים במים.

מדובר צה"ל נמסר כי המשלחת מונה כ-130 חיילים וקצינים בשירות סדיר ובמילואים מפיקוד העורף וביניהם מומחים הנדסיים, רופאים ואנשי חילוץ והצלה, יחידת להבה של כבאות והצלה, לוחמי היחידה התת ימית של זרוע הים, נציגי משרד החוץ ושגריר ישראל בברזיל, מר יוסי שלי.

בראש המשלחת עומד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אלוף-משנה (מיל') גולן ואך. לאחר הערכת מצב ושיח עם גורמים מקומיים עולה כי איתור וחילוץ נעדרים הוא הצורך המרכזי בזירת האסון בברזיל. לפיכך, נערכו אנשי החילוץ וההצלה לסייע בעזרת ציוד הכולל אמצעים ייעודים מתקדמים לאיתור סלולרי, ראדרים מיימים ורחפנים לגיבוש תמונת מצב אווירית.

במסגרת ההכנות למשלחת פיקוד העורף סופק הציוד הנדרש לחברי המשלחת והתקיימו הכנות רפואיות, בין היתר מתן חיסונים וציוד רפואי נדרש. המשלחת המריאה מנמל התעופה "בן-גוריון" וצפויה לנחות בברזיל בתוך כ-14 שעות. "צה"ל ימשיך לסייע, בשם מדינת ישראל, בכל אסון ברחבי העולם אליו יידרש ויתרום מניסיונו ויכולותיו", נמסר מצה"ל.

 

10 הרוגים ו200 נעדרים בקריסת סכר בברזיל: משלחת ישראלית תצא לסייע

מתי גולדטשיין, מפקד היחידה הבינלאומית של זק"א, אמר: "לארגון זק"א ידע נרחב שהצטבר בשנים רבות של עשייה משמעותית בעשרות אסונות ופיגועים ברחבי העולם, עם הניסיון הזה נוכל להציל חיים ולתרום רבות למקומיים באיתור וחילוץ. המשימה שלנו תתמקד בחילוץ נפגעים, טיפול בנפגעים ובהרוגים".

יהודה משי זהב יו"ר זק"א, אמר: "זק"א כארגון בינלאומי המוכר על ידי האו"ם רואה בכך חובה מוסרית להיחלץ לעזרה וסיוע גם לעמים אחרים באירועי אסון שפוקד אותם. וזאת כחלק ממטרות ארגון זק"א, לקדש שם שמים ושם ישראל בעולם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול עם נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו, בעקבות אסון קריסת הסכר בדרום מזרח המדינה. נתניהו הציע לנשיא שישראל תשלח סיוע למקום האסון ותסייע בחיפושים אחר הנעדרים, ובולסונארו נענה להצעה. אחרי השיחה עם ראש הממשלה צייץ בולסונארו בטוויטר: "אנחנו מברכים את ישראל ומעריכים את הטכנולוגיה הישראלית בשירות האנושות".

צילומים: דוברות צה"ל וזק"א.

בתוך כך, מניין ההרוגים הרשמי באסון קריסת הסכר בדרום-מזרח ברזיל עלה הלילה ל-40, ווהערכה המצערת היא שהמניין הסופי יהיה גבוה בהרבה. לפחות 200 בני אדם עדיין נעדרים, ומסוקים מרחפים מעל אזור האסון בחיפוש אחר ניצולים. על הקרקע מגששים המחלצים בבוץ העמוק בתקווה לנס.