תביעה הוגשה נגד הרב דוד גולדברג רבה של הוף לאחר שמהל ילד ונטען כי פגע בגופו. התובע הינו רופא תושב הסן שהסתמך בתביעה על פסיקת בית המשפט בקלן לפיה ברית מילה אינה חוקית והיא פוגעת בגוף.

תקדים בגרמניה: רופא הגיש תביעה נגד רב עיר בגרמניה בגין ברית מילה שביצע.

קרא עוד:

[postim]

הרב הנתבע הינו ר' דוד גולדברג רבה של הוף הנמצאת במדינת בוואריה. בעיר מתגוררים קרוב ל- 400 חרדים. הרב גולדברג נולד בישראל ומאז 1997 החל לכהן כרב במקום.

הרב גולדברג הינו מוהל מוסמך, והספיק למול בחייו מעל 3,000 תינוקות, אך כעת החליט הרופא הגרמני לתבוע אותו בגין פגיעה בילד במהלך הברית אותה ביצע.

הרופא, תושב הסן הגיש את התביעה בהסתמך על פסיקת בית המשפט בקלן הקובעת כי ברית מילה אינה חוקית, וכי היא פוגעת בגופו של הילד.

תביעה זו הינה התביעה הראשונה בעולם שהוגשה כלפי רב שביצע ברית מילה. תביעה דומה הוגשה לאחרונה כלפי רופא שמהל ילד מוסלמי בעיר קלן, אך לבסוף זוכה הרופא מסיבות טכניות.

בעקבות התביעה, התחייבה ממשלת גרמניה לפעול להסדרת החוק בנושא.

העיתון היהודי-גרמני "יודישה אלגמיינה" מדווח כי התובע הכללי של העיר הוף, גרהרד שמיט, אישר את דבר התביעה.

במייל שהפיצה קהילתו של הרב נכתב: הרב גולדברג אמר כי "על התביעה הזו שמעתי רק מעיתונאים. עדיין לא קיבלתי שום דבר ביד. ברגע שאקבל, אעביר זאת הלאה למועצה המרכזית של יהודי גרמניה".

הרב גולדברג טוען כי מאז החלה המערכה נגד קיום המילה, לפני כחודשיים (26 ביוני), לא מהל אף ילד במדינה אלא רק מחוצה לה.

בתוך כך, הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר שוהה כעת בברלין ומנסה לגייס תמיכה בהמשך קיום מצוות המילה כהלכתה.

הרב קיים היום מסיבת עיתונאים במהלכה קרא לפתוח בית ספר למוהלים, בכך תישלל הבעיה של 'פגיעה בתינוקות' כדברי השופט וכן ימנע תביעות עתידיות בנוגע לקיום מצוות המילה.

בדבריו אמר הרב מצגר: "מי שדורש מאתנו לשנות את המנהג הזה, מבקש לשנות את הדת שלנו", לא ייתכן, שגרמניה תגיד לאזרחיה בעתיד: אם אתם רוצים לקיים מצווה דתית – תצטרכו לנסוע לפולין".

בסיום דבריו אמר הרב מצגר כי הוא מאמין שהצדדים יצליחו להגיע להסכמה וקיום מצוות המילה תימשך כהלכתה.

בתמונה: הרב דוד גולדברג

הרב דוד גולדברג