חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס" הודיעה שבין 149 הנוסעים שנספו בתאונה יש גם שני אזרחים ישראליים. בני משפחות הנוסעים, מעשרות מדינות, ממתינים בדאגה: "לא אמרו לנו כלום. אנחנו פשוט מחכים ומקווים לטוב"


צפו: ראש הממשלה בתדרוך במשרד החוץ. צילום: עומר מירון/לע״מ

חברת התעופה אתיופיאן אירליינס אישרה בצהריים (ראשון) כי שני ישראלים היו על המטוס של החברה שהתרסק הבוקר מעט אחרי שהמריא מבירת אתיופיה אדיס אבבה לניירובי שבקניה. על המטוס היו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות, וחברת התעופה אישרה כי אין ניצולים.

מהחברה נמסרה רשימה חלקית של מוצאם של הנוסעים שנספו: 32 מקניה, 18 מקנדה, תשעה מאתיופיה, שמונה מסין, שמונה מאיטליה, שמונה מארה"ב, שבעה מבריטניה, שבעה מצרפת, שישה ממצרים, חמישה מהולנד, ארבעה בעלי דרכון של האו"ם, ארבעה מהודו, שלושה מרוסיה, שניים ממרוקו, שניים מישראל, אחד מבלגיה, אחד מאוגנדה, אחד מתימן, אחד מסודן, אחד מטוגו, אחד ממוזמביק ואחד מנורבגיה.

מחברת בואינג נמסר בתגובה לתאונה הקשה: "עצובים ללמוד על מותם של הנוסעים והצוות בטיסה. אנו מנחמים מעומק הלב את המשפחות ויקיריהם של הנספים ומוכנים לסייע לאתיופיאן אירליינס. צוות טכני של בואינג ערוך לספק סיוע טכני בהנחיית גוף הביטחות התעופתי האמריקני".

חקירת התרסקותו של מטוס חברת "אתיופיאן איירליינס" הבוקר נמשכת, בעוד מתבררים פרטים על 149 נוסעי המטוס ושמונת אנשי הצוות שנספו. קרובי משפחתם של הנוסעים, שעדיין מחכים להודעה על גורל יקיריהם, סיפרו: "אף אחד לא אמר לנו כלום, אנחנו מקווים לטוב". בתקשורת המקומית מדווחים שציפור פגעה באחד המנועים והביאה להתרסקות.

 

157 הרוגים בהתרסקות באתיופיה; נבדק אם היו ישראלים על הטיסה

 

מהחברה נמסר כי טיסת ET 302 התרסקה בסמוך לעיירה בישופטו, כ-62 ק"מ מדרום-מזרח לבירה. דובר מטעמה אישר כי המטוס, שנעלם ממסכי המכ"ם שש דקות אחרי ההמראה בשעה, היה מהדגם החדיש של בואינג, 737-800 MAX, כשככל הנראה הכוונה הייתה לדגם 737 MAX 8 – אותו מטוס שהתרסק באינדונזיה באוקטובר, עם 189 נוסעים. לפי האתר השבדי flightradar24, העוקב אחרי טיסות, המהירות שבה המריא המטוס הייתה לא יציבה.

המטוס שהתרסק נכנס לפעילות לפני ארבעה חודשים בלבד. הוא נראה לאחרונה על המכ"ם כשהיה בגובה 8,600 רגל. רק לפני שלושה ימים הגיע המטוס הזה לישראל, כשנחת בנמל התעופה בן גוריון בטיסה מאדיס אבבה. הוא נחת בארץ ב-7 במרץ מעט אחרי חצות, והמריא בחזרה לאתיופיה שעות אחדות אחר כך.

אתיופיאן איירליינס, שבבעלות הממשלה, מכנה את עצמה חברת התעופה הגדולה ביותר של אפריקה ויש לה שאיפות להפוך לשער הכניסה ליבשת. ההתרסקות הקטלנית האחרונה של החברה הייתה ב-2010, כשכל 90 נוסעים נהרגו דקות אחרי ההמראה מביירות. היא מרחיבה את פעילותה במהירות. לאחרונה היא פתחה קו למוסקבה ובינואר היא חנכה טרמינל נוסעים חדש בנמל באדיס כדי לשלש את גודלו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לפני כשעתיים למשרד החוץ כדי לעקוב מקרוב אחר פעילות משרד החוץ בחדר המצב, בעקבות התרסקות המטוס באתיופיה. נתניהו שוחח עם שגריר ישראל וקונסול ישראל באתיופיה שדיווחו לו פרטים על התרסקות המטוס, המעקב אחר הישראלים הנעדרים ומצבם.

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו כי, "אני מבקש לשלוח תנחומים לממשלת אתיופיה, לעם באתיופיה ולמשפחות של הקרבנות שנפלו במטוס שהתרסק. באמצעות משרד החוץ אנחנו בודקים עכשיו אם היו ישראלים בטיסה הזאת. אם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות – אנחנו כמובן ערוכים לעשותו. אמרנו את הדברים גם לממשלת אתיופיה".\