צילום: דוברות זק"א

נמצאו פריטי הנוסעים הישראלים; מאבק בין זק"א לרשויות באתיופיה

אחרי יומיים של חיפושים בשטח, בשעות האחרונות איתרו זק"א מספר פריטים השייכים להרוג הישראלי בהתרסקות המטוס באתיופיה, שמעון ראם ז"ל • הרשויות מונעות מזק"א לגשת לגופות ההרוגים ולהביאם לקבר בישראל

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • מארז תנובה חגיגי עד הבית! תנובה מחלקת לכם מארזים שווים עד הבית. נכנסים, משחקים, ויכולים לזכות! למה אתם מחכים? שחקו עכשיו >>

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

צוותי זק"א שיצאו לאתיופיה על מנת לטפל בגופות שני ההרוגים הישראלים, שנהרגו בהתרסקות המטוס ביום ראשון, לא מורשים עדיין על ידי הרשויות באתיופיה להגיע במגע עם הגופות לזהות אותם ולטפל בהם.

בשעות האחרונות מצאו מתנדבי זק"א, הפועלים כאמור בזירת התרסקות המטוס באתיופיה, מספר חפצים השייכים להרוג שמעון ראם ז"ל, אחד משני הישראלים שהיו על הטיסה ונהרגו בהתרסקות זו, כשבין חפציו נמצאו שקית ממותגת של חנות סטימצקי שבתוכה היה ספר בעברית , כרטיס חניה ממעבר הגבול בין ישראל לירדן וחולצה שחורה של דלתא. בנוסף מצאו מתנדבי זק"א פריטים נוספים השייכים להרוגים נוספים שהיו על טיסה זו, ביניהם דרכון אזרח זר, נעלי תינוקות, בגדים עוד.

במהלך העבודה ביקשו הרשויות המקומיות ממתנדבי זק"א להפסיק את עבודתם ולעזוב את המקום. המתנדבים אף ביקשו לפעול בזירה נוספת באזור ההתרסקות, אך הרשויות לא אפשרו להם ככל הנראה מאחר וישנם שם ריכוז של גופות ההרוגים.

במשרד החוץ אמרו כי הם עושים מאמצים על מנת להשיג מהרשויות המקומיות אישורים בכדי לאפשר למתנדבי זק"א את המשך פעילותם במקום.

נועה מצליח, אלמנתו של אבי מצליח נוסע ישראלי נוסף שהיה על הטיסה ונהרג, התראיינה הבוקר לגלי צה"ל וסיפרה על ההתמודדות עם העצב והצער לצד הבירוקרטיה האתיופית: "זה קשה מאוד, חלום בלהות, אנחנו פשוט לא יודעים איך להכיל ולקבל את זה, במיוחד עם כל המצב שאין לנו אפשרות להביא אותו לקבורה כמה שיותר מהר".

במהלך השיחה סיפרה אלמנתו של אבי מצליח כי האתיופים לא מאפשרים לאנשי זק"א ולאחיו של אבי, אילן, לגשת למקום: "יש את ההאנגר בו נמצאות כל הגופות. המקום סגור עד לחקירה פנימית שלהם. יש שם חוסר רגישות. אנחנו לא יודעים כלום, מה המצב של הגופה".

מצליח אף סיפרה, כי "הבטיחו לנו שראש הממשלה ידבר עם ראש ממשלת אתיופיה. צריך שמישהו מטעם המדינה יפעל בכל הכוח להזיז את הדברים. לא ייתכן שמחכים כל כך הרבה זמן. אנשי השגרירות מנסים לעזור, אבל הבנתי שהאתיופים קשים מאוד. צריכים התערבות של ראש הממשלה שידרוש מיידית לאשר לאנשי זק"א להיכנס למקום".

כזכור, ביום ראשון השבוע מטוס בואינג 737 של חברת התעופה אתיופיאן אירליינס התרסק בדרכו מהבירה אדיס אבבה לניירובי שבקניה. על המטוס בטיסה ET 302, שהתרסק בשעה 8:44 שעון אתיופיה, היו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות. סיבת התאונה אינה ידועה. כל הנוסעים נהרגו, על מטוס היו אזרחים מ-33 מדינות.

דובר מטעם החברה הלאומית אתיופיה אמר כי הטיסה התרסקה בסמוך לעיירה בישופטו, כ-62 ק"מ מדרום-מזרח לבירה. הוא אישר כי המטוס, שנעלם ממסכי המכ"ם שש דקות אחרי ההמראה, היה מהדגם החדיש של בואינג, 737-800 MAX.

המטוס שהתרסק נכנס לפעילות לפני ארבעה חודשים בלבד. רק לפני ארבעה ימים הגיע המטוס הזה לישראל, כשנחת בנמל התעופה בן גוריון בטיסה מאדיס אבבה. הוא נחת בארץ ב-7 במרץ מעט אחרי חצות, והמריא בחזרה לאתיופיה שעות אחדות אחר כך.

ביום ראשון בחצות ליל צוותי זק"א יצאו לזירת אסון באתיופיה כמשלחת של מדינת ישראל בהוראתו של ראש הממשלה. יהודה משי זהב יו"ר זק"א אמר, כי "מדובר בזירה קשה מאד בפיזור ברדיוס של מעל ק"מ ברכס הרים. בגלל מצב הגופות יש סבירות שהזיהוי ייעשה רק באמצעים פורנזיים שייקח זמן".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן