ארה"ב הצטרפה לשורה ארוכה של מדינות שאסרו על טיסה של מטוסי בואינג 737 מהדגם שהתרסק בתחילת השבוע. הרשות הפדרלית מצאה קווי דמיון בין התרסקות המטוס באדיס אבבה לזו שהתרחשה לפני כחצי שנה. חשד: תלונות של טייסים לא טופלו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוציא אמש צו לקרקוע כל מטוסי בואינג 737 MAX בארה"ב וזאת בעקבות התרסקות המטוס ביום ראשון השבוע, אך הוסיף כי "חברת בואינג היא חברה אדירה, הם עובדים מאוד קשה עכשיו".

טראמפ אמר כי חתם על צו חירום האוסר על כניסת מטוסים מדגם זה למרחב האווירי של המדינה. בכך מצטרפת ארה"ב לרשימה ארוכה של מדינות שכבר הודיעו שינהגו כך, בהן קנדה, סין, אוסטרליה, סינגפור, אירלנד, בריטניה, צרפת וגרמניה.

דקות אחרי הודעתו של טראמפ פרסמה חברת בואינג עצמה הודעה שבה הביעה תמיכה בקרקוע כל צי מטוסי ה-MAX העולמי מתוך מִשנה זהירות – אך שבה והדגישה שיש לה "אמון מלא" בהם.

למעשה, החלטת ארה"ב לקרקע את כל מטוסי הבואינג 737 8-MAX התקבלה לאחר שהרשות הפדרלית האמריקנית מצאה קווי דמיון בין התרסקות המטוס באדיס אבבה בתחילת השבוע, לזו שהתרחשה באינדונזיה לפני כחצי שנה, כאשר מטוס בואינג 737, השייך לחברת "ליון אייר", התרסק כאשר עשה את דרכו בטיסה פנימית מהבירה ג'קארטה לאי סומטרה – כך דווח הלילה בכלי תקשורת אמריקניים.

לפחות ארבעה טייסים העידו על בעיית הטסה חמורה בדגם הבואינג שהתרסק ועל היעדר הכשרה מספיקה כדי לתפעל את המערכת האחראית על הבעיה. העדויות מתייחסות למערכת שתפקידה לאזן את כובד מנועי הסילון הגורמים למטוס להזדקר יתר על המידה, בכך שהיא גורמת להנמכת אף המטוס זמן קצר לאחר ההמראה.

אחד הטייסים דיווח בנובמבר 2018 על תקלה חמורה בבואינג 737 MAX זמן קצר לאחר ההמראה. זאת, שבועות ספורים לאחר ההתרסקות הראשונה של המטוס מדגם זה באינדונזיה, שהביאה למותם של 189 בני אדם.

הטייס העיד שאף המטוס צלל מטה באופן חד, שתיים או שלוש שניות לאחר הפעלת הטייס האוטומטי עם תום ההמראה. "הקברניט ניתק את הטייס האוטומטי באופן מיידי וכיוון את אף המטוס מעלה. שאר הטיסה עברה ללא תקלות", נכתב. לפי העדות, צוות הטיסה תחקר את התקלה אך "לא העלה סיבה לכך שהמטוס יצלול מטה בצורה כה חדה".