הרשויות בניו זילנד דיווחו כי עלה ל-49 מניין ההרוגים, וישנם עוד כ-20 פצועים, באירועי הירי ההמוניים שהתרחשו בשני מסגדים שונים בעיר קרייסטצ'רץ'. המשטרה עצרה ארבעה חשודים במעשה, שלושה גברים ואישה, שאינם מוכרים לרשויות המודיעין במדינה

49 בני אדם נרצחו ויותר מ-20 נפצעו קשה בטבח בשני מסגדים בקרייסטצ'רץ' שבניו זילנד. כך עדכנה הבוקר (שישי) ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן. המשטרה עצרה ארבעה חשודים, שלושה גברים ואישה, ואיתרה כמה מטענים במכוניות. עדיין לא ברור בוודאות כמה מחבלים השתתפו במתקפה. עד כה נחשף רק שמו של הרוצח ברנטון טרנט, בן 28 מאוסטרליה.

מתקפת הירי בוצעה במסגד א-נור בשדרות דינס, שם נרצחו 30 בני אדם, ובמסגד בלינווד, שם נרצחו 10 בני אדם, במהלך תפילות יום השישי של המוסלמים. לאחריה נקראו מסגדים ברחבי ניו זילנד לנעול את שעריהם ואזרחים נדרשו להתרחק מהמסגדים עד להודעה חדשה. הרוצח ברנטון טרנט תיעד את עצמו בסרטון לפני הירי וסיפר על מניעיו. ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון אישר כי אחד העצורים הוא אזרח אוסטרלי, פעיל ימין קיצוני.

מפקד המשטרה המקומית מעדכן על הפיגוע

ראש ממשלת ניו זילנד ארדרן אמרה: "זהו יום שחור בתולדות מדינתנו. רבים מהנפגעים הם מהגרים, חלקם פליטים שהחליטו להפוך את ניו זילנד לבית שלהם. זה אכן הבית שלי, הם חלק מאיתנו, ומי שאחראי לאירועים הקשים האלה הוא לא כזה. אני נושאת תפילה לנפגעים ולבני משפחותיהם".

מדובר באירוע הירי הקשה ביותר בתולדות ניו זילנד, ובעקבותיו הועלתה רמת הכוננות במדינה לדרגה הגבוהה ביותר. אירועי ירי המוניים הם דבר נדיר בניו זילנד, שהקשיחה מאוד את חוקי הנשק שלה ב-1992 והגבילה כך במידה רבה את הגישה לכלי נשק אוטומטיים למחצה. הקשחת החוקים ההיא נעשתה שנתיים אחרי שאדם לוקה בנפשו רצח ביריות 13 בני אדם בעיר ארמואנה שבאי הדרומי של ניו זילנד. עם זאת, כל אדם מעל גיל 16 יכול להגיש בקשה לרישיון לכלי נשק אחרים אחרי שהוא עובר קורס בטיחות. עובדה זו מאפשרת לניו-זילנדים לרכוש רובים ללא פיקוח ולהשתמש בהם.